https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Plaga wypadków z udziałem jednośladów

Wakacje to okres, w którym na drogach pojawia się zdecydowanie więcej rowerzystów i motocyklistów. W ostatnich dniach doszło do kilku groźnych wypadków z udziałem jednośladów. – Apeluję o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach i stosowaniu się do przepisów Kodeksu drogowego. To pozwoli nam zmniejszyć ryzyko wypadku drogowego – mówi podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Do dwóch wypadków z udziałem jednośladów doszło w poniedziałek w Wałbrzychu oraz w Jedlinie-Zdroju.

– O pierwszym ze zdarzeń wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego poinformowani zostali około godziny 13.40. Funkcjonariusze, którzy przybyli do Jedliny-Zdroju ustalili, że 41-letni mieszkaniec Gdyni skręcając samochodem osobowym w lewo, na ul. Kłodzkiej nie udzielił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z przeciwnego kierunku motorowerzyście. W wyniku wypadku 70-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego trafił do szpitala, na szczęście z obrażeniami nie zagrażającymi jego życiu. Obaj kierujący byli trzeźwi. Do drugiego, poważnie wyglądającego zdarzenia, doszło około godziny 15,00 w wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko. 68-letni wałbrzyszanin, włączając się do ruchu z terenu jednej z firm, nie zauważył jadącego drogą dla rowerów 34-letniego rowerzysty i potrącił go. Po tym zdarzeniu kierujący jednośladem również przewieziony został do szpitala, ale na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Badania na zawartość alkoholu w organizmie wykazały, że obaj mężczyźni byli trzeźwi. Oba wypadki są kolejnym przykładem na to, jak ważne są działania prewencyjne, kontrolne i informacyjne prowadzone przez wałbrzyską policję. Dlatego przypominamy, że o zasadach bezpieczeństwa powinni pamiętać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego – podkreśla podkomisarz Marcin Świeży.

Niestety, również w sobotę przed południem na osiedlu Podzamcze w Wałbrzychu doszło do wypadku z udziałem rowerzysty. Z ustaleń funkcjonariuszy ruchu drogowego wynika, że po godzinie 10.30 prowadzący samochód osobowy 19-latek, poruszając się prawym pasem ruchu al. Podwale, nie zauważył jadącego po przejedzie dla rowerów kierującego, nie udzielił mu pierwszeństwa przejazdu, potrącając go. W wyniku zdarzenia 85-letni mężczyzna z obrażeniami ciała – na szczęście nie zagrażającymi jego życiu – trafił do szpitala. Kierującemu samochodem policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Funkcjonariusze wałbrzyskiej policji zapowiadają prowadzenie kolejnych akcji ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym właśnie rowerzystów.

– Pomimo ciągłych działań policyjnych, wciąż mieszkańcy naszego miasta oraz regionu nie stosują się przepisów ruchu drogowego, czego przykładem jest sobotni wypadek. Dbając o bezpieczeństwo na drogach kolejny raz przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po nich. Należy pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. Skręcając w drogę poprzeczną, trzeba zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. Przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierowca pojazdu jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem zabrania się także wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany. Przypominam również, że rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Według przepisów Kodeksu drogowego kierujący rowerem jest zobowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku; może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony. Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, a korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym oraz może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest zobowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku. Kierującemu rowerem zabrania się natomiast: jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego; jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, a także czepiania się pojazdów – dodaje oficer prasowy wałbrzyskiej policji.

(RED, fot. KMP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty