https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Festiwal Góry Literatury

Festiwal Góry Literatury

Zamek Książ, kino Apollo w Wałbrzychu, Sokołowsko oraz Andrzejówka – w tych miejscach odbędą się wydarzenia w ramach VII Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. Impreza potrwa do 24 lipca.

Większość wydarzeń organizowanych jest tradycyjnie już w Nowej Rudzie – mieście, z którym związała się Olga Tokarczuk. Polska Noblistka jest jedną z głównych organizatorek festiwalu powołanego do życia w 2015 roku. Osadzony w przyrodzie, ukazujący ogromny wachlarz atrakcji turystycznych, Festiwal Góry Literatury corocznie przyciąga rzesze turystów, fanów literatury, muzyki, sztuki, filmu i tańca. Bogaty program artystyczny, warsztaty literackie, spotkania autorskie zawsze w wyjątkowych, historycznych miejscach Dolnego Śląska. Pokazy, spotkania i dyskusje organizowane są w zamku Książ; we Włodowicach (Scena pod Wiatami – tu głównie koncerty, np. Fisz, Emade i Tworzywo), w Ścinawce Średniej, Świdnicy, Radkowie, w zamku Sarny, w Sokołowsku oraz w Wałbrzychu.

Zamek Książ

16 lipca zamek Książ w Wałbrzychu po raz kolejny gościł Festiwal Góry Literatury. Program wydarzenia w Książu obejmował:

debatę: Feminizm, gender i inne potwory – debata z udziałem Katarzyny Kasi, Beaty Kozak, Katji Meier prowadziła Magdalena Środa;

Tłumacze światów Olgi Tokarczuk – Lisa Palmes, Lothar Quinkenstein, Maryna Szoda, rozmawiała Justyna Czechowska;

Historia wzajemności – z Roswithą Schieb rozmawiała Karolina Kuszyk.

19 lipca Festiwal Góry Literatury zagości w Sokołowsku i Andrzejówce.

Sokołowsko

BWA Sokołowsko ul. Główna 34/5, godz. 12.00: Joanna Concejo „Pokój gościnny”, wystawa rysunków; kamienice w Sokołowsku: Jakub Woynarowski „Podróżnicy w Górach Olbrzymich”, plenerowa wystawa ilustracji; Park Zdrojowy Doktora Brehmera: godz. 13.00 „Podróż w Zaświaty do Pragi Śląskiej” – z Krzysztofem Fedorowiczem rozmawia Agnieszka Bormann; godz. 14.15 „Podróżnicy w Górach Olbrzymich” – z Marcinem Wawrzyńczakiem rozmawia Filip Springer; godz. 15.30 „Głosy z głębin” – z Krzysztofem Środą rozmawia Magdalena Piekarska; godz. 17.00 „From Poland with love. Listy do Haralda Szeemanna” – z Andą Rottenberg rozmawiają Magdalena Barbaruk i Jakub Fereński; godz. 18.30 „Mądrości spod sklepu i kościoła: występy sokołowskich sąsiadów” – Ilona Witkowska i kolektyw artystyczny Rudger.

Andrzejówka

Godz. 10:00-16:00 Szlak Myśli – cytaty z ważnych dzieł literatury, które odnoszą się do naszego życia. Myśli – przesłania pisarzy, porozwieszane na drzewach, pozostawione na kamieniu… Szlak myśli poprowadzony będzie zielonym szlakiem łączącym Sokołowsko ze Schroniskiem PTTK Andrzejówka. Każda osoba, której zapadnie w pamięć sentencja pisarza, do której będzie potrafił przypisać tytuł i nazwisko danego autora, czeka na barze w schronisku pyszna szarlotka lub kawa (do wyboru); godz. 16:00 – Performatywne czytanie „Izerbejdżan od kuchni” Grzegorza Żaka, czyli twórca Wopisty Czesława i krainy Izerbejdżanu, a w nim „dania główne” Gór Izerskich z wkładką literacką/Wiata przy schronisku; 21:00 – Spacer z lampami naftowymi na Starą Owczarnię (okolice Waligóry), który poprowadzi Sudecka Kraina, czyli Jarosław Szczyżowski (ze względu na ograniczoną ilość miejsc, czyli 20. Osoba, która wpłaci datek 30 zł na zrzutkę, będzie mogła wziąć w nim udział; 22:00 – „Podróżnicy w Górach Olbrzymich” – czytanie na Starej Owczarni (finał spaceru) w wykonaniu Marcina Wawrzyńczaka (Wydawnictwo Wielka Izera).

Kino Apollo

W wałbrzyskim kinie Apollo Karolina Korwin Piotrowska i Jagoda Szelc poprowadzą pokaz specjalny. 21 lipca o godz. 18.00 zaplanowano tam projekcję „Aktorów prowincjonalnych” uważanych za debiut reżyserski Agnieszki Holland. Jest to zarazem jeden z filmów retrospektywy Agnieszki Holland, której tegoroczna edycja właśnie trwa. W obsadzie zobaczymy Halinę Łabonarską znaną obecnie z filmów “Korona Królów”, “Smoleńsk” czy “Na dobre i na złe” a także Tadeusza Huka, Ewę Dałkowską czy Jerzego Stuhra. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, a wejściówki będzie można odbierać w kasie kina od 19 lipca.
– Bardzo się cieszę, że Dolnośląskie Centrum Filmowe tradycyjnie już będzie odpowiedzialne za współtworzenie pasma filmowego Festiwalu Góry Literatury. To dla nas ważne wydarzenie, a współpracę z Olgą Tokarczuk traktujemy jako wyróżnienie. W tegorocznym programie filmowym kilka znakomitych filmów Agnieszki Holland, w tym nagrodzony Złotymi Lwami „Obywatel Jones”. Co dla mnie osobiście bardzo ważne, tegoroczny festiwal zagości także w naszym wałbrzyskim kinie Apollo, w którym gdzie pokażemy „Aktorów prowincjonalnych” debiut reżyserski Agnieszki Holland – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

A cały program festiwalu można znaleźć na stronie http://festiwalgoryliteratury.pl/program.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty