https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Seniorzy na celowniku oszustów

Seniorzy na celowniku oszustów

 – Kilka dni temu mieszkanka powiatu wałbrzyskiego zachowała zdrowy rozsądek i nie dała się oszukać. Czujność, ostrożność i ograniczone zaufanie w kontaktach z nieznajomymi to pewność, że nie stracimy oszczędności całego życia. Szybka reakcja i zgłoszenie mundurowym podejrzanych telefonów to większa szansa na zatrzymanie sprawców takich działań – mówi aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

– 70-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego odebrała telefon od oszustów. Rozmówca podczas rozmowy przedstawił się za członka najbliższej rodziny i informował, że potrzebuje pilnie pomocy. Twierdził, że spowodował wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze, aby wyjść na wolność. Po pieniądze zgłosi się adwokat albo nieumundurowany policjant i poda ustalone hasło. Na szczęście czujność 70-latki nie zawiodła. Seniorka od razu zakończyła rozmowę i o całym zdarzeniu poinformowała policję – relacjonuje Agnieszka Głowacka-Kijek.

Warto być wyczulonym na tego rodzaju sytuacje, w którym nie jesteśmy pewni kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki telefonicznej. Powinniśmy uwrażliwiać naszych krewnych, a zwłaszcza osoby starsze: rodziców, babcie i dziadków – na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą.

– Czujność i ograniczone zaufanie to fundament w kontaktach z nieznajomymi, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu i wypytującymi o nasze sprawy osobiste, czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich rozmów telefonicznych, ani nie żądają przekazania jakichkolwiek pieniędzy! Po rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie policję. Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych: informujcie rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym oraz samotnym – podkreśla funkcjonariuszka Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

(RED)

REKLAMA

Click Here