https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jest umowa, będzie wymiana

Jest umowa, będzie wymiana

– Blisko 988 tys. zł, pozyskanych przez gminę, trafi do mieszkańców Szczawna – Zdroju, którzy zadeklarowali chęć wymiany starych, szkodliwych i kopcących pieców na ekologiczne – mówi Burmistrz Szczawna – Zdroju Marek Fedoruk.

Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice, która jest liderem projektu wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w domach wielorodzinnych, podpisał z partnerami umowę na wspólną realizację tego zadania.

– Podpisana umowa jest zwieńczeniem naszych wspólnych starań o przyznanie unijnego wsparcia. Gmina Czarny Bór otrzyma ok 1,6 mln zł, Gmina Stare Bogaczowice 1,27 mln zł, a Szczawno-Zdrój 988 tys. – mówi Mirosław Lech.

– Realizacja tego zadania to kolejny element działań gminy, mających na celu ograniczanie tzw. niskiej emisji i poprawę jakości powietrza w naszym mieście oraz w gminach ościennych. Mocno zachęcam mieszkańców naszej gminy do podejmowania działań, zmierzających do poprawy powietrza. Każdemu z nas powinno na tym zależeć, dla mnie to sprawa priorytetowa – podkreśla Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna – Zdroju.

– Podpisanie umowy na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w domach jedno i wielorodzinnych, pielęgnacja pomnika przyrody, nowe nasadzenia to tylko część działań proekologicznych, które Gmina Czarny Bór podjęła w ostatnim czasie. Już w pierwszym kwartale nowego roku ruszy nabór wniosków na mocy umowy partnerskiej 5 samorządów, który pozwoli mieszkańcom wymienić źródło ciepła na ekologiczne. W ostatnich kilku miesiącach udało się także systematycznie odnawiać drzewostan, który ulegał wycince ze względu na żywotność bądź uszkodzenia. W naszej gminie pojawiło się kilkadziesiąt młodych drzewek, w tym lipy, jarzęby i rajskie jabłuszka. Nasadzenia, które znalazły się m.in. przy przedszkolu, przy ul. Leśnej, na Skwerze Olimpijczyków i w Jaczkowie, będą kwitnąć już na wiosnę i cieszyć oczy mieszkańców. To tylko ostatnie działania, ale na tym nie koniec… tym roku w budynku przy ul. Wesołej wymieniono sieć na gazową, a wcześniej wykonano ponad 6 000 szt. nasadzeń, posadzono rośliny miododajne, gmina zaangażowała się w akcję „Gmina przyjazna pszczołom”, zamontowano budki lęgowe… Oczywiście należy też wspomnieć o przeprowadzonej, w poprzednich latach, termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz montażu ogniw fotowoltaicznych – wylicza Adam Górecki, wójt Gminy Czarny Bór.

Lider projektu „Wymiana dotychczasowych wysokoemisyjnych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w domach wielorodzinnych, na obszarze Gminy Czarny Bór, Gminy Miejskiej Kamienna Góra, Gminy Kamienna Góra, Gminy Stare Bogaczowice oraz Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój” wraz z partnerami wnioskował o dofinansowanie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej (ZIT AW). Rekomendowana wartość dofinasowania całości to aż 5 642 072,38 zł.

(RED)

REKLAMA

Click Here