https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jesteśmy solidarni z Ukrainą

Podczas gdy Ukraina bohatersko odpiera na swoim terytorium rosyjską agresję, w Polsce trwa mobilizacja obywateli, którzy od pierwszych godzin wojny niosą pomoc ofiarom. W pomoc uchodźcom i walczącym obrońcom Ukrainy włączyły się wszystkie samorządy Aglomeracji Wałbrzyskiej.

– Serce rośnie, gdy widać tak duże zaangażowanie mieszkańców Wałbrzycha w pomoc dla naszych sąsiadów. Liczne dary dla Ukrainy zapełniają ogromną halę, gdzie są sortowane i pakowane do dalszej drogi przez wspaniałych wolontariuszy. We czwartek wieczorem do naszego miasta partnerskiego Borysławia wyruszył tir z produktami, które tak bardzo potrzebne są w tych trudnych chwilach naszym przyjaciołom – relacjonuje Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

Na tym jednak pomoc się nie kończy.

– Drodzy Wałbrzyszanie! Wobec dramatycznej sytuacji w ogarniętej wojną Ukrainie, zwracam się z gorącym apelem o dalsze zakupy i zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Naszym sąsiadom na wschodzie brakuje zwłaszcza makaronów, żywności w puszkach, cukru, soli, kawy, herbaty, a także mat, środków dezynfekcyjnych, chusteczek mokrych i suchych. Proszę właścicieli sklepów spożywczych i przemysłowych w Wałbrzychu o możliwość gromadzenia darów na terenie placówek. W sprawie ich odbioru prosimy o kontakt pod numerem tel. 503 825 151. Dziękuję za już okazaną, nieocenioną pomoc dla Ukrainy. Jesteście wspaniali! – podkreśla dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Boguszów-Gorce

– Drodzy mieszkańcy, wzajemne wsparcie i pomoc są teraz szczególnie ważne. Od 2003 roku miastem partnerskim Boguszowa-Gorc jest Dobre Miasto na Warmii. Dziś nasi partnerzy proszą o wsparcie dla Kostopola – miasta na Ukrainie dotkniętego wojną. My również przyłączamy się do tej prośby. Szczegóły znajdą Państwo poniżej – mówi Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa – Gorc:

Z inicjatywy samorządu Dobrego Miasta ruszyła akcja wsparcia finansowego miast partnerskich Dobrego Miasta dla Kostopola. Akcja w Montierchaume, Quakenbrück, Radzionkowie, Boguszowie – Gorcach, Nieporęcie koordynowana będzie za pośrednictwem samorządów miejskich. Wpłaty dokonywać można za pośrednictwem Caritas przy Parafii Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, nr konta: PL 23 1240 5615 1111 0000 5735 4512, z dopiskiem:

Caritas dzieciom Ukrainy-Kostopol.

Mieszkańców Boguszowa – Gorc, którzy chcą udzielić wsparcia obywatelom Ukrainy, Urząd Miejski w Boguszowie – Gorcach zachęca do wypełnienia deklaracji, która znajduje się w linku poniżej:

https://boguszow-gorce.pl/deklaracja-dobrowolnej-pomocy-na-rzecz-osob-uciekajacych-z-ukrainy,a3496

Deklaracje przyjmują:

Urząd Miejski

pl. Odrodzenia 1

58-370 Boguszów-Gorce

Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kasprzaka 7

58 – 370 Boguszów – Gorce

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury

pl. Odrodzenia 4,

58-370 Boguszów-Gorce

Ośrodek Sportu i Rekreacji

ul. Olimpijska 1,

58-371 Boguszów-Gorce

Centrum Obsługi Jednostek

ul. Waryńskiego 10,  

58-370 Boguszów-Gorce

Zespół Szkolno-Przedszkolny

ul. Szkolna 3 – 4

58-370 Boguszów-Gorce

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

im. Bronisława Malinowskiego

ul. Staszica 5

58-371 Boguszów-Gorce

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6

ul. Kopernika 7,

58-372 Boguszów- Gorce

Czarny Bór

– Drodzy mieszkańcy, jeżeli już przyjęliście pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy, poinformujcie nas o tym. Prosimy o zgłaszanie się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnym Borze zarówno osoby, które już przyjęły pod swój dach uchodźców jak i te rodziny, które chciałyby jeszcze takie rodziny przyjąć. Wiedza ta pozwoli nam skoordynować działania w celu otoczenia potrzebujących pomocą. W dalszym ciągu można dostarczać do Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze dary: chemię, kosmetyki, żywność z długim terminem spożycia, zabawki i przybory szkolne. Rzeczy te zostaną rozdysponowane dla uchodźców, którzy przybyli do naszej gminy oraz przekazane do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu w celu dostarczenia na granicę dla nowo przybyłych za ukraińskiej granicy. Na tę chwilę nie przyjmujemy już odzieży używanej! Dziękujemy za państwa hojność i gotowość niesienia pomocy bliźniemu – podkreśla Adam Górecki, wójt Gminy Czarny Bór.

Głuszyca

– Kochani! Żywność i środki czystości, które były zbierane przed Biedronką w Głuszycy są przeznaczone dla rodzin, które przyjmują ludzi z Ukrainy. Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich darczyńców! Wszystkie dary znajdują się w siedzibie Stowarzyszenia Górska Roma w Głuszycy, ponieważ miejski magazyn jest zapełniony odzieżą – mówią Rozalia Poma-Wojtuchów i Michał Wojtuchów.

Zbiórkę darów cały czas prowadzi Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.

– Pilnie potrzebne dla osób na Ukrainie: jedzenie długoterminowe (konserwy, zupki), koce termiczne, śpiwory, kubki termiczne, termosy, powerbanki, baterie, lornetki, czołówki, latarki, ciepłe ubrania dziecięce do rozmiaru 134, damskie i męskie (w dobrym stanie, opisane – jaki rozmiar i dla kogo). Prosimy nie przynosić zniszczonych  i brudnych rzeczy, ułatwi nam to pracę. Jest już organizowany transport zebranych darów na Ukrainę. Zbiórka darów trwa w Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 19.00 – mówi Sabina Jelewska, dyrektor placówki.

Jedlina-Zdrój

– Wielu mieszkańców Jedliny-Zdroju jako osoby fizyczne, a także przedsiębiorcy, udzielacie schronienia uciekającym rodzinom ze strefy wojny na Ukrainie. Jednakże każdy musi być świadomy konieczności zgłoszenia, czyli poinformowania w formie pisemnej organu samorządowego o pobycie tych osób na terenie danej gminy. Z tych względów prosimy o bezwzględne dokonanie złożenia stosownych zawiadomień na oświadczeniach dostępnych na stronie internetowej Gminy Jedlina-Zdrój. Dane te niezbędne są w celach przepływu informacji o liczebności obywateli Ukrainy zakwaterowanych na danym terenie. Oświadczenia/zgłoszenia przyjmuje Urząd Miasta w Jedlinie-Zdroju (BOK), osoba odpowiedzialna za gromadzenie danych: Beata Laskowska. Jednocześnie prosimy o informację w zakresie każdej istotnej zmiany w dokonanym zgłoszeniu np. wyjazd osób z miejsca zakwaterowania, przyjęcie dodatkowych osób itp. – mówi Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

Gmina Mieroszów

– Wszystkie produkty przekazane hojnie przez Was dla obywateli Ukrainy od wczoraj są przewożone do powiatowego punktu znajdującego się w Wałbrzychu, a stamtąd zostaną przetransportowane przez Wrocław, do granicy polsko-ukraińskiej. Lecz zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy trwa nadal, ale ze względów logistycznych zmieniamy miejsce zbiórki. Od dziś prosimy dostarczać produkty do hali w hostelu na ulicy Sportowej 4 w Mieroszowie. Jeszcze raz dziękujemy za wasze serca i wsparcie!  Przypominamy, że organizujemy transport najpotrzebniejszych rzeczy, jeśli nie możecie ich dowieźć do punktu. W każdej sprawie związanej ze wsparciem dla obywateli Ukrainy prosimy o kontakt: Ilona – 662 203 457 oraz Ewa – 502 207 683 – mówi Andrzej Lipiński,  Burmistrz Mieroszowa.

Powiat Wałbrzyski

– Uruchamiamy dyżurne numery telefonów dla obywateli Ukrainy przybywających na teren powiatu wałbrzyskiego: 74 846 06 11 i 790 213 402. Telefony czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 6:00 do 22:00. Pod numerami telefonów dyżur pełnią pracownicy Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, którzy służą wszelką pomocą. Jesteśmy w pełnej gotowości, dysponujemy miejscami noclegowymi, wyżywieniem, opieką psychologiczno – pedagogiczną i posiadamy podstawowe produkty do higieny osobistej, suchy prowiant, ubranka dla dzieci, leki, materiały opatrunkowe – informuje Krzysztof Kwiatkowski, Starosta Wałbrzyski.

Powiat Świdnicki

– Jeśli przybyłeś do Polski z terytorium Ukrainy po dniu 24.02.2022 r. i znajdujesz się na terenie Powiatu Świdnickiego, w celu uzyskania pomocy udaj się do jednego z wymienionych poniżej punktów informacyjnych w godzinach ich pracy. Po godzinach pracy punktów informacyjnych kontaktuj się telefonicznie na wskazane numery z pracownikami samorządowymi, którzy udzielą Ci pomocy – informuje Starostwo Powiatowe w Świdnicy.

Stare Bogaczowice

– Po 3 dniach zbiórki, dary od mieszkańców Gmina Stare Bogaczowice wyruszyły do potrzebujących. Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma je dzięki firmie Capricorn S.A. ze Świebodzic. Dziękujemy! – mówi Ilona Bujalska, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno -Kulturalnego w Starych Bogaczowicach.

(RED)

O pomocy Ukraińcom piszemy także tu:

REKLAMA

REKLAMA