https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Z klasyką przez Polskę: Janusz Wawrowski, Mischa Kozłowski

Projekt „Z klasyką przez Polskę” jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a na Dolnym Śląsku współorganizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

– Wyjście z „zamkniętych instytucji” bezpośrednio do odbiorców w mniejszych ośrodkach gminnych i powiatowych jest moim kluczowym postulatem od początku pełnienia funkcji Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialnego za sprawy kultury. Podczas rozmowy z Panią Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyną Meissner szybko okazało się, że w podobny sposób myślimy o tym, jak umożliwić Dolnoślązakom dostęp do wysokojakościowej oferty kulturalnej. Chcemy zachęcać do obcowania z muzyką klasyczną i jazzową, ale przede wszystkim promować naszych dolnośląskich artystów. Będziemy zapraszać melomanów do zapomnianych i nieoczywistych „miejsc koncertowych”, więc doznania muzyczne staną się także pretekstem do eksploracji turystycznej – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

Najbliższe koncerty w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę”

3-4 września koncert Sary Dragan i Sławomira Cierpika w Dzierżoniowie i Obornikach Śląskich

16-18 września, Piotr Paleczny:

16.09 – Pakoszów, 17.09 – Bukowiec, 18.09 – Teatr Zdrojowy – Szczawno-Zdrój.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Darmowe wejściówki w formie zaproszenia można odbierać w miejscach koncertów.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

REKLAMA

REKLAMA