https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Chcesz zwolnienia ze składek na ZUS za styczeń? Złóż wniosek o odroczenie płatności

Chcesz zwolnienia ze składek na ZUS za styczeń? Złóż wniosek o odroczenie płatności

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 7.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. np. o miesiąc lub dwa – zanim przepisy zaczną obowiązywać.

Trwają prace nad rozporządzeniem rządu wprowadzającym tzw. tarczę antykryzysową 7.0. Przewiduje ono m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Po wejściu w życie przepisów przewidujących zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., przedsiębiorcy działający pod określonymi kodami PKD uwzględnionymi w Tarczy antykryzysowej 7.0, będą mogli wystąpić z wnioskiem o zwolnienie ze składek.

– Zachęcam do złożenia wniosku o odroczenie przed terminem płatności składek, bo w ten sposób płatnik uniknie naliczania przez ZUS odsetek za zwłokę – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Przyznanie odroczenia będzie udzielane bez opłaty prolongacyjnej – zapewnia rzeczniczka.

Jeżeli przedsiębiorca wcześniej złoży wniosek i nie dojdzie jeszcze do zawarcia umowy o odroczenie składek za styczeń 2021 r., wówczas w pierwszej kolejności będzie rozpatrywany wniosek o zwolnienie ze składek. Jeżeli umowa o odroczenie została zawarta to pierwszeństwo w tej sytuacji ma wniosek o zwolnienie z opłacanie składek. Wówczas płatnicy otrzymają informacje o anulowaniu umowy o odroczenie.

– Oczywiście można też zapłacić składki za grudzień lub styczeń w obowiązującym terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące. Wówczas opłacone składki zostaną zwrócone – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za grudzień lub za styczeń i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty, jeżeli nie będzie mógł ich zapłacić od ręki.

(IKM)

REKLAMA

Click Here