https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Rozbudują lotnisko w Świebodzicach

Rozbudują lotnisko

Na lądowisku w Świebodzicach odbyło się symboliczne przekazanie kontenera przeznaczonego na biuro budowy lotniska sportowo-dyspozycyjnego w Świebodzicach. Projekt budowlany powstał w 2015 r. i współfinansowany był przez poprzednie władze Gminy Świebodzice i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Wojewoda Dolnośląski wydał pozwolenie na budowę lotniska użytku publicznego, a prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego promesę na założenie lotniska. Rozwinięcie lądowiska w lotnisko i budowa infrastruktury ma podnieść funkcjonalność obiektu oraz bezpieczeństwo prowadzonych operacji lotniczych, a także uniezależnić od warunków pogodowych i meteorologicznych.

– Obiekt ten służył już służbom ratunkowym podczas katastrofy budowlanej, jak i akcji COVID-19, samolotom gaśniczym w trudno dostępnym terenie górskim, jak również lotnictwu policji poszukującemu zaginionych osób. Na naszym lądowisku gościli wielokrotnie prezydent RP, premier i ministrowie rządu polskiego podczas podróży służbowych. Na co dzień z lądowiska korzystają szybownicy TLS-u oraz użytkownicy wszelakich statków powietrznych z Polski i Europy podczas lotów sportowych, oraz dyspozycyjnych na rzecz biznesu i usług. Lotnisko, oprócz tradycyjnego corocznego pikniku lotniczego ma być miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców naszego miasta. W planach jest prowadząca do niego ścieżka rowerowa, sanitariaty, ogródek jordanowski i kawiarenka oraz oczywiście taras widokowy umożliwiający obserwowanie startów i lądowań samolotów, szybowców, helikopterów i spadochroniarzy. Wszyscy mamy świadomość, że środki niezbędne do rozbudowy lotniska muszą pochodzić z zewnątrz gminy. Priorytetem na tę chwilę jest uzbrojenie terenu w energię elektryczną, wodę i kanalizację. Gmina Świebodzice jest w stanie zrealizować te zadania. Powstanie biura budowy lotniska na terenie inwestycji ma znacząco wspomóc promocję tego ambitnego projektu – podkreśla Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

(WPK)

REKLAMA

Click Here

REKLAMA