https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

Wczoraj uczniowie wrócili do szkół, a od dziś rozpoczynają się zajęcia. – Zadbajmy, by nasze pociechy bezpiecznie dotarły do szkoły, a po zajęciach do domu – apeluje podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Bezpieczna droga do szkoły – pod taką nazwą wałbrzyscy policjanci prowadzą działania prewencyjne oraz edukacyjne związane z nowym rokiem szkolnym.

– Przez ostatnie dni policjanci z Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego, jak co roku pod koniec wakacji, sprawdzali stan dróg, a także prawidłowość oznakowania pionowego i poziomego przy placówkach oświatowych. Głównym celem takich działań jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do i ze szkoły. Do trzeciego września w okolicach szkół pojawią się dodatkowe patrole policji i straży miejskiej. W kolejnym etapie funkcjonariusze przygotują spotkania i pogadanki z uczniami. Mundurowi przeprowadzą rozmowy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz pomogą najmłodszym poznać przepisy w teorii i praktyce – wyjaśnia Rzecznik prasowy wałbrzyskiej policji.

Wałbrzyscy policjanci podczas kontroli drogowych będą także sprawdzali stan techniczny, oznakowanie i wyposażenie autobusów szkolnych.

– Właściciele firm przewozowych muszą pamiętać, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci. Apelujemy oczywiście do wszystkich kierowców o codzienną ostrożną jazdę. Po wakacjach konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na to zagadnienie zwłaszcza w rejonach szkół. Nie bez znaczenia jest także postawa samych rodziców i opiekunów. Pokażmy dziecku najbezpieczniejszą drogę do szkoły i z powrotem. Uczmy najmłodszych w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz informujmy o miejscach do tego przeznaczonych. Zwróćmy uwagę na ubiór dzieci i ich plecaki. Wyposażmy je w widoczne po zmroku elementy odblaskowe. Pozwólmy dzieciom bezpiecznie dotrzeć do szkoły i powrócić do domu – dodaje podkomisarz Marcin Świeży.

W trakcie ostatnich akcji, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierujących w stosunku do pieszych. Policjanci nadzorują także prawidłowość poruszania się pieszych po drogach bez wyznaczonych chodników oraz sprawdzają, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, a także czy stosują się do sygnalizacji świetlnej.

– Po raz kolejny przypominamy kierującym: wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas z dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone – przypominają funkcjonariusze.

(RED, fot. KMP)

REKLAMA

REKLAMA