https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Starej Kopalni

W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zostało otwarte mini centrum nauki SOWA, które na stałe wzbogaci ofertę instytucji dla mieszkańców i turystów.

Na swoje ósme urodziny Stara Kopalnia w Wałbrzychu znacznie poszerzyła swoją codzienną ofertę dla odwiedzających. Do trasy turystycznej Muzeum Przemysłu i Techniki, bogatej oferty zajęć edukacyjnych i warsztatowych oraz propozycji funkcjonujących tu prężnie instytucji Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, czy KidsTEch dołącza SOWA.

– SOWA to Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności przygotowana dzięki projektowi i budżetowi Ministerstwa Edukacji i Nauki, o której zlokalizowanie w Wałbrzychu pracownicy Starej Kopalni zabiegali w konkursie. Udało się i po ponad roku od ogłoszenia decyzji od dziś możemy zobaczyć efekty i skorzystać z zupełnie nowej propozycji na mapie miasta. To 18 lokalizacja tego pilotażowego projektu w Polsce i druga na Dolnym Śląsku. Łącznie wybrano 32 wnioski konkursowe, w których lokalizacjach powstaje minicentrum nauki. Łącznie Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na projekt 44 mln zł, a wszystkie 32 lokalizacje mają powstać do końca 2023 roku. Wałbrzych może cieszyć się już dziś – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Czym jest SOWA? To minicentrum nauki, doświadczeń i majsterkowania, gdzie na powierzchni ponad 500 m2 zainstalowano 18 interaktywnych stanowisk ekspozycyjnych do samodzielnej pracy polegającej na odkrywaniu, logicznym myśleniu i samodzielnym rozwiązywaniu zagadek. To najlepsze doświadczenia przeniesione z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest partnerem merytorycznym projektu. SOWA będzie działać również w oparciu i doświadczenia zajęć edukacyjnych muzeum górnictwa działającego w strukturach Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Na 90 minut zajęć w ramach wstępu do strefy składa się samodzielne przejście przez poszczególne interaktywne stanowiska, a także miejsce do samodzielnego majsterkowania. Propozycję oferty Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA uzupełni również oferta zajęć i warsztatów edukacyjnych. Wizytę będzie można łączyć i dopasowywać do dotychczasowych propozycji Starej Kopalni co może złoży się na propozycję całodziennego zagospodarowania czasu na terenie byłego zrewitalizowanego zakładu pogórniczego w Wałbrzychu.

SOWA w Starej Kopalni otwarta jest dla zwiedzających na stałe od wtoku do niedzieli w godzinach 8.30  – 15.30. Poniedziałek będzie dniem zamkniętym przeznaczonym na konserwację urządzeń. Wstęp jest biletowany, ceny ustalono jednak na przystępnym poziomie. 15 zł normalny, 12 zł ulgowy i 10 zł bilet grupowy. Warto jednak nadmienić że do końca listopada z okazji otwarcia i urodzin kopalni wejściówki dla wałbrzyszan ustalono w promocyjnej cenie – 8 zł.

Ze względu na ograniczoną maksymalną liczbę zwiedzających, którą ustalono na 60 osób, wejścia do strefy będą odbywać się 4 razy dziennie. Pierwsze o godz. 8.30, następne o 10.20, 12.10 i ostatnie o godzinie 14.00. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza awizacja, a odwiedzających indywidualnych prosi się o wcześniejsze upewnienie się czy w interesujących ich terminie są dostępne jeszcze miejsca.

Po wejściu na strefę odwiedzający będzie miał do dyspozycji około 90 minut na rozwiązanie naukowych zagadek, doświadczeń, obserwację, kreatywność i majsterkowanie. Pobudzi wyobraźnię przy stanowiskach, o których pracownicy centrum nie chcą za wiele opowiadać, bo jak sama nazwa wskazuje wchodzimy do strefy odkrywania. Każde z poszczególnych stanowisk ma być odkryte przez każdego z odwiedzających. Wszystkie eksponaty dedykowane są od 7 roku życia, jednak świetnie bawić się tu będą również dorośli. To świetna strefa dla całych rodzin. Z tej nauki skorzystają nie tylko dzieci i młodzież, o naukowych prawidłowościach przypomną sobie również dorośli. Interaktywne eksponaty bawią, uczą i zaskakują.

– To niewątpliwie kolejny milowy kamień w statutowej działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Ośmiolatek na kulturalnej i turystycznej mapie miasta już dziś, mimo krótkiego okresu działalności może poszczycić się bardzo ciekawą i bogatą kompleksową ofertę przygotowaną dla odwiedzających industrialną przestrzeń kopalni, a działalność Starej Kopalni wciąż jest dostrzegana i doceniona w konkursach i plebiscytach takich jak Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska. Przekłada się to również we frekwencji. Z roku na rok wałbrzyska kopalnia zyskuje na popularności, a tylko w tym roku wzrost odwiedzających sięgnął niemal 35%. Teraz – po otwarciu centrum SOWA liczymy na kolejny wzrost popularności i w pierwszych miesiącach przyszłego roku spodziewamy się milionowego turysty w Starej Kopalni – podkreśla Jan Jędrasik.

(SK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty