https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dolny Śląsk i Opolszczyzna otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Kolejne inwestycje będą możliwe dzięki dotacjom z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W Piątek, w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” odbyła się konferencja prasowa podsumowująca przyznanie dofinansowań dla samorządów działających w obrębie WSSE.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to program kompleksowego wsparcia samorządów. Rządowe środki dla miast, gmin, powiatów i województw dają szanse na kolejne inwestycje, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. Właśnie dlatego piąta edycja skierowana została do samorządów na rozwój stref przemysłowych. Do gmin, powiatów i województw trafi blisko 5 miliardów złotych.

– Mądrą odpowiedzią na obecną sytuację geopolityczną i następujący w jej wyniku kryzys energetyczny jest kierowanie wszystkich wysiłków w stronę newralgicznych sektorów polskiej gospodarki. Właśnie taką odpowiedzią jest kolejna edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. 5 miliardów złotych na rozwój stref przemysłowych to skala pomocy, której nie mogą nie docenić zarówno sami samorządowcy, jak i biznes. Tym samym do Jaworzyny Śląskiej trafi dofinansowanie w wysokości 76 mln zł, do Ząbkowic Śląskich 113 mln zł, 25 mln zł do Strzegomia, blisko 98 mln zł do Jawora i 50 mln zł do Opola. Tego typu wsparcie to klucz do uruchomienia nowych miejsc pracy i rozwoju eksportu. Cieszę się, że rząd przekazuje te dofinansowania na ręce samorządów, a bez względu na zewnętrzne trudności — doskonale rozumie te potrzeby i troszczy się o zrównoważony rozwój – mówił w trakcie spotkania z dziennikarzami Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” Piotr Wojtyczka.

W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele gmin: Jaworzyna Śląska, Jawor, Strzegom oraz Opole. To właśnie te samorządy, na terenach których działają podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, otrzymały dofinansowania w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (ze wsparcia skorzystają również Ząbkowice Śląskie).

– Jest to dla nas kwota historyczna. W ramach tego planujemy uzbroić tereny inwestycyjne, wybudować drogi, stworzyć sieci kanalizacyjne. Mamy nadzieję, że te kompleksowe działania pozwolą dotrzeć do nowych inwestorów, co następne przełoży się na komfort życia naszych mieszkańców – podkreślała istotę dofinansowania Justyna Chrebela, zastępca burmistrza Jaworzyny Śląskiej.

Entuzjazmu nie krył również Michał Bander, zastępca burmistrza Jawora.
 – Są to ogromne środki, które wzmocnią rozwój naszej strefy gospodarczej. Będziemy prowadzić inwestycje drogowe, wodno-kanalizacyjne, energetyczne. Nasza strefa będzie jeszcze bardziej konkurencyjna i wierzę, że kolejni inwestorzy zainwestują w niej swoje środki. To z kolei przełoży się na rozwój całej lokalnej społeczności.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty