https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Akademia bezpiecznego seniora

Akademia bezpiecznego seniora

W ramach projektu „Akademia bezpiecznego seniora!” ks. Zbigniew Chromy, proboszcz parafii p. w. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, zorganizował w domu parafialnym miejsce spotkań dla seniorów. – Jest to miejsce, w którym seniorzy mogą się spotkać, porozmawiać i wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach – podkreślają inicjatorzy projektu.

Projekt „Akademia bezpiecznego seniora!”, który jest dofinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – zadanie publiczne zlecone w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 – realizowany jest przez Parafię Rzymskokatolicka pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu. Oferowane wsparcie jest atrakcyjne, innowacyjne i odpowiada na potrzeby seniorów.

– Do tej pory nie miałam żadnej motywacji, aby aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu, w spotkaniach towarzyskich w grupie rówieśników, co powodowało, że czasami nie wierzyłam we własne siły, czułam się niepotrzebna, odczuwałam poczucie osamotnienia, czy też marginalizacji – mówi Pani Halina, uczestniczka zajęć dla seniorów 60+ w ramach „Akademii bezpiecznego seniora!”. – Uczestnicząc w tym programie spotkałam wielu wspaniałych ludzi w moim wieku. Potocznie, między koleżankami mówimy, że idziemy do naszego „klubu bezpiecznego seniora”. A ponieważ realizacja programu przebiega bardzo prężnie, wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, a sama czuję się lepiej jak… w domu. Są organizowane różne zajęcia, po których czuję się, jakby ubyło mi lat. Zawsze na spotkaniach jest coś nowego i ciekawego, przez co pogłębiam swoją wiedzę. Spotkania te pozwalają się poczuć bardziej ważną, mającą wsparcie, a tym samym odważniejszą do podejmowania aktywności publicznej. W naszym gronie, wśród seniorów, wnosimy również różne doświadczenia. Między innymi przez to, że np. poznałam technikę obsługi komputera na zajęciach „Akademia bezpiecznego seniora!” mogłam – przy niewielkiej pomocy mojego syna – napisać niniejszą opinię. Mamy też różne wykłady i prelekcje jak ABC bezpieczeństwa zdrowotnego, uzupełniane prezentacją filmową, tańce, które są zarazem ruchem pozytywnie wpływającym na krążenie. Tak bardzo się cieszę, że możemy tutaj się spotykać i nawiązać nowe kontakty z rówieśnikami. Z całego serca dziękuję naszemu księdzu – Zbigniewowi Chromemu, proboszczowi parafii p.w. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, za wrażliwość społeczną, za pomysł naszego uczestnictwa w realizacji projektu. Dziękuję serdecznie Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej za przyznanie nam środków z programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”, na realizację naszych spotkań.

(MS)

REKLAMA

REKLAMA