https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

OKiS zaprasza: Jarmużek i Pakowska w Starej Kopalni

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza, wraz z artystami i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na magiczny koncert “Jarmużek – Pakowska”, który odbędzie się 8 grudnia 2022, w Sztygarówce w Starej Kopalni. Poczatek o godz. 18.00.

Wrocławski duet Jarmużek – Pakowska łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką. Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka śpiewu tradycyjnego – Kasia Pakowska z zespołu Kosy i Robert Jarmużek – pianista i kompozytor z zespołu Mikromusic, stworzyli interesującą i bogatą aranżacyjnie muzykę, która – oprócz walorów artystycznych – ma w sobie prostotę i tęsknotę za wspólnym śpiewaniem. Ich debiutancka płyta „Przed skończeniem świata” to świeża interpretacja wokalnych tradycji, które pojawiły się na terenie Dolnego Śląska po II wojnie światowej. Na płycie, która miała swoją internetową premierę w marcu 2022 r., usłyszeć można dawne ballady, pieśni liryczne i obrzędowe wykonywane do tej pory przez dolnośląskie śpiewaczki: Bronisławę Chmielowską, Michalinę Mrozik, Stanisławę Latawiec czy zespół śpiewaczek z Żarek Średnich.

„Tyle razy świat miał się skończyć. Ten, w którym istnieją pieśniarki przekazujące tradycję śpiewania pieśni, odchodzi bezpowrotnie na naszych oczach. Pomyśleliśmy, że zanim dzień sądny nadejdzie, chcemy powiedzieć od siebie ostatnie słowo, nagrać muzykę o tym, co kruche, ważne i co chcielibyśmy uchronić od zapomnienia. Z tego powstała płyta z pieśniami, które są nam bliskie, jak ciału koszula. Ich ponadczasowa mądrość i piękno nie mogą przeminąć.”

Wrocławski duet wciąga w opowieść o korzeniach i tożsamości, a ich koncerty zacierają granice między sceną a publicznością. Jarmużek – Pakowska zapraszają do świata pieśni, które wciąż są aktualne i potrzebują być wyśpiewane przez wszystkich.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu –  Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty