https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gminy przyjmują uchodźców i zbierają dary

– Wojna coraz bardziej okrutna, a w Wałbrzychu przyjęliśmy już ponad 150 uchodźców. Zbieramy także żywność, środki higieny i koce dla Borysławia. Ofiarność wałbrzyszan jest absolutnie wspaniała – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Podobne akcje prowadzą pozostałe gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej.

– Zadeklarowaliśmy wsparcie dla naszego partnerskiego Borysławia i szykujemy dla jego mieszkańców duży transport. Od wtorku przy hipermarkecie Bi1 stoi namiot Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP Wałbrzych, gdzie wolontariusze czekają na państwa dary. Zbieramy: makrony, kasze, żywność w puszkach, cukier, sól, kawa, herbata, herbatniki, środki dezynfekujące, chusteczki suche i mokre, materace, maty oraz łóżeczka. Liczę na Państwa wsparcie. Damy radę. Niech żyje wolna Ukraina! – dodaje prezydent Wałbrzycha.

Boguszów – Gorce

– Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie i ogrom darów dla naszych przyjaciół z Ukrainy – mówi Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa – Gorc. Nadal potrzebne są: środki medyczne, opatrunki, stazy taktyczne, opatrunki hemostatyczne itp.; leki przeciwbólowe, leki dla dzieci (syropy) i dorosłych; żywność (oprócz tych w słoikach/szkle), woda, małe napoje dla dzieci (kartoniki); pampersy, chusteczki nawilżane; środki czystości; odzież termoaktywna; baterie, powerbanki, latarki, przedłużacze, agregaty prądotwórcze.

Zbiórki prowadzą: Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury, pl. Odrodzenia 4 (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek – 9.00-16.30, piątek – 10.00-15.00); Filia nr 4 w Szybie Witold, Traugutta 12 (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek – 9.00-16.30, piątek – 10.00-15.00); Urząd Miejski, pl. Odrodzenia 1 (poniedziałek, środa, czwartek – 7.30.00-15.30,wtorek – 7.30-17.00, piątek – 7.30-14.00); Chatka Vladka pod Dzikowcem.

Czarny Bór

– Wielu z Was chciałoby pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy. Organizujemy, jako Gmina Czarny Bór, zbiórkę podstawowych artykułów, które wesprą uchodźców w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy lub w jej pobliżu – mówi Adam Górecki, wójt Gminy Czarny Bór.

Poniżej publikujemy listę przykładowych produktów, które można przekazać do Biblioteki + Centrum Kultury w Czarnym Borze: koce, śpiwory, jednorazowe prześcieradła, termosy, kubki termiczne, podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta i szczoteczki do zębów), pampersy, mleko modyfikowane dla, prowiant (woda w małych i dużych butelkach, konserwy rybne i mięsne z możliwością otwarcia, dania gotowe w słoikach, dania instant, makaron, ryż, kasza, mleko w proszku, cukier, dania w słoiczku dla dzieci), ciepła odzież (nowa lub b. dobrym stanie), odzież termiczna.

– Zebrane środki przeznaczone zostaną dla uchodźców, którzy trafią w nasze okolice  oraz za pośrednictwem Starostwa w Wałbrzychu w pobliże ukraińskiej granicy, stamtąd mają być przewiezione w dotknięte wojną miejsca – dodaje Adam Górecki.

Głuszyca

– Gmina Głuszyca tworzy bazę wolnych mieszkań i osób, które chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy. Pierwsze lokale już zostały zgłoszone. Prosimy o kontakt pod numerami tel. 512 272 696 oraz 508 223 914. Ogłaszamy zbiórkę wyposażenia mieszkalnego – rzeczy nowe, nieużywane lub w bardzo dobrym stanie. Miejsce zbiórki: Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Poniżej przedstawiamy zaktualizowaną listę najpotrzebniejszych rzeczy: szczotki do włosów, bielizna damska, męska, dziecięca – nowa w różnych rozmiarach; worki na śmieci, środki dezynfekujące np. domestos, płyn do podłogi, płyn do naczyń, płyn do płukania, proszek, kapsułki, gąbki do naczyń. Do mieszkania dla uchodźców: narzędzia kuchenne wielokrotnego użytku: talerze głębokie, łyżki, widelce, noże, deski do krojenia, mikser, czajnik, miski na sałatkę, miski na pranie, wiaderka, mop, szczotki do zamiatania, szufelka, łyżki drewniane, blaszka do pieczenia, garnki, folia spożywcza, woreczki do żywności, mydelniczka, kubeczki na szczoteczki, sitka, cedzaki, patelnie, klamerki, żelazko, suszarka na pranie, sprzęt RTV i AGD, łóżko, lampy sufitowe, karnisze, firanki, lampka na biurko, lustro, wieszak, szafka mała na buty, wieszaki na ubrania. Inne artykuły: szkolne, plastyczne, zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy

Punkty zbiórek czynne od poniedziałku do piątku: Centrum Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna w godz. 8.00-19.00; OSP Głuszyca Górna w godz. 16.00-18.00; Świetlica wiejska w Głuszycy Górnej w godz. 8.00-14.00; Świetlica wiejska w Sierpnicy w godz. 13.00-19.00; Sklep ul. Boh. Getta 18 a w godz. 8.00-15.30.

Jedlina – Zdrój

– Dziękujemy Państwu za dotychczasowe gesty wsparcia i solidarności dla Ukrainy. To bardzo ważne. Jednak pamiętajmy, że nasze zaangażowanie wymaga długofalowych działań – mówi Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju. – Aby sensownie i odpowiedzialnie wykorzystać oferowaną przez Was pomoc, zbieramy pisemne,  dobrowolne zobowiązania co do ewentualnej przyszłej pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie. Poszkodowani to zazwyczaj dzieci z matkami i osoby starsze. Aby mądrze zarządzać wsparciem tworzymy dziś bazy pomocowe. Te bazy do deklaracja na przyszłe potrzeby. Ponieważ nie chcemy  tworzyć magazynów z uwagi na problemy z przechowaniem i dalszą logistyką darów, zatem prosimy o przemyślane deklaracje.  Jedną z nich jest baza noclegowa, w której możecie Państwo zadeklarować chęć zapewnienia rodzinom schronienia. Druga baza- to baza pomocy materialnej i finansowej, czyli to co gotowi jesteście Państwo skierować do tych rodzin: np.: żywność, środki higieniczne, leki, środki czystości, odzież czy choćby zakupić im usługi cateringowe (ciepłe posiłki) i inne na miarę zgłaszanych przez nich potrzeb. Tylko usystematyzowane działania pozwolą na efektywne im pomaganie. Zachęcamy zatem do skorzystania z wypełnienia poniższego formularza. Deklarację można również złożyć osobiście (wzór druku) zarówno w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój jak i Ośrodku Pomocy Społecznej (pok. nr 2).

LINKI DO FORMULARZY

1. Baza lokalowa: https://forms.gle/HDai6UTyNn9KpycXA

2. Baza pomocowa: https://forms.gle/girgbRXwvkWyz3YC7

Mieroszów

Ochotnicza Straż Pożarna Mieroszów, w odpowiedzi na apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, przekazała trochę sprzętu, który posłuży ukraińskim strażakom.

Z kolei Fundacja Świętej Męczennicy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny z Sokołowska organizuje zbiórkę darów oraz pieniędzy dla uchodźców.

– Kto chce pomóc w zbiórce wspierającej uchodźców z Ukrainy (środki intymnej higieny, majtki, skarpetki, piżamy, kapcie, dresy… i inne niezbędnie dla życia rzeczy ) prosimy o wpłaty na konto z tytułem „DAROWIZNA”. Uwaga! Z innym tytułem środki – niestety  – fundacja będzie musiała zwrócić. Bóg zapłać za Waszą ofiarę! – mówią przedstawiciele Fundacji Świętej Męczennicy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny.

Dane do wpłat: Fundacja Świętej Męczennicy Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny, ul. Parkowa 4, 58-350 Sokołowsko, NIP 8862997260, Regon 366912878, KRS 0000670725, Santander Bank 68 1090 2271 0000 0001 3444 9784

– Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w pomoc. Przypominamy, od poniedziałku w Mieroszowskim Centrum Kultury przy ulicy Żeromskiego 28 w Mieroszowie działa punkt zbiórki. Jeżeli ktoś z Państwa ma problem z transportem rzeczy to prosimy o kontakt i sami odbierzemy je od Was. Przypominamy numery telefonów pod którymi możecie Państwo uzyskać informacje i pomoc: 662 203 457 – Ilona – koordynator zbiórki, 502 207 683 – Ewa – gminny pełnomocnik ds. uchodźców. W chwili obecnej potrzebne są: bielizna damska i męska, ręczniki, środki higieny osobistej (mydło, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów oraz nawilżane chusteczki, podpaski itp.), skarpety, piżamy, leki 9przeciwbólowe, uspokajające ziołowe bez recepty), syropy dla dzieci (w tym syropy przeciw gorączkowe), bandaże, plastry, wody utlenione, pieluchy jednorazowe, baterie, power banki, żywność długoterminowa (nieprzeterminowana), odzież – tylko wierzchnia, dobrej jakości np.: termoaktywna, typu polar itp. Dziękujemy za to, że sortujecie Państwo rzeczy, ułatwia nam to przekazywanie ich dalej – tak aby pomoc trafiała do właściwych osób i tam gdzie jest najpilniej potrzebna – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

Stare Bogaczowice

– W Gminnym Centrum Biblioteczno -Kulturalnym w Starych Bogaczowicach przy ul. Głównej 148 ruszyła zbiórka produktów dla uchodźców z Ukrainy – mówi Ilona Bujalska, dyrektor placówki. – Przypominamy listę produktów i środków, które przyjmujemy: płyny do kąpieli, szampony, mydła w płynie, pasty i szczoteczki do zębów, grzebienie, podpaski i tampony, pieluchy dla dzieci i dorosłych, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe i papier toaletowy, środki dezynfekujące, worki na śmieci, żywność (produkty instant, batony – w tym energetyczne, bakalie, orzechy, konserwy, suchy prowiant, mleko w proszku dla dzieci, musy owocowe i jogurty dla dzieci w tubkach, soki i woda w małych butelkach, naczynia i sztućce jednorazowe), baterie i powerbanki, latarki, świece i zapałki, zestawy pierwszej pomocy, opatrunki, bandaże, środki do dezynfekcji ran, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (szczególnie dla dzieci).

– Proszę zwrócić uwagę, aby żywność nie była przeterminowana. W przypadku rzeczy używanych (z listy powyżej) dopilnujmy, aby rzeczy były czyste i w dobrym stanie. Posegregujmy je rozmiarami i podpiszmy. Nie przynośmy używanych ubrań, których nie ma na powyższej liście. Osoby na granicy są wycieńczone. Nie mają siły wyszukiwać ciepłych ubrań w stercie ubrań, która teraz tam się znajduje… Większą pomocą będzie zakup 2 opakowań baterii czy paczki pieluch niż przekazanie wora zużywanych ciuchów. Nie traktujmy tej zbiórki jako możliwości pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają i angażują się w akcję. Czekamy na Was od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-19:00 – dodaje Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

Szczawno – Zdrój

– Wdrażamy system pomocy, która zostanie udzielona przez gminę przebywającym w Szczawnie-Zdroju uchodźcom z Ukrainy. Osoby, u których przebywają uchodźcy prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów pomocy. Koordynatorem działań pomocowych i prowadzeniem punktu informacyjno-konsultacyjnego jest Tomasz Malik, z którym można kontaktować się przez e-mail: pomoc_dla_ukrainy@szczawno-zdroj.pl oraz telefon 504 295 878 – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna – Zdroju.

Zbiórkę darów dla uchodźców prowadzą Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczawnie – Zdroju, Miejska Szkoła Podstawowa w Szczawnie – Zdroju, a także MKS Bakset Szczawno – Zdrój.

– Przyjdź na mecz – weź coś ze sobą i pomóżmy razem mieszkańcom Ukrainy!  Zapraszamy 4.03.2022 o godz. 19:.00  do hali przy ul. Słonecznej na mecz 3 ligi koszykówki mężczyzn MKS Basket Szczawno Zdrój – Turów Zgorzelec – zachęca trener Bartłomiej Józefowicz.

Świebodzice

– Poruszeni losem bezbronnych obywateli Ukrainy, którzy stali się ofiarami inwazji militarnej, chcemy, aby każda ofiara wojny, która trafi do Świebodzic czuła się bezpiecznie – mówi Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic. – W tym celu odbyło się w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach spotkanie z przedstawicielami naszych gminnych jednostek. Został powołany zespół ds. uchodźców, któremu przewodniczył dyrektor OPS Robert Sysa. Wypracowaliśmy szereg działań mających na celu jak najszybszą i sprawną pomoc potrzebującym osobom. W Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzicach został uruchomiony specjalnie dedykowany numer telefonu, pod który mogą się zgłaszać obywatele Ukrainy oraz wszystkie osoby o wielkich sercach, które chcą udzielić pomocy ofiarom wojny (tel. nr 666-95-81, od godz. 7:30 do godz. 15:30, od godz. 15:30, tel. nr 502-336-252).

Zorganizowaliśmy także miejsca docelowe, gdzie można przekazywać dary dla Ukrainy, doceniamy każdy odruch dobrego serca i chęć pomocy, którą chcą nieść Mieszkańcy. W tym celu utworzyliśmy punkty, w których będzie można przekazywać najpilniejsze rzeczy, m.in. środki czystości, rzeczy użytkowe.

Osoby chcące przekazać pomoc mogą udać się do:

– Miejskiego Domu Kultury (poniedziałki-czwartki, godz. 8:00-20:00 i piątki, godz. 8:00-16:00),

– Klubu Senior + (poniedziałki-piątki, godz. 8:00-16:00),

– OSiR Świebodzice (poniedziałki-piątki, godz. 9:00-16:00, sobota-niedziela 8:00-20:00)

– Szkoły Integracyjnej (poniedziałki-piątki, godz. 7:00-18:00).

Ustalona została tzw. checklista z najpilniejszymi potrzebami i darami, którą prezentujemy poniżej. Z pewnością będą też potrzebne inne dary, takie jak ubrania, meble, z tym będziemy czekać na poszczególne zgłoszenia, tak aby uniknąć zbędnego gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. W najbliższym czasie zostanie utworzona baza danych, z której będą mogli korzystać zarówno uchodźcy jak i osoby chcące udzielić im pomocy.

Jesteśmy w gotowości na przyjęcie obywateli Ukrainy, stworzenia im warunków do lokum zastępczego, istnieje możliwość uruchomienia miejsc noclegowych na terenie OSiR Świebodzice Spółka z o.o. Potrzeb z pewnością jest bardzo dużo, nie będziemy obojętni na każdy telefon i prośbę. Pomoc w postaci tłumaczy zaoferowali dyrektorzy placówek oświatowych, bezpłatnego wsparcia prawnego chcą udzielić kancelarie prawne, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Lokalne firmy, które zatrudniają osoby z Ukrainy także stają na wysokości zadania i wspierają swych pracowników. Dochodzą do nas również informacje o zaoferowaniu przez Mieszkańców naszego miasta mieszkań dla uchodźców. To bardzo poruszające i pokazuje jak wspaniałą społeczność tworzą Świebodziczanie.

Ponadto powstanie specjalna grupa na serwisie społecznościowym facebook Świebodzice dla Ukrainy, na której będą publikowane wszystkie aktualne prośby i komunikaty dotyczące bieżącej sytuacji. Na stronie www.swiebodzice.pl został utworzony specjalny baner: Solidarni z Ukrainą, Akcja Pomocowa Miasta Świebodzice dla uchodźców z Ukrainy, pod którym znajdziecie Państwo wszystkie bieżące newsy.

Prosimy do śledzenia bieżących komunikatów. Osoby znające język polski i ukraiński, które chcą wesprzeć obywateli Ukrainy proszone są o kontakt z OPS, nr tel. 74/666/95-99.

Walim

– Prosimy wszystkie osoby, którym leży na sercu los naszych sąsiadów z Ukrainy, o pomoc w zbiórce niezbędnych artykułów – apluje Adam Hausman, wójt Gminy Walim. – Zbiórka, którą koordynuje Gmina Walim, prowadzona jest w: Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 oraz w świetlicach wiejskich: Jugowice w godz. 15:00-19:00, Niedźwiedzica w godz. 15:00-19:00, Dziećmorowice w godz. 13:00-19:00, w Publicznej Szkole Podstawowej w Walimiu i w Publicznej Szkole Podstawowej w Jugowicach (w godzinach pracy placówek). Zbieramy tylko niezbędne rzeczy! Ponadto na bieżąco tworzyć będziemy listę miejsc, w których mogłyby zamieszkać rodziny z Ukrainy. Już mamy zgłoszonych kilka mieszkań, za co serdecznie dziękujemy. Jeżeli ktoś z Państwa ma możliwość przyjąć osoby w potrzebie pod swój dach, zapraszamy do kontaktu  z Urzędem Gminy w Walimiu, telefon  74 84 94 347 (Anna Wesołowska). Bardzo prosimy o włączenie się we wspólną, skoordynowaną akcję, ponieważ w ten sposób najszybciej pomożemy naszym sąsiadom, z kraju objętego wojną – dodaje wójt Gminy Walim.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty