https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dożynki ze smakiem

Dożynki ze smakiem

Niesamowita, radosna, pełna dobrej zabawy atmosfera towarzyszyła Gminnym Dożynkom i XVII Dolnośląskiemu Świętu Pieroga.

Msza Św. w intencji rolników, wielobarwny korowód, tradycyjne misterium chleba, tłumy mieszkańców i gości to tylko początek czarnoborskiego święta plonów. Starostami tegorocznych Dożynek byli Krystyna i Stefan Dynerowicz z Witkowa. Później było już tylko gwarno, wesoło i bardziej ludowo. Prezentację misternie wykonanych wieńców dopełniło ich ośpiewanie. Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Murdzek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP oraz Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Wałbrzyski nie mieli łatwego wyboru. W konkursie na najpiękniejszy wieniec triumfowało Sołectwo Czarny Bór, na drugim miejscu podium uplasowało się Sołectwo Grzędy i Grzędy Górne, na podium trafiło także Sołectwo Borówno. Wyróżnienia przypadły Sołectwu Witków i Jaczków. Do laureatów powędrowały bony upominkowe ufundowane przez Gminę Czarny Bór o wartości kolejno 1000 zł, 800 zł i 600 zł, a dla wyróżnionych po 300 zł.

Do rywalizacja na najsmaczniejsze pierogi zgłoszono w trzech kategoriach w sumie 25 pięknie podanych kompozycji. Komisji konkursowej w składzie: Iwona Frankowska – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Andrzej Lipiński – Burmistrz Mieroszowa i Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna Zdroju, przypadło w udziale degustowanie pierogów w kategoriach: kucharze – profesjonaliści oraz instytucje i organizacje. Decyzja jury była następująca:

kategoria kucharze profesjonaliści:

I miejsce – Pierogowa Chata z Wałbrzycha za Pierogi Letnia rozkosz (bon o wartości 800 zł),

II miejsce – Soczyste Pieczyste ze Starych Bogaczowic za pierogi z brzoskwiniami (bon o wartości 600 zł),

III miejsce – Bar Lawenda z Boguszowa Gorc za pierogi zbójnickie (bon o wartości 400 zł);

kategoria instytucje i organizacje:

I miejsce – Rada Rodziców w Witkowie za pierożki szpinakowe z suszonymi pomidorami (bon o wartości 700 zł),

II miejsce – UKN Melafir Czarny Bór za pierożki rarytas fit,

III miejsce – Caritas Parafii w Witkowie za pierogi dobrego serca.

Komisja konkursowa składająca się z mundurowych – mamy tu na myśli młodszego inspektora Arkadiusza Wojnowskiego – Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu oraz nadkomisarza Grzegorza Wasilewskiego – Komendanta Komisariatu w Boguszowie – Gorcach wyłoniła laureatów w kategorii ekipy amatorskie. Wyniki były następujące:

I miejsce – Danuta Pogwizd za pierogi jeżynowe z serem,

II miejsce – Malwina Lutkiewicz za pierogi ruskie z miętą,

III miejsce – Małgorzata Bąk za pierogi z kaczką.

Do laureatów w konkursach na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejsze pierogi trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór. Świętu plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynęła muzyka i śpiew w wykonaniu witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie wystąpił także Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosił Skolim oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z zespołem Sekret.

Dodatkową atrakcją czarnoborskich dożynek były warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Termin tegorocznych dożynek zbiegł się w czasie z jubileuszową, 10 edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas święta gminy nie zabrakło specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej „Herbatce u Dulskiej” zachęcała do wspólnego czytania. Nie zabrakło quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej.

– Cieszę się, że Czarny Bór przyciągnął orędowników wiejskiej tradycji, amatorów wspólnej zabawy oraz fanów ciasta wypełnionego farszem. Dziękuję za ogrom pracy i zaangażowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że Dolnośląskie Święto Pieroga i Dożynki Gminne na długo pozostaną w pamięci uczestników jako jedna z najlepszych imprez w regionie – mówi Adam Górecki, wójt Gminy Czarny Bór.

(JJ)

REKLAMA

REKLAMA