https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ważne dla uchodźców z Ukrainy oraz osób im pomagającym

Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych, ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców (urzędach wojewódzkich, placówkach Straży Granicznej). To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj: www.nfz.gov.pl.

Безкоштовна медична допомога для біженців з України. Всі громадяни, які втекли від війни з території України, можуть безкоштовно користуватися з медичних послуг на території Польщі. Це стосується осіб, які мають відповідний документ, виданий Прикордонною Службою або мають печатку в закордонному паспорті, яка надається при перетині кордону з датою від 24.02.2022. Детальніше тут: www.nfz.gov.pl.

Najważniejsze informacje dla obywateli Ukrainy

Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, możesz skorzystać z darmowego noclegu i transportu do miejsca zakwaterowania. Więcej informacji znajdziesz w punkcie recepcyjnym. W naszym regionie znajduje się on we Wrocławiu, ul. Wittiga 4 (Akademik T-16 Politechniki Wrocławskiej).

Wałbrzych również dysponuje miejscami pobytowymi. Urząd Miejski w Wałbrzychu uruchomił infolinię dla uchodźców z Ukrainy pod numerem +48 519 692 998. Wybierając numer telefonu, osoby przyjeżdżające do miasta otrzymają najważniejsze informacje.

Całodobowo czynny jest numer telefonu do Straży Miejskiej w Wałbrzychu +48 74 644 48 40.

Przyjechałeś do Wałbrzycha? Potrzebujesz pomocy? Noclegu? Chcesz się zarejestrować? Zgłoś się do Punktu Informacyjnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego 1 (tel. +48 74 66 40 948 oraz 74 66 40 949), aby otrzymać informacje. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Uzyskasz tam informacje odnośnie rejestracji, zameldowania, miejsca zamieszkania, edukacji oraz możliwości pracy.

Nie martw się o formalności. Twój dalszy pobyt w Polsce będzie legalny – zgłoś się Punktu Informacyjnego i podaj swoje dane do rejestracji.

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj: www.nfz.gov.pl.

Informacje dla Ukraińców przebywających w Wałbrzychu dotyczące obowiązku zameldowania

Cudzoziemiec obowiązany jest do zameldowania na terenie kraju do czwartego dnia licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

Aby się zameldować w Wałbrzychu należy zgłosić się do urzędu Miejskiego przy ul. Kopernika 2, pokój nr 7 lub 19, tel. +48 74 66 55 207, +48 74 66 55 209.Do zameldowania i uzyskania numeru PESEL należy przedłożyć:

– wypełniony wniosek o zameldowanie na pobyt czasowy,

– dokument podróży, w przypadku dzieci paszport lub akt urodzenia

– umowę najmu lokalu, akt notarialny,

– zaświadczenie o przebywaniu w placówce gminy,

– zgodę właściciela lokalu do zameldowania.

W przypadku braku dokumentów należy się zwrócić z wnioskiem o wydanie paszportu konsularnego do Ambasady Ukrainy w Polsce przy al. Szucha 7, 00- 580 Warszawa – telefon 00 22 622 47 97.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie Otworzy się w nowym oknieua.gov.pl

Jesteś wałbrzyszaninem i chcesz pomóc uchodźcom?

Jeżeli jesteś mieszkańcem Wałbrzycha oraz regionu wałbrzyskiego, chcesz pomóc jako wolontariusz, zaoferować miejsce w mieszkaniu/dom, zadeklarować usługę?

Wypełnij ankietę: https://forms.gle/5pimoz3ujiG9WCcK9

Zadzwoń: + 48 504 796 787, +48 504 796 792 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30- 15.30

Uwaga!

Praca wolontariuszy w Magazynie Głównym, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, jest możliwa jedynie po wcześniejszym kontakcie z Koordynatorem Wolontariuszy (tel. 74 66 40 948) oraz uzyskaniu terminu i godzin zmiany.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo osoby, które nie zgłosiły i nie otrzymały od Koordynatora Wolontariuszy przydziału na konkretny dzień i zmianę nie będą wpuszczane do hali głównej magazynu.

W Wałbrzychu trwają zbiórki najpotrzebniejszych produktów dla uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy:

– koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, karimaty

– ubrania (nowe, opisane jakiej płci/wieku dotyczą), płaszcze przeciwdeszczowe

– środki higieny i czystości, płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych

– bielizna damska, męska, dziecięca

– papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące, maski filtrujące lub jednorazowe

– woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

– narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik), zapałki

– baterie, powerbanki, oświetlenie – w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.

– taśma klejąca i foli stretch do pakownia.

Miejsca zbiórki:

Siedziba Stowarzyszenia Ukraina Wałbrzych, ul. B. Chrobrego 1/6 (codziennie od 10.00-19.00)

Ratusz w Wałbrzychu, pl. Magistracki 1, poniedziałek – piątek 6:00-21:00, sobota 8:00-16:00

Każda szkoła na terenie miasta Wałbrzycha, w godzinach pracy placówki.

Uwaga!

Nie prowadzimy już zbiórki w MOPS przy ul. Kilińskiego 1 oraz w Hufcu ZHP ul. Przemysłowa 16.

Najczęściej zadawane pytania ws. pobytu Ukraińców w Polsce

Co mam zrobić po przyjeździe do Polski? – Zadbaj o bezpieczne miejsce pobytu, w razie potrzeby skorzystaj z pomocy polskich władz. Polska zapewnia m.in. niezbędne wsparcie, opiekę medyczną czy transport do miejsca zakwaterowania.

COVID – kwarantanna, testy – kwarantanna nie obowiązuje.

Przedłużenie legalnego pobytu osób przebywających w Polsce (wizy, ruch bezwizowy, zezwolenie na pobyt) – w przeciągu kilku dni będą na stronie ua.gov.pl specjalne, szczegółowe informacje na ten temat. Twój pobyt będzie nadal legalny.

Czy można po przekroczeniu granicy kierować się dalej na zachód nie mając wizy? – Po przekroczeniu granicy Polski, jeśli chcesz udać się do innego kraju, powinieneś skonsultować się z ambasadą tego kraju.

Pomoc w ewakuacji z Ukrainy – niestety, nie mamy informacji na temat transportu na terenie Ukrainy. Prosimy kontaktować się z ukraińskimi fundacjami w tej sprawie.

Dokumenty potrzebne na granicy – przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.

Punkty pomocy – informacyjne dla obywateli Ukrainy – wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tej stronie internetowej ua.gov.pl. 

Powrót do ojczyzny poza Polską/Europą (np. studenci na Ukrainie) – można wjechać do Polski i kontynuować podróż. Jeśli będą problemy, należy skonsultować się z ambasadą swojego kraju.

Jak sprowadzić rodzinę? – wszystkie informacje znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/udsc/chce-przedluzyc-swoj-pobyt-w-polsce.

Brak nowego biometrycznego paszportu, tylko inna wersja – przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.

Jak sprowadzić kogoś z Rosji? – Decyzję o przekroczeniu Polskiej granicy podejmie polska Straż Graniczna. Obywatele innego kraju mogą przekroczyć przez granicę okazując dowód tożsamości lub paszport.

Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej – nie musisz składać wniosku aby dalej legalnie przebywać w Polsce.

Mężczyźni w wieku poborowym – z naszych informacji wynika, że mężczyźni w wieku poborowym 18-60 lat nie są przepuszczani przez granicę Ukrainy. W indywidualnych przypadkach decyzję podejmuje ukraińska straż graniczna.

Co jeśli nie mamy się gdzie zatrzymać? – Należy stawić się w punkcie recepcyjnym. Listę punktów znajdziesz tutaj: ua.gov.pl. Funkcjonują również punkty informacyjne na dworcach kolejowych we wszystkich miastach wojewódzkich. Udaj się do nich aby zdobyć informacje.

Zwierzęta – jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

Szczegółowe informacje dotyczące przekraczania granicy – skontaktuj się ze Strażą Graniczną – nr infolinii: +48 82 568 51 19.

Przewlekle chorzy – w sprawie transportu medycznego prosimy o kontakt z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy. Po przekroczeniu granicy Polska zapewnia opiekę medyczną i pomoc fundacji charytatywnych.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA