https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Infolinia ZUS dla uchodźców

Dzisiaj ruszyła specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Wśród osób obsługujących infolinię są także uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

– Nasi konsultanci w języku zarówno ukraińskim jak i polskim udzielają informacji o tym, o jakie wsparcie dla rodzin uchodźcy mogą wnioskować do ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Również na stronie internetowej zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim, z których potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach uzyskać pomoc. Na stronie internetowej ZUS będą wkrótce publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępniona możliwość zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim, który jest niezbędny do złożenia wniosków do ZUS.

ZUS dla Ukraińców

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300. W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy przeznaczonych dla obywateli Ukrainy.

(IKM)

REKLAMA

REKLAMA