https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

XXIII Festiwal Bachowski w Świdnicy

XXIII edycja Festiwalu Bachowskiego Świdnica trwa do 31 lipca. W Świdnicy i licznych pobliskich miejscowościach zaproszeni muzycy dadzą ponad 20 koncertów.

Festiwal Bachowski Świdnica to zjawisko wyjątkowe na mapie polskiego życia muzycznego. Łączy wielopokoleniową publiczność o różnym koncertowym stażu, miasto z jego okolicami, młodych muzyków, zaczynających swoją karierę, z dojrzałymi i cenionymi artystami. Wychodząc z koncertami w region dociera do najmniejszych, a zupełnie niezwykłych, zabytkowych kościołów we wsiach położonych poza utartymi turystycznymi trasami. Tam znajduje też nowych odbiorców, którzy po raz pierwszy mogą „u siebie” posłuchać wykonywanej na żywo muzyki klasycznej. „Tylko rzeczy sporne dają szanse” głosi hasło tegorocznej edycji festiwalu, bo jedynie to, co niekonwencjonalne i budzące szczere emocje obiecuje stały rozwój. Dzięki konsekwencji w dążeniu do piękna, spotkania, innowacyjności, otwartości i wrażliwości Festiwal Bachowski stał się jednym z największych i najoryginalniejszych wydarzeń tego rodzaju w naszej części Europy.

W Świdnicy muzyka zabrzmi w Kościele Pokoju, który od początku pozostaje główną festiwalową sceną, katedrze św. Stanisława i św. Wacława, ale też w miejskim parku i Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych. Festiwal zainaugurowała słynna mezzosopranistka Vivica Genaux, która z Capellą Cracoviensis prowadzoną przez skrzypka Roberta Bacharę zaśpiewała wirtuozowskie arie z barokowych oper. W kolejnych dniach wystąpi skrzypaczka Viktoria Mullova, grając wspólnie z pianistą Alasdairem Beatsonem sonaty Schuberta i Beethovena, zespół Graindelavoix wykona Responsoria Gesualda, zespół śpiewaków wystąpi w plenerowym spektaklu „Naturzyści” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego zainspirowanym „Lieder im Freien zu singen” Mendelssohna, natomiast Oscar Arguelles, Teresa Kamińska i Wioletta Fluda-Tkaczyk zaprezentują tria klarnetowe Brahmsa i Zemlinsky’ego. Ważnym punktem programu będą niedzielne wykonania kantat patrona festiwalu w Kościele Pokoju.

Jak zawsze istotną częścią Festiwalu Bachowskiego są liczne działania w regionie (Śniadania na trawie, Pikniki Romantyczne i inne), w tym roku m.in. w Walimiu, Pożarzysku, Sobótce, Glinnie, Olszyńcu, Żarowie, Łagiewnikach, Bagieńcu czy Piławie Górnej.

Pełen program na stronie www.bach.pl.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty