https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpieczne lato

Bezpieczne lato

Choć za nami pierwsza fala upałów, to w kolejnych tygodniach znów możemy spodziewać się dni, w których temperatura może przekroczyć w cieniu 30 stopni Celsjusza w cieniu. Przypominamy, żeby nie pozostawiać osób starszych, schorowanych, dzieci i zwierząt w samochodach zaparkowanych np. przed sklepami, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie nam tylko kilka minut. Przypominamy także o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.

– Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne – przestrzega podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu. – . W czasie upałów samochód jest niczym piekarnik. Wystarczy kilka minut, a może dojść do tragedii. Przypominam, by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki, ale również zwierząt. Nie doprowadzajmy do niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Tym samym nie bądźmy obojętni. Gdy jesteśmy świadkami pozostawienia w samochodach dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt informujmy o zaistniałym zdarzeniu ochronę obiektu lub w ostateczności policję, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112. Pamiętajmy również o tym, że jeśli policjanci stwierdzą, iż istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego, lub też dłuższe pozostawanie zwierzaka w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie osób lub naszych pupili z samochodu – włącznie z wybiciem szyby.

A w piątek – 25 czerwca – zakończy się rok szkolny i rozpoczną się wakacje. Wałbrzyscy policjanci przypominają jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też wyjeżdżając nad jezioro lub morze. Pamiętajmy, że w okresie letnim powinniśmy spodziewać się także gwałtownych burz, które mogą spowodować zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Warto więc zadbać o własne bezpieczeństwo.

– Pamiętajmy, aby będąc nad jeziorem, morzem, czy też innym akwenem zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować, w taki sposób aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie. Nie korzystajmy z dzikich plaż. Stosujmy się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska. Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków. Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią. Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej pomocy. Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu – podkreśla Marcin Świeży.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty