https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Sprzątają góry

Sprzątają góry

– Szlaki czyste, ale mimo to zebraliśmy kilkanaście worków śmieci – podsumowuje wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Od stycznia przeszedł i posprzątał już ponad pół tysiąca kilometrów szlaków w ramach comiesięcznych etapów Górskiej Odysei.

W dniach 20-21 sierpnia w ramach 8. etapu Górskiej Odysei Dominik i jego ekodrużyna zachwycali się widokami w Górach Bardzkich i Sowich. Pokonali trasę z Barda do Przełęczy Jugowskiej. 21 sierpnia odbyło się wielkie sprzątanie Przełęczy Jugowskiej. – Zgodnie z zapowiedzią nie przepuściliśmy żadnemu śmieciorowi. Wszyscy z determinacją walczyliśmy o czystsze szlaki. Wszystko, co nie powinno tam być, trafiło do worków – podkreśla ekolog.

W akcji zawsze, niezależnie od pogody, pomagają wspaniali wolontariusze – tym razem okoliczni mieszkańcy, turyści odpoczywający w Górach Sowich, leśnicy z Nadleśnictw w Wałbrzychu, Bardzie Śląskim, Świdnicy i Jurgowie oraz ekipa schroniska Zygmuntówka. Był też niezawodny Paweł Siodłak z akcji Czysty Wałbrzych i Pan Przewodnik z akcji Polska Górom.

 – Dzięki takim ludziom przepiękne szlaki stają się przepiękne do potęgi n-tej! – cieszy się Dominik Dobrowolski.

Przypomnijmy: #GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

(PD)

REKLAMA

REKLAMA