https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Odkryj Wałbrzych z przewodnikami po najstarszych dzielnicach

Wałbrzych ma 6 przewodników po najstarszych dzielnicach. Prezydent miasta dr Roman Szełemej wraz z autorem przewodników Mateuszem Mykytyszynem spotka się z czytelnikami na spotkaniu promocyjnym, które odbędzie się 5 kwietnia 2022 roku o godz. 15:00 w Galerii Biblioteki pod Atlantami w wałbrzyskim Rynku.

Skąd pomysł na przewodniki po najstarszych wałbrzyskich dzielnicach? Wszystko zaczęło się w 2016 r., kiedy to Biuro Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu zorganizowało pierwsze spacery historyczne po obszarach rewitalizacji. Wspólne spotkania z mieszkańcami okazały się doskonałą formą integracji społecznej, umacniania tożsamości lokalnej i poznania oczekiwań mieszkańców dotyczących ich miejsca zamieszkania. Powrót do gasnącej tradycji bezpośrednich spotkań umożliwił mieszkańcom wzajemne poznanie się i porozmawianie o historii oraz przyszłości swoich dzielnic.

Pasjonujące opowieści o miejscach, które mijamy na co dzień i które zmieniają się na naszych oczach, połączyły miłośników lokalnej historii i stały się punktem wyjścia do rozmów o ożywieniu miejskiej przestrzeni. Łącznie zorganizowano 24 spacery historyczno-rewitalizacyjne, w każdej dzielnicy objętej obszarem rewitalizacji. W jednym spacerze brało udział ok. 70 osób, które – oprócz zdobytej wiedzy historycznej – miały okazję na żywo ocenić uwarunkowania przestrzenne obszaru rewitalizacji. Dla samorządowców spotkania z mieszkańcami w tak nietypowych okolicznościach okazały się być inspirujące. To jedna z ciekawszych form popularyzowania wiedzy na temat rewitalizacji miasta, bardzo pozytywnie odbierana również przez samych mieszkańców.

Pozytywny odbiór i duże zainteresowanie mieszkańców Wałbrzycha i innych miejscowości przyczyniło się do wydania sześciu eleganckich i bogato ilustrowanych przewodników, które są pokłosiem organizowanych wypraw. Autorem serii „Spacer historyczny” jest Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, regionalista i popularyzator lokalnej historii, który przez sześć lat w ramach działań rewitalizacyjnych zabierał mieszkańców Wałbrzycha na bezpłatne spacery historyczne po najstarszych i najpiękniejszych zakątkach leśnego grodu.

Przewodniki będą dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.rewitalizacja.walbrzych.pl – zakładka Partycypacja społeczna – Program Komunikacji Społecznej. Przewodniki będzie można uzyskać także podczas różnych wydarzeń rewitalizacyjnych organizowanych przez biuro Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego.

(MB)

REKLAMA

REKLAMA