https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Barbórka 2022

To będzie wyjątkowy górniczy weekend w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Od dzieci po seniorów. Tegoroczny program Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka, organizowanego przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz górnicze stowarzyszenia, przygotowany jest tak, aby tradycja barbórkowego święta została podtrzymana i wybrzmiała wśród wszystkich pokoleń. Dzień górnika będzie też obchodzony w Boguszowie – Gorcach, Czarnym Borze i Rybnicy Leśnej.

Barbórka to najważniejsze święto górników. W okolicach 4 grudnia – tam gdzie są tradycje górnicze – odbywa się wiele uroczystości. W Wałbrzychu, mimo że przemysł wydobywczy węgla został zlikwidowany ponad 25 lat temu, górnicze tradycje są wciąż żywe. Organizatorzy obchodów, oprócz parady górniczej i karczmy piwnej, proponują wydarzenia dla całych rodzin podczas corocznego święta – Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka. W tym roku obchodom dodatkowo uroczystego charakteru doda fakt, że barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu właśnie została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To wielkie wyróżnienie i zwieńczenie starań m.in. wałbrzyskich środowisk górniczych o podniesienie rangi ich święta. I – co ważne – wałbrzyskie obchody zostały wpisane na tę listę jako pierwsze w województwie dolnośląskim.

W tym roku Stara Kopalnia na obchody najważniejszego święta górników zaprasza już w piątek – 2 grudnia. Od godziny 10.00 w Sali Łańcuszkowej trwać będzie Szychta Szkolna. Uczestniczyć w niej będą uczniowie wałbrzyskich szkół, którzy dzięki temu poznają tradycje starszych pokoleń mieszkańców ich miasta. Podczas szychty dla najmłodszych przygotowano atrakcje, m.in. zagra górnicza orkiestra, część oficjalną poprowadzą górnicy w galowych mundurach, odbędzie się pasowanie na młodych gwarków. Nie zabraknie występu artystycznego oraz poczęstunku dla dzieci. O godzinie 17.00 w kawiarni „Sztygarówka” odbędzie się wykład otwarty „Górnictwo węgla kamiennego na świecie”, a zaraz po nim będzie można się wybrać pod powierzchnię, by podczas barbórkowego nocnego zwiedzania pod okiem fachowca poznać charakter górniczych prac.

– Sobota będzie dniem rodzinnym. Do hali kuźni Stara Kopalnia zaprasza całe rodziny. Będą gry, zabawy, warsztaty i questingi, animacje i konkursy. Co dokładnie? To będzie niespodzianka, ale atrakcji nie zabraknie dla nikogo. Szychta Rodzinna trwać będzie od 12.00 do 17.00, a wstęp na nią będzie wolny. Przyjść może każdy – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

O godzinie 18.00 w Starej Kopalni rozpocznie się drugie specjalne wydanie barbórkowego nocnego zwiedzania z pracami górniczymi. Następnie wyjątkowy koncert muzyki filmowej i porcję dobrego jazzu zaprezentuje Anna Nguyen z zespołem. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w kawiarni Sztygarówka.

Niedziela 4 grudnia to Barbórka, a w związku z tym nie może zabraknąć tradycyjnych obchodów tego święta. O godz. 12.30 rozpocznie się uroczysta msza święta z udziałem władz miasta, delegacji miast partnerskich, mieszkańców i stowarzyszeń górniczych w kościele Aniołów Stróżów przy ul. Garbarskiej w Wałbrzychu. O godzinie 14.00 z kościoła wyruszy ulicami miasta przed pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego wielka parada górnicza, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające trud pracy wałbrzyskich pracowników kopalń. O godzinie 17:00 w sali łańcuszkowej Starej Kopalni odbędzie się tradycyjna górnicza karczma piwna. Wstęp na karczmę jest ograniczony, a bilety na to wydarzenia można nabyć w kasach kawiarni Sztygarówka.

Dodatkowo 6 grudnia do dzieci ze szkół, które pojawią się tego dnia w Starej Kopalni na specjalnym wydarzeniu o godzinie 10:00 przyjdzie górniczy Mikołaj.

Barbórka w Szybie Witold

W piątek – 2 grudnia o godzinie 10.00, z okazji zbliżającej się Barbórki, odbędzie się uroczystość przygotowana przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach.

– Szkoła w dzielnicy Gorce kontynuuje kilkudziesięcioletnią tradycję. Z okazji święta górnika, uczniowie z tej placówki zawsze odwiedzali górników pracujących w szybie Witold, będącym częścią Kopalni Węgla Kamiennego Victoria oraz uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach organizowanych w naszym mieście z udziałem górników zlikwidowanej kopalni Barytu oraz kopalń surowców skalnych. Zapraszam mieszkańców na tegoroczne obchody Barbórki do szybu Witold, gdzie jest Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa oraz kapliczka patronki górników – św. Barbary – mówi Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa – Gorc.

Obchody dnia górnika zostaną zorganizowane także w Czarnym Borze i Rybnicy Leśnej, gdzie działają kopalnie surowców skalnych.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty