https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Światowy Tydzień Jaskry

W dniach od 7 do 13 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry. Jest to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.

– Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która polega na jego postępującym zaniku. Zmiany zanikowe w nerwie wzrokowym są procesem nieodwracalnym i bez leczenia powodują stopniowo pogłębiającą się utratę wzroku. Problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tysięcy Polaków, przy czym połowa z nich nie została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bowiem bez widocznych dolegliwości, a zachorować na jaskrę może każdy z nas bez względu na wiek i płeć. Ocalić wzrok może tylko wczesna diagnoza, dlatego tak ważne są regularne badania – podkreśla Agnieszka Czarachowicz z firmy OptoMak, która zajmuje się pomocą w rozwiązywaniu problemów ze wzrokiem.

Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników, profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia.

– Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry zapraszam do Salonu Optycznego przy ul. Broniewskiego 28 w Wałbrzychu (dawna restauracja Stylowa), w którym oferujemy od 7.03 do 11.03 2022 r. darmowe badanie ciśnienia oczu. Poza tym nasz salon oferuje profesjonalny dobór korekcji okularowej przez dyplomowanego optometrystę, a także pomoc w usunięciu zaćmy i plastyce powiek. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 533 650 322 – dodaje Agnieszka Czarachowicz.

(TS)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty