https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zapaść na rynku kredytów hipotecznych?

W lipcu bieżącego roku spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe, aż o 68 procent – takie wieści niesie nam strona Biura Informacji Kredytowej. Było to łącznie 14,11 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 43,76 tys. rok temu. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu było mniej o 27,7 procent. Jest to najniższy poziom od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców.

Trzeba uczciwie przyznać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Podwyżki tylko ten negatywny proces pogłębiły, co w rezultacie spowodowało, że wiele osób w dobrej sytuacji finansowej nie ma szans na uzyskanie takiej kwoty kredytu, która pozwoli im na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Z doświadczenia wiem, że banki szukają sposobu, aby poprawić dostępność kredytów hipotecznych. Niektóre zaczęły uwzględniać w dochodach kredytobiorców świadczenie 500+, co miało miejsce dotychczas jedynie przy kredytach gotówkowych. Sami kredytobiorcy również szukają sposobów na podwyższenie swojej zdolności kredytowej, często dołączając do swojej umowy najbliższą rodzinę.

Nie trzeba być ekonomistą aby wiedzieć, że w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu spadną jeszcze bardziej. Wydaje się zatem logicznym fakt, iż ceny nieruchomości zaczną stopniowo spadać. Tak też wynika z najnowszego raportu PKO Banku Polskiego. Ale to tylko wtedy, jeśli zadziałają tu mechanizmy wolnego rynku. Eksperci przewidują bowiem, że rządzący zrobią wszystko, by te mechanizmy zaburzyć. Rynek nieruchomości i zaspokojenie potrzeb bytowych są zawsze gorącym tematem, zwłaszcza kiedy zbliżają się wybory. Czego możemy się zatem spodziewać w najbliższym czasie? Dopłat do czynszu w postaci ulgi mieszkaniowej, kolejnych ułatwień kredytowych, a może regulacji w postaci maksymalnych cen za wynajem mieszkań?

Jedno jest pewne: potrzebujemy polityki mieszkaniowej prowadzonej w sposób, który nie zakłóci zdrowych mechanizmów rynkowych. Niestety, obawiam się, że rząd niechętnie słucha ekspertów – a szkoda…

Beata Żołnieruk

***

W naszej ofercie między innymi:

1. Lokal mieszkalny o pow. 30,9 m2 w Lubawce. Cena 108 tys. zł,

2. Działka budowlana o pow. 1119 m2 Cena 145 tys. zł

3. Dom w zabudowie bliźniaczej w Głuszycy o pow. 87 m2, działka 1057 m2. Cena 260 tys. zł

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty