https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzą swoje święto ustanowione przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji przypominamy, że pszczoły to bardzo ważne owady, które warunkują życie na ziemi.

– Gmina Czarny Bór w ramach działań proekologicznych od lat wspiera te owady oraz poszerza wiedze z zakresu ich ochrony m.in. poprzez sadzenie rośliny miododajnych, lekcje przyrody w szkole podstawowej, stworzenie ula edukacyjnego. Na terenie gminy działa również Koło Pszczelarzy, które wchodzi w struktury Regionalnego Związku Pszczelarzy i zrzesza 9 bartników z powiatu wałbrzyskiego. Pszczołom zawdzięczamy 3/4 światowej produkcji żywności. Warto zatem zadbać, aby stworzyć tym owadom optymalne warunki do rozwoju – mówi Adam Górecki, wójt gminy.

Każdy z nas może stworzyć im optymalne warunki do rozwoju, o co apelują Lasy Państwowe:

– nie wypalajcie łąk na wiosnę! ogień bezpowrotnie niszczy wszystkie organizmy, które znajdują na wypalanej przestrzeni!

– załóżcie łąkę kwietną – nie tylko pomoże owadom, ale i zatrzyma wodę i będzie cieszyć oczy

– jabłonie, głogi, lipy, lawenda, koniczyna, mięta… sadźcie drzewa, krzewy i kwiaty, które kwitną w różnych terminach, aby zapewnić zapylaczom, jak najwięcej i jak najdłużej pożytku

– używajcie bezpiecznych środków ochrony roślin i stosujcie je w porach bezpiecznych dla zapylaczy

– zbudujcie hotel dla owadów albo domek dla murarek,

– zadbajcie o poidełko z wodą przystosowane dla owadów ( do pojemniczka możecie na wierzch wysypać keramzyt, na którym owady mogą usiąść).

(JJ)

REKLAMA

Click Here