https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Odbiory na obwodnicy Wałbrzycha

Trwają przygotowania do oddania do użytku obwodnicy Wałbrzycha. Dobiegają końca prace budowlane i rozpoczęły się odbiory pierwszych odcinków „Europejki”.

– Zbliżamy się do wielkiego otwarcia zachodniej obwodnicy naszego miasta. Aktualnie jesteśmy na etapie odbiorów poszczególnych odcinków „Europejki”. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego decyzje o pozwoleniu na użytkowanie dwóch obiektów budowalnych: estakady ES/Z/5 oraz wiaduktu drogowego WD/Z/7 – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Wiadomo, że nie będzie częściowego otwarcia obwodnicy Wałbrzycha. Prawdopodobnie kierowcy pojadą nową drogą we wrześniu.

– Dzięki wspólnym działaniom projektantów, wykonawcy i konserwatora zabytków, udało się rozwiązać problem Lisiej Sztolni. Jej alternatywne zabezpieczenie pozwoli zakończyć prace znacznie wcześniej niż późną jesienią, jak to było planowane oraz dokonać oszczędności w wysokości około 6 milionów złotych. Mamy decyzję o pozwoleniu ruchu na odcinku pozamiejskim, czekamy na decyzję dotyczącą odcinka do wiaduktu na węźle Reja oraz na pozwolenie na użytkowanie drogi od wiaduktu do placu Grunwaldzkiego. Przyspieszenie realizacji prac przy Lisiej Sztolni pozwoli nam otworzyć całość obwodnicy już we wrześniu. Uznaliśmy, że to lepsze rozwiązanie, niż częściowe otwarcie innych odcinków, które planowaliśmy na przełomie lipca i sierpnia – wyjaśnia Roman Szełemej.

Jednym z elementów przygotowania do oddania do użytku nowej drogi były ćwiczenia służb ratowniczych.

– Prawie 100 osób było zaangażowanych w ćwiczenia, które zostały przeprowadzone na wysokości węzła Żeromskiego. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej, policja oraz ratownicy medyczni. Akcja miała na celu koordynację działań służb podczas zdarzeń typu zderzenie pojazdów lub awaria cysterny z niebezpieczną substancją na dużym węźle komunikacyjnym – wyjaśnia Edward Szewczak, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

(RED, fot. UM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty