https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Chroń siebie i innych

Chroń siebie i innych

Rozmowa z Mirosławem Lechem, Wójtem Gminy Stare Bogaczowice.

Na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych Gminy Stare Bogaczowice pojawiły się apele zachęcające do szczepień przeciwko COVID-19. Skąd potrzeba takiej akcji?

Mirosław Lech: – Kiedy wybuchła pandemia, szczepionki były nieosiągalne. Wtedy każdy z nas odczuwał strach przed nieznanym wirusem i ogromną troskę o najbliższych. My od samego początku komunikowaliśmy się z mieszkańcami naszej gminy, podkreślając powagę sytuacji i apelując o rozwagę. Niektórzy naiwnie wierzyli, że wirus nie dotrze do Starych Bogaczowic… Niestety stało się inaczej i już wtedy wiedzieliśmy, że urząd gminy oraz gminne instytucje muszą dotrzeć do mieszkańców z najważniejszymi informacjami, które pomogły zachować spokój i wzbudzić ostrożność oraz odpowiedzialność za drugiego człowieka. Komunikaty, które zamieszczaliśmy na tablicach ogłoszeń, w internecie czy lokalnej prasie odniosły pożądany skutek. Teraz, kiedy oswoiliśmy się z wrogiem, jakim jest COVID-19, nasza czujność została uśpiona. Okres wakacyjny, z czego bardzo się wszyscy cieszymy, przyniósł stabilizację. Mamy jednak na uwadze, że wraz ze zbliżającą się jesienią, może przyjść kolejna fala pandemii. Szczepienia są nadzieją na to, że będzie ona miała mniej katastrofalne skutki niż dotychczas.

Gminna akcja promująca szczepienia świadczy o tym, że mieszkańcy Starych Bogaczowic się nie szczepią? Trzeba ich do tego namawiać?

– Zachęcamy do szczepień nie dlatego, że mało osób się zaszczepiło, ale dlatego, że jeszcze nie wszyscy zaszczepili się. Odkąd szczepionki stały się dostępne, w naszej minie działa punkt szczepień. Był on bardzo sprawnie prowadzony przez Praktykę Lekarską dr Urszuli Puskarz. Niestety, wciąż są w naszym środowisku osoby, które nie przyjęły jeszcze szczepionki. I to właśnie do nich chcemy dotrzeć ze swoimi apelami.

Dlaczego ludzie nie chcą się szczepić?

– Ogromną rolę odgrywa tutaj internet i krążące w nim teorie spiskowe oraz opinie pseudo-specjalistów. Żyjemy w XXI wieku, który pozwala nam korzystać z nauki i osiągnięć medycyny. Musimy wierzyć lekarzom, ludziom doświadczonym i uczonym. Nie mogą kierować naszym życiem wróżbici czy znachorzy!

Jak Pan chce przekonać tych niezdecydowanych? Wierzy Pan, że zrobi to plakat zamieszczony w Internecie?

– Rozpropagowujemy oraz publikujemy materiały (również video), które edukują i pokazują naszym mieszkańcom, że w ich najbliższym środowisku ludzie zaufali medycynie. Słuchanie opinii nieznanych polityków czy lekarzy to zupełnie co innego, niż słowa medyka, który prowadzi nas od kilkunastu lat lub sąsiada czy kolegi ze szkolnej ławki.

Oprócz akcji promującej szczepienia gmina robi coś jeszcze, aby wskaźnik osób zaszczepionych wzrósł?

– Docieramy do naszych mieszkańców nie tylko z informacjami, ale też ze szczepionkami. Dzięki uprzejmości kadry medycznej ze Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, na dwóch ostatnich wydarzeniach plenerowych, udało nam się utworzyć mobilne punkty szczepień. Uczestniczy dni gminy i dożynek mogli przyjąć jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Korzystając z okazji zwracam się do mieszkańców Gminy Stare Bogaczowice z prośbą o przyjęcie odpowiedzialnej postawy – szczepmy się! Tylko w ten sposób możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, a w przypadku zarażenia ochronić siebie przed wystąpieniem ciężkich objawów i powikłań. Zależy od Ciebie tak wiele… Zaszczep się i zapewnij bezpieczeństwo sobie oraz swoich bliskich.

(IL)

REKLAMA

REKLAMA