https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

W piątek otwarcie zachodniej obwodnicy Wałbrzycha

28 października 2022 r. o godzinie 13.00 rozpocznie się uroczystość oddania do użytku tak zwanej zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Pierwsze samochody mają wyruszyć na trasę „Europejki” około godziny 14.00.

Oficjalne zakończenie budowy obwodnicy Wałbrzycha i oddanie jej do użytkowania odbędzie się w piątek o godz. 13.00 na łączniku pomiędzy ulicą Kusocińskiego a nową drogą, która w rzeczywistości jest trasą średnicową. Udział w uroczystości zapowiedzieli: Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także: parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa i samorządu Wałbrzycha.

Z kolei w sobotę, 29 października w godzinach porannych, ma zostać oddana do użytku ulica Chrobrego. Prawdopodobnie od 4 listopada rozpoczną kursowanie autobusy pospieszne na linii EX, która ma połączyć Podzamcze z centrum Wałbrzycha, a także z dzielnicą Sobięcin. Linia EX została poprowadzona „Europejką”, a kursy zostały zaplanowane co 20 minut w dni powszednie i będą realizowane w godzinach 6.00 – 19.00. Autobusy linii EX oraz 2, A i C będą odjeżdżały z przystanku na ul. Wysockiego, a linii 11, 12 i 15 z przystanku na ul. Chrobrego.

Opóźniony finisz

Przypomnijmy: 13 września 2017 r. podpisane zostało ostateczne porozumienie w sprawie budowy zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Umowa, pomiędzy podlegającemu ministrowi infrastruktury Centrum Unijnych Projektów Transportowych a Gminą Wałbrzych, zakładała przekazanie około 300 milionów złotych dofinansowania inwestorowi, którym jest Gmina Wałbrzych. Ponadto, w myśl zawartego wcześniej porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Gmina Wałbrzych otrzymała również środki na realizację odcinka biegnącego na terenie Szczawna-Zdroju. Wyboru wykonawcy budowy obwodnicy Wałbrzycha dokonał w lutym 2019 r. nadzorujący przedsięwzięcie Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. Zwycięska oferta złożona przez Budimex S.A. opiewała na 307 mln zł. Zgodnie z pierwotnym planem, prace budowlane miały zakończyć się w czerwcu 2021 roku. Według planów powstała około 6-kilometrowa, dwujezdniowa droga z trzema wiaduktami i dwoma węzłami drogowymi przy ul. Żeromskiego i Reja oraz przebudową wielu istniejących dróg lokalnych i skrzyżowań. Inwestycja obejmowała także m.in. oświetlenie drogi, ekrany akustyczne i sieć kanalizacji deszczowej.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty