https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pamiętaj o ludziach i zwierzętach

Pamiętaj o ludziach i zwierzętach

Od dłuższego czasu mamy przez całą dobę ujemną temperaturę. Stwarza to potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku oraz samotnych. Problem dotyka także zwierząt.

– Przy ujemnych temperaturach powietrza bardzo łatwo o tragiczne w skutkach zdarzenie. Dlatego przypominamy i po raz kolejny zwracamy się do mieszkańców o wsparcie naszych działań. Apelujemy o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Działania oczywiście mają charakter pomocowy, a ich celem przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych życiowo. W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki – mówi podkom. Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Miejsca noclegowe:

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – 60 miejsc (możliwość dostawienia łóżek), Wałbrzych ul. Pocztowa 22, tel. 74 847 82 48, tel. całodobowy 74 847 81 26;

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet – 30 miejsc (możliwość dostawienia łóżek), Wałbrzych ul. Ogrodowa 2a, tel. 74 840 57 72, tel. całodobowy 785 789 842;

Ogrzewalnia dla Bezdomnych – 30 miejsc, czynna w godz. 19:00-7:00, Wałbrzych, ul. Beethovena 1-2 (dawna siedziba MOPS), tel. 883 375 775;

Stowarzyszenie MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot – 55 miejsc, Wałbrzych ul. Moniuszki 109, tel. 74 842 10 06.

Jadłodajnie na terenie Wałbrzycha:

Jadłodajnie Caritas – 80 posiłków:

Wałbrzych ul. 11 Listopada 65, czynna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 1300-1400,

Wałbrzych ul. Niepodległości 24, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 1400-1500;

MOPS Wałbrzych – posiłki wydawane są na podstawie decyzji administracyjnej MOPS. Posiłki wydawane są poniedziałku do piątku w godz. 12:00-14:00:

Wałbrzych ul. Brzechwy 11 – 19 posiłków,

Wałbrzych ul. Broniewskiego 81 – 17 posiłków,

Wałbrzych, ul. Niepodległości 37 – 15 posiłków,

Wałbrzych ul. 1 Maja 145 – 14 posiłków,

Wałbrzych, ul. Paderewskiego 21 – 27 posiłków,

Wałbrzych ul. 11 Listopada 53 – 37 posiłków,

Wałbrzych ul. Andersa 68 – 28 posiłków,

Wałbrzych ul. Ogrodowa 2a – 12 posiłków.

Pamiętajmy, że przy ujemnych temperaturach zwierzętom trzymanym na dworze, mimo gęstej sierści, także jest zimno. Drewniana buda nie zapewnia odpowiedniego schronienia i nie uchroni przed zamarznięciem. Zwłaszcza w mroźne dni, pies nie powinien być wiązany na łańcuchu i powinien pić ciepłą wodę, wymienianą nawet kilka razy dziennie. Należy go też karmić odpowiednio do wielkości i potrzeb. Jeżeli podajemy suchą karmę, to trzeba ją namoczyć w ciepłej wodzie. Podstawą jest też ocieplona buda, którą należy wyłożyć suchą i czystą słomą. Wejście do budy musi być zasłonięte, aby ochroniło zwierzaka przed mroźnym wiatrem. Stare szmaty, nasiąknięte wodą, nie ogrzeją budy, a do tego są często przyczyną zachorowań np. na zapalenie płuc. W bardzo zimne dni pozwólmy psu schronić się w domu, ponieważ każda kolejna noc bez schronienia może być jego ostatnią. Należy zadbać również o ciepły kąt dla kotów gospodarskich i wolnożyjących. Koty są niezbędne w naszym otoczeniu, chronią nas przed gryzoniami, a tym samym przed chorobami przez nie przenoszonymi. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im dostępu do schronienia przed zimnem oraz pożywienia i podstawowej opieki. W przypadku stwierdzenia złego traktowania lub rażącego zaniedbania zwierząt nie bądźmy bierni, naszym obowiązkiem jest reagować i zgłaszać takie sytuacje odpowiednim służbom.

(RED)

REKLAMA

Click Here