https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Prawo w pigułce: zasady poruszania się rowerem

Skończyły się kwarantannowe obostrzenia w poruszaniu się i nadeszło lato, a wraz z nim pojawiły się na ulicach rzesze rowerzystów. Nie wszyscy jednak korzystają z tych środków komunikacji, w sposób rozważany i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Wyposażenie rowerów. To, w jaki sposób powinien być wyposażony obowiązkowo każdy pojazd rowerowy regulują przepisy. Elementami, które muszą być zamocowane na stałe i – co ważne – działać są: przynajmniej jeden hamulec oraz dzwonek. Do tego na stałe musi być zamontowane również tylne czerwone światło odblaskowe, o kształcie innym niż trójkąt. Po zmroku i przy trudnych warunkach pogodowych obowiązkowo należy również posiadać światło przednie białe lub żółte oraz, wspomniane już wyżej, tylne czerwone. Oba mogą świecić ciągle lub migająco. Oprócz wyposażenia obowiązkowego warto posiadać również kilka dodatkowych elementów odblaskowych zamontowanych np. na pedałach czy kołach. Powinno się również używać, dla własnego bezpieczeństwa, kasku oraz kamizelki odblaskowej – zwłaszcza po zmroku. Trzeba uczulić również na to, że poza terenem zabudowanym, po zmroku, istnieje prawny obowiązek noszenia, także przez pieszych, elementów odblaskowych.

Jazda po chodniku. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują, że jazda po chodniku rowerem jest dozwolona tylko w trzech określonych przypadkach:

1. Gdy jedziemy razem z dzieckiem do lat 10, które porusza się obok nas swoim rowerem. Gdy dziecko nie porusza się swoim rowerem a np. korzystamy z przyczepki czy fotelika to, zgodnie z przepisami, powinniśmy jechać w ruchu ulicznym lub drogą rowerową.

2. Nie ma drogi dla rowerów lub wyznaczonego pasa ruchu, samochody mogą poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości. Wskazane warunki muszą być spełnione jednocześnie. Sama obecność szerokiego chodnika nie uprawnia do jazdy po nim, bez spełnienia równocześnie pozostałych warunków.

3. Warunki atmosferyczne są na tyle niesprzyjające, że poruszanie się ulicą byłoby dla nas niebezpieczne. Jeżeli pogoda jest zła, to przepisy nie przewidują konieczności łącznego spełnienia innych warunków jak np. szerokości chodnika. Złe warunki atmosferyczne to z kolei kwestia uznaniowa, jednak na pewno należy brać pod uwagę śnieżycę, deszcz, silny wiatr, gęstą mgłę. Zawsze też, gdy już jedziemy chodnikiem, musimy pamiętać o tym, że bezwzględne pierwszeństwo mają na nim piesi.

Jazda po ścieżce rowerowej. Obowiązkowo należy poruszać się drogą dla rowerów, jeśli znajduje się po stronie jezdni w kierunku, w którym się poruszamy. Jeżeli taka droga istnieje, to zgodnie z przepisami należy z niej skorzystać nawet, jeżeli za 100 czy 200 metrów wrócimy z powrotem na jezdnię.

Dzieci na rowerze. Nieletni, którzy skończyli 10 lat, a nie mają jeszcze 18, aby korzystać z dróg publicznych muszą posiadać kartę rowerową. Dzieci do lat 10 nie mogą same jeździć rowerem po drogach publicznych (wliczając w to chodnik) – muszą zawsze znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Osoby pełnoletnie nie mają obowiązku posiadania karty rowerowej ani prawa jazdy by poruszać się rowerem po drogach publicznych.

Korzystanie z przejścia dla pieszych. Niezależnie od tego, czy przepisy drogowe zezwalają nam w danej chwili na jazdę po chodniku czy nie, cały czas niedozwolone jest przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych. Żeby pokonać przejście należy zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście pieszo. Wyjątkiem są przejścia rowerowo-piesze, gdy na przejściu znajduje się pas dla rowerów, będący częścią drogi rowerowej.

Jazda w grupie. Czym byłaby jazda na rowerze, gdybyśmy czasem nie wybrali się na wspólną jazdę w większej grupie? Podstawowe zasady takiej jazdy również uregulowane są w przepisach. Jadąc w grupie powinniśmy jechać gęsiego. Przepisy dopuszczają jazdę obok siebie pod warunkiem, że jazda nie utrudnia ruchu innym pojazdom. Przy większych grupach należy pamiętać o tym, by liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie rowerów jednośladowych, nie przekraczała 15, a odległości między jadącymi kolumnami rowerzystów nie były mniejsze niż 200 m. Jazda w kolumnie nie zwalnia oczywiście kierującego od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Odpowiedzialność za łamanie przepisów. Nie zastosowanie się do obowiązujących przepisów stanowi wykroczenie. W zależności od tego, jakiego rodzaju wykroczenie popełnimy korzystając z roweru, grozi nam mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł. Pamiętajmy również, że pod żadnym pozorem nie należy korzystać z roweru po spożyciu alkoholu!

Adwokat Marcin Czwakiel

Kancelaria Adwokatów Czwakiel i Wspólnicy

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty