https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zbudują innowacyjny budynek mieszkalny w Wałbrzychu

Zbudują innowacyjny budynek mieszkalny w Wałbrzychu

Na działce położonej pomiędzy Teatrem Dramatycznym a ZUS w Wałbrzychu ma powstać innowacyjny, wielorodzinny budynek mieszkalny, zrealizowany w tzw. zielonej technologii. Ma być więc ekologicznie, energooszczędnie i wygodnie.

– Chodzi nam o osiągnięcie możliwie najwyższej efektywności energetycznej przy wykorzystaniu rozwiązań technologicznych, które zapewnią komfort przyszłym lokatorom, a także będą przyjazne dla środowiska – mówi Kacper Nogajczyk, prezes Miejskiego Zarządu Budynków, który jest inwestorem. – Według opracowanej koncepcji budynek ma posiadać od 5 do 6 kondygnacji, windy. Planujemy, by zmieściło się w nim ok. 60 mieszkań o powierzchni od 40 do 75 metrów kwadratowych, które będą posiadały balkony typu loggia, ale nie to stanowi główny zamysł.
Z dokumentacji przetargowej wynika, że budynek ma być niemal pasywny, np. do oświetlania klatek schodowych ma być wykorzystywane światło słoneczne, a ogrzewanie ma odbywać się za pomocą pomp ciepła.

– Stawiamy na odnawialne źródła energii. Budynek będzie wyposażony w fotowoltaikę na dachu oraz w turbinę wiatrową. Innowacją będzie na pewno tzw. ogród wertykalny, czyli ściana zagospodarowana zielenią. Rozwiązań promujących odzyskiwanie energii będzie zresztą więcej, tak samo w budynku, jak i jego najbliższym otoczeniu. Tu powstaną systemy odzyskiwania wody opadowej: ogród deszczowy czy podziemny zbiornik retencyjny. Wokół budynku powstanie również plac zabaw i parking – podsumowuje prezes MZB.

Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu czeka na oferty od wykonawców, którzy są zainteresowani przygotowaniem dokumentacji techniczno-kosztorysowej dla inwestycji. Budynek będzie stanowił własność Miejskiego Zarządu Budynków, a wszystkie mieszkania będą stanowiły gminny zasób komunalny.

(TM)

REKLAMA

Click Here