https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Historia Marty Gąsiorowskiej na teatralnej scenie

23 września Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego zaprasza na pierwszą premierę sezonu. Marta. Figura Serpentinata  skupia się na osobie legendarnej nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu – Marty Gąsiorowskiej. Natchnęła ona do twórczych poszukiwań całe pokolenia wałbrzyszan. Przez narracje osób, które spotkały się z nią w szkole oraz opowieść o czasach, w których uczyła, Seb Majewski buduje artystyczną biografię. Po raz kolejny udaje się udowodnić, że bez lokalnych historii nie byłoby wielkich narracji. Tym spektaklem pragniemy nadal tworzyć magiczną strukturę naszego miasta, budować narrację wielowątkową, specyficzną tkankę miasta, która Wałbrzychowi się należy. Pragniemy, by spektakl dał możliwość spotkania byłych absolwentów I Liceum i by jednocześnie był podpowiedzią dla młodych ludzi w ich poszukiwaniu autorytetów i konfrontowaniu się z nimi.

MARTA. FIGURA SERPENTINATA

Premiera: 23.09.2022, godzina 19:00, Aula im. Prof. Marty Gąsiorowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu

Tekst: pilgrim/majewski

Reżyseria: Seb Majewski

Dramaturgia: Tomasz Jękot

Scenografia i kostiumy: Seb Majewski i Tomasz Jękot

Muzyka: Kuba Suchar

Inspicjent: Anna Solarek

Obsada: Irena Sierakowska, Kinga Zygmunt, Piotr Czarniecki [g], Michał Kosela, Czesław Skwarek, Szymon Tur [g]

Gramy w I LO także w sobotę / 24.09. / 19:00 i niedzielę / 25.09. / 18:00.

Natomiast na Scenie Kameralnej w ten weekend zobaczymy – wyjątkowo przeniesiony z Dużej Sceny (obecnie w remoncie!) – monodram NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI. Nagrodzony  dwiema najważniejszymi nagrodami XX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu za najlepszą reżyserię dla Anety Groszyńskiej i za najlepszy tekst dla Jana Czaplińskiego spektakl to mocna lekcja historii polskich konstytucji, która żywo przegląda się w rzeczywistości za oknem. Przedstawienie, po którym nie tylko inaczej spojrzycie na „Konstytucję 3 maja 1791” Jana Matejki, ale z radością wrócicie do lektury Ustawy zasadniczej. Filip Perkowski w swoim monodramie dwoi się i troi – dosłownie! – aby sprostać różnorodności przedstawianych postaci. Rzadko bywa tak, że jedna osoba na scenie może powiedzieć tyle o wspólnocie Polaków, co Perkowski w „NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI”. Przedstawienie stara się zasypać dzielące Polaków podziały korzystając z najważniejszego narzędzia demokracji – konstytucji.

NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI (albo co warto wiedzieć na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów)

Tekst: Jan Czapliński

Reżyseria: Aneta Groszyńska

Scenografia: Tomasz Walesiak

Wideo: Adam Zapała

Muzyka: Ela Orleans

Inspicjentka: Iwona Skiba

Zdjęcia: Tobiasz Papuczys

Obsada: Filip Perkowski

Spektakl na Scenie Kameralnej:

Sobota 24.09. / 19:00

Niedziela 25.09. / 18:00

Bilety w kasie teatru i na www.bilety.teatr.walbrzych.pl

(AM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty