https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Oddaj krew i uratuj komuś życie

Oddaj krew i uratuj komuś życie

– Trwają wakacje. Dla wielu jest to czas wyczekiwany, pełen radości i wytchnienia. Dla krwiodawstwa jest to czas najtrudniejszy. Zapotrzebowanie na krew wzrasta, a liczba dawców krwi maleje. Dlatego zachęcamy wszystkich do oddawania krwi właśnie w wakacje – apelują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są ludzie, którzy dzielą się nią bezinteresownie.

– Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki twojej decyzji ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje, cieszyć się życiem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaopatruje w krew i jej składniki 20 podmiotów leczniczych. Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo w jakim momencie będziemy zmuszeni sami z niej skorzystać. Dlatego zapraszamy do oddawania krwi w Wałbrzychu oraz podczas emisji wyjazdowych. Harmonogram dyżurów ekip wyjazdowych dostępny jest na naszej stronie www.rckik.walbrzych.pl – podkreślają pracownicy wałbrzyskiego centrum krwiodawstwa.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

Osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego, za zgodą lekarza, do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi?

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym!

Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddawania krwi?

Rejestracja dawcy odbywa się na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kwestionariusza, a pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych. Następnie w laboratorium pobierana jest próbka krwi do badania, po czym odbywa się badanie lekarskie: badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne. Sam proces pobierania krwi trwa ok 5 – 12 minut i odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, zatem oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

Później następuje odbiór ekwiwalentu kalorycznego oraz – na prośbę dawcy – wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. W czasie pandemii dawcy przysługują dwa dni wolnego: w dniu oddania i w dniu następnym do godz. 24:00.

Uwaga! Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo płynów i często odpoczywać. Nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

Jak ozdrowieniec może umówić się na oddanie osocza?

– Prosimy, aby ozdrowieniec najpierw do nas zadzwonił pod nr tel. 74 664 63 46. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wstępny wywiad oraz wytłumaczony zostanie proces oddawania osocza. Na oddanie osocza umawiamy na konkretny dzień i godzinę w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa w Wałbrzychu. Jeżeli masz pytania na temat oddawania krwi to odwiedź naszą stronę internetową www.rckik.walbrzych.pl lub stronę na Facebooku https://www.facebook.com/rckikwalbrzych, albo zadzwoń pod numery: 74 664 63 16, 74 664 63 19 – wyjaśniają pracownicy Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa w Wałbrzychu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA