https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jaworowi ludzie pod Atlantami

Biblioteka pod Atlantami zaprasza na spotkanie promujące książkę „Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki”. Gościem spotkania, które odbędzie się 25 maja 2022 r. o godz. 17.00 będzie autorka powieści – Joanna Żak-Bucholc.

Premiera książki pt. „Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki”, która jest kontynuacją cyklu, poświęconego losom ludzi zamieszkujących Dolny Śląsk w epoce średniowiecza, odbyła się 18 kwietnia 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Świdnicy. Zainteresowanie czytelników przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów spotkania z Joanna Żak-Bucholc, a uczestników było tak wielu, że część z nich musiała usiąść na… schodach!

Pierwsza część serii „Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego” spotkała się ze spontanicznym przyjęciem czytelników oraz przychylnymi opiniami zarówno w kwestiach historycznych jak i literackich. Została wyróżniona tytułem „Historycznej książki półrocza” i zajęła drugie miejsce w plebiscycie „Historyczna książka roku”.

W drugiej części cyklu, autorka poświęca uwagę nie tylko kwestiom politycznym, związanym ze zmianą władzy nad księstwem świdnicko-jaworskim po śmierci księcia Bolka II, ale również wątkom przygodowym, znanym z pierwszej powieści cyklu. Czytelnik zapozna się z kolejnymi zdarzeniami z życia wiodącej postaci pierwszej części, rycerza Nickela Bolcze z zamku Cisy, a także pozna nowych bohaterów, uwikłanych w rozwiązywanie zagadek i tajemnic z przeszłości. W powieści nie brakuje opisów burzliwych wydarzeń, mających swój pierwowzór w faktach historycznych, ale też rycerskich pojedynków i romansów. Jednym z wiodących wątków powieści jest ukazanie rozwoju rzemiosła i sztuki na ówczesnych ziemiach śląskich. Poznajemy zatem budowniczych kościołów i katedr, prawdziwych mistrzów i ich świat, a jedną z głównych ról pełni postać niemal archetypowa – kamieniarz, członek cechu wolnych mularzy. W powieści podjęte zostały również istotne wówczas problemy religijności, herezji czy prześladowań społeczności żydowskich. Sporo miejsca zajmuje opowiadanie o rzeczywistych – zapisanych w kronikach i klasztornych kapitularzach – przeżytkach pogańskich, wierzeniach i zwyczajach ludowych. Wiele także, i to nie na ostatnim planie, dzieje się w dziedzinie symboliki średniowiecznej, a wiadomo skądinąd, jak ludzie średniowiecza głęboko przeżywali znaczenia symboli czy metafor. A wszystkie te, odrębne, a przecież powiązane ze sobą elementy, składają się na powieściowy świat, nałożony niejako na miejsca dobrze znane, a nieraz bliskie sercom mieszkańcom nie tylko Dolnego Śląska; oprócz Świdnicy pojawi się zatem średniowieczny Strzegom, a nawet Legnica oraz mniej słynne miejsca, jak stara wieś Rybnica, Siedlęcin, Szczawno – Zdrój, Stanowice, Modliszów i wiele innych. Pierwowzorami zaś powieściowych bohaterów, poruszających się w scenerii wyżej wymienionych miejscowości, są ludzie znani z zapisków z epoki i niegdyś naprawdę zamieszkujący ten kawałek świata, któremu autorka poświeciła swą powieść. I jak mówią recenzenci – po przeczytaniu tej książki podróż na Dolny Śląsk zapewne będzie już inna!

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty