https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jacek C. nie jest już burmistrzem Boguszowa – Gorc

Blisko 4 tysiące mieszkańców Boguszowa – Gorc wzięło udział w referendum w sprawie odwołania burmistrza tego miasta. Za odwołaniem Jacka C. zagłosowały 3904 osoby.

W Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego (2020.3604), ogłoszonym 08.06.2020 r., opublikowany został protokół Miejskiej Komisji do spraw Referendum w Boguszowie-Gorcach z 8 czerwca 2020 r., ustalający wynik referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszów-Gorce przed upływem kadencji, zarządzonego na 7 czerwca 2020 r. Do głosowania w referendum w Boguszowie – Gorcach uprawnionych było 12035 osób, ale udział wzięły 3992 osoby, zatem frekwencja wyniosła 33,17%. Według protokołu Miejskiej Komisji do spraw Referendum w Boguszowie-Gorcach, który  Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu wysłał do Wojewody Dolnośląskiego (8 czerwca 2020 r. tuż po północy), w referendum zostało oddanych 3970 głosów ważnych oraz 22 głosy nieważne. By głosowanie miało moc wiążącą, w referendum musiało wziąć minimum 3089 osób. Za odwołaniem Jacka C. z funkcji burmistrza Boguszowa – Gorc opowiedziały się 3904 osoby, a 66 osób głosowało przeciw odwołaniu aresztowanego włodarza. Zgodnie z art. 67 ustawy o referendum, mandat burmistrza wygasł w momencie ogłoszenia wyników przez wojewodę. W ciągu 14 dni Wojewoda Dolnośląski wyznaczy komisarza, który w ciągu 90 dni zorganizuje wybory nowego burmistrza. Z urzędu ustąpi też zastępca burmistrza Boguszowa – Gorc Sebastian Drapała.

– 7 czerwca 2020 r. przejdzie do historii tego miasta. Może warto pomyśleć, aby w przyszłości, na pamiątkę tego naszego lokalnego święta demokracji, Dni Boguszowa-Gorc obchodzić właśnie w okolicach 7 czerwca ? Byłby to ukłon i podziękowanie dla mieszkańców, którzy w liczbie blisko 4000 udali się do lokali wyborczych i wypowiedzieli swoje zdanie w temacie, którym żyło to miasto od 19 grudnia 2018 roku, czyli od dnia aresztowania burmistrza Jacka C. Jak wyglądało „od kuchni” głosowanie ? Co ludzie mówili oddając swoje głosy? Przede wszystkim wyrażamy ogromny szacunek dla wszystkich mieszkańców, którzy – pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (pochmurno, częściowo z deszczem), ale także związanych z pandemią koronawirusa, przez które aktualna władza po raz kolejny chciała odstraszyć od wzięcia udziału w głosowaniu – tak gremialnie wzięli w tym referendum udział. A z grona tych wszystkich osób, które udały się do urn było wiele osób starszych, z problemami w poruszaniu się, wejściem po schodach, założeniem maseczki itd. itp. To wywierało niesamowite wrażenie a oto, co ci mieszkańcy mówili oczekując często w kolejkach, żeby ten swój głos oddać:

– Nie po to w zeszłym roku podpisywałem kartę z poparciem referendum, żeby teraz nie pójść na nie.

– Wie Pan ile mam lat? Tylko 10 brakuje mi do setki, ale nie mogłem nie przyjść, całe życie tutaj mieszkam i nigdy nie było tak, jak jest teraz. Musimy to przecież zmienić!

Niektórzy członkowie komisji, kiedy widzieli i słyszeli takie słowa, mieli łzy w oczach. Przychodziły też na głosowanie całe rodziny. Mąż, żona, mama, tata, teściowie, i tak właśnie uzyskaliśmy tę frekwencję. Na więcej podziękowań przyjdzie jeszcze czas.

Trzeba podkreślić dobre przygotowanie lokali wyborczych przez urząd miasta i osoby za to odpowiedzialne. Pod tym względem nie było żadnych zastrzeżeń, były środki ochrony osobistej dla komisji wyborczych, ale także dla głosujących. Inicjatorzy referendum ze swojej strony dołożyli również maseczki na wypadek, gdyby ktoś z głosujących zapomniał wziąć ze sobą. Wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie lokali, należą się słowa uznania, co niniejszym czynimy. Szacunek, należy się też dla tych głosujących, którzy na pytanie referendalne, odpowiedzieli „nie”. Nie zbojkotowali referendum, zaznaczyli odpowiedź, którą uznali za słuszną i zgodną ze swoimi przekonaniami. I to był też wyraz zainteresowania życiem publicznym oraz konkretna odpowiedź na postawione pytanie. Dziękujemy za państwa udział w referendum – podkreślają inicjatorzy referendum w Boguszowie – Gorcach.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty