https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Echa naszych publikacji: jak nie dać się oszukać?

Katarzyna Budzis – niezależny pośrednik ubezpieczeniowy i autorka książki ,,Zadbani finansowo”, po lekturze artykułu „Telefony i sms-y od oszustów” w nr 47 Tygodnika DB 2010 z 8 grudnia 2022 r., postanowiła podzielić się z naszymi Czytelnikami poradami dotyczącymi sposobów unikania oszustw za pośrednictwem telefonów, sms-ów oraz e-maili.

Jako doradca finansowy, jestem szczególnie uczulona na wszelkiego rodzaju oszustwa, bo one mogą bardzo mocno nadwyrężyć budżet, a nawet doprowadzić do ruiny. Pomimo wielu ostrzeżeń w telewizji, w prasie i w Internecie, nadal sporo pada ofiarami oszustów i hakerów.

Jedną z form oszustwa jest wysyłanie fałszywych sms-ów lub e-maili. Najczęściej przekierowują one do jakiegoś linku, w którym czyhają na odbiorcę tej wiadomości wirusy. Co może zrobić taki wirus? Najczęściej powoduje, że oszust zyskuje dostęp do telefonu lub komputera, z którego jest w stanie wykraść z niego ważne hasła. Może przejąć profil w portalach społecznościowych i – podszywając się pod swoją ofiarę – naciągnąć znajomych tej osoby pisząc poprzez Messenger lub inny komunikator. Ale może się też zdarzyć, że utracimy hasło do banku i znikną z konta nasze środki, albo – mając dostęp do naszych danych – ktoś w naszym imieniu zaciągnie kredyt.

Jakiego rodzaju to są oszustwa? Kampanie fałszywych sms-ów z różnych instytucji (np. PGE, InPost, Blik), fałszywe inwestycje, fałszywe panele logowania Facebook, fałszywe strony banków itp. Oczywiście nadal najlepszą metodą zapobiegania jest ostrożność i prewencja, zatem dzielcie się Państwo ze znajomymi taką wiedzą. Jednak można też spróbować zwalczać takie praktyki. Powstała do tego celu strona https://cert.pl/. W opisie tej strony czytamy: ,,Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty. Dzięki prężnej działalności od 1996 roku w środowisku zespołów reagujących, stał się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego”.

Można tu znaleźć opisy różnego rodzaju zagrożeń, można sprawdzić listę ostrzeżeń. Ale jest też możliwość zgłoszenia incydentu. Kiedy dostaniemy fałszywy e-mail lub SMS można przez tę stronę zgłosić taki fakt. Pomaga to złapać sprawców, udaremnić im próby oszukania kolejnych osób i uaktualnić listę ostrzeżeń. Zachęcam zatem do aktywności w tym względzie. Bo według mnie ten, kto nic nie robi, a tylko narzeka, przyczynia się do szerzenia się przestępstw. Zgłoszenie jest proste (jest dostępna instrukcja) zajmuje za pierwszym razem 2 minuty, a potem już pół minuty. Kwestia wprawy. Skąd wiem? Zgłaszam regularnie!

Katarzyna Budzis

***

Redakcja nie odpowiada za przedstawione dane, opinie i stwierdzenia, które stanowią wyraz osobistej wiedzy i poglądów autora.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty