https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mieszkańcy zadecydują o losie aresztowanego burmistrza Boguszowa – Gorc

Mieszkańcy zadecydują o losie aresztowanego burmistrza Boguszowa – Gorc

7 czerwca 2020 r., w godzinach od 7.00 do 21.00, mieszkańcy Boguszowa – Gorc będą głosowali w referendum w sprawie odwołania burmistrza Jacka C., który od 19 grudnia 2018 roku przebywa w areszcie. By referendum było ważne, w głosowaniu musi wziąć udział minimum 3089 osób.

– Chcemy zwrócić państwa uwagę, że zarzuty, w liczbie pięciu, które prokuratora postawiła Jackowi C., to nie są jedyne powody, dla których mieszkańcy naszego miasta, powinni odwołać go, ze stanowiska burmistrza miasta – podkreślają przedstawiciele grupy organizującej referendum obywatelskie w Boguszowie-Gorcach. – Osoby, które w jego imieniu, zarządzają miastem, a także te, które w wyniku różnych „porozumień koalicyjnych” znalazły się na kierowniczych stanowiskach w różnych spółkach, czy jednostkach związanych z urzędem miasta, wykazały się wyjątkową niegospodarnością oraz brakiem wystarczających kompetencji i umiejętności do kierowania powierzonymi im podmiotami. Rozdawanie bajońskich premii, nagród czy odpraw w takiej sytuacji, z publicznych pieniędzy, jest wyrazem ignorancji i skrajnej nieodpowiedzialności za przyszły los miasta, któremu można i trzeba położyć kres, odwołując burmistrza ze stanowiska. Wybór tego człowieka, na to stanowisko, najwyższe, urzędowe stanowisko w mieście był błędem, za który teraz płacimy wszyscy. I ci którzy mu zaufali i oddali na niego swoje głosy oraz Ci, którzy mieli innych faworytów na stanowisko burmistrza – wszyscy możemy mieć poczucie straty czasu, publicznych pieniędzy, a przede wszystkim utraty dobrego wizerunku Boguszowa – Gorc, które stało się w ostatnich kilkunastu miesiącach tematem wielu, nie tylko lokalnych medialnych doniesień – niestety, wyłącznie w kontekście korupcji, afer i intryg. Napiszą i powiedzą o nas również bezpośrednio przed i po referendum. Będzie to albo nasze wspólne zwycięstwo, a tym samym wielka szansa na zmiany i nowe rozdanie we władzach miasta, albo – niestety – porażka, w przypadku braku zainteresowania mieszkańców życiem publicznym, w przypadku braku odpowiedniej frekwencji. Wszystko jest teraz w waszych rękach drodzy mieszkańcy.

Bezpieczne głosowanie

– Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest i zawsze było dla nas, jako organizatorów referendum, priorytetem. Daliśmy temu wyraz m.in. podczas odbioru lokali wyborczych, w piętek, 13 marca 2020 r. – na dwa dni przed planowanym, pierwotnym terminem referendum. Część lokali nie spełniała wówczas wszystkich wymogów, postawionych przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu. To burmistrz (w naszej sytuacji zastępca burmistrza) odpowiada za właściwe przygotowanie lokali obwodowych komisji wyborczych. Jest to wyraźnie określone, w rozdziale V Zasad Działania Terytorialnych oraz Obwodowych Komisji do Spraw Referendum. Niestety, urząd miasta, nie był w stanie wtedy, tych warunków zapewnić. I tym razem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu, wydał szczegółowe zasady sanitarne, które będą obowiązywać podczas referednum. Co w tych wytycznych się znalazło? M.in. przy wejściu na teren obiektu, w którym odbędzie się głosowanie, musi znaleźć się czytelna informacja dla osób głosujących o nieuczestniczeniu w wyborach w przypadku objawów ostrej infekcji, podwyższonej ciepłoty ciała czy złego samopoczucia. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu stałego dystansu społecznego – minimum 2 metry, noszenia w lokalu maseczki oraz o dezynfekcji rąk. Jest obowiązek zabezpieczenia członków komisji wyborczej w środki ochrony indywidualnej (maseczki, jednorazowe rękawiczki, płyn do dezynfekcji, oddzielenie przegrodą pleksi członków komisji od osób głosujących). Z kolei głosującym w lokalach należy zapewnić dostęp do rękawiczek i płynu dezynfekcyjnego i jednorazowe długopisy. Jest tam także mowa o zachowaniu szczególnego reżimu sanitarnego w zakresie czyszczenia blatów, wietrzenia pomieszczenia oraz dopilnowania odpowiedniej liczby osób, która może się znajdować w jednym czasie w pomieszczeniu, w którym odbywa się głosowanie. My ze swojej strony proponujemy państwu zabranie własnych długopisów, własnych jednorazowych rękawiczek, a gdyby ktoś z państwa zapomniał o maseczce (w otwartej przestrzeni nie są już obowiązkowe), my jako organizatorzy referendum, przy wejściu do lokalu, przekażemy je wam, aby nikt nie musiał się po nie wracać do domu – dodają inicjatorzy głosowania w Boguszowie – Gorcach.

Gdzie głosować?

Obwód nr 1 – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Staszica 5 – ulice: Władysława Broniewskiego, Fryderyka Chopina, Jana Kochanowskiego, Tadeusza Kościuszki, Nowy Lubominek, Olimpijska, Różana, Stanisława Staszica, Warszawska.

Obwód nr 2 – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Staszica 5 – pl. Zwycięstwa oraz ulice: Cicha, Górnicza, Grunwaldzka, Partyzantów, Kazimierza Pułaskiego, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Spokojna, Romualda Traugutta, Zachodnia.

Obwód nr 3 – Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury(I piętro), pl. Odrodzenia 4 – ulice: Dworcowa, Wojciecha Kossaka, Antoniego Józefa Madalińskiego, Racławicka, Henryka Sienkiewicza, Strażacka od nr 18 do nr 35.

Obwód nr 4 – Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Szkolna 3 – ulice: Jana Kasprowicza, Kolejowa, Adama Mickiewicza, Władysława Sikorskiego, Strażacka od nr 1 do nr 17 oraz od nr 36 do nr 40, Szkolna, Kazimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego.

Obwód nr 5 – Centrum Obsługi Jednostek, ul. Waryńskiego 10 – ulice: Akacjowa, Azaliowa, Główna, Krakowska, Kwiatowa, Lawendowa, Lipowa, Nadziei, Ogrodowa, Pokoju, Anny Walentynowicz, Mikołaja Reja, Sobięcińska, Wałbrzyska, Ludwika Waryńskiego, Wrzosowa, Złota.

Obwód nr 6 – Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury (parter), plac Odrodzenia 4 – pl. Jana Pawła II, pl. Odrodzenia, ulice: Browarna, Władysława Jagiełły, Kamieniogórska, Marcina Kasprzaka, Jana Kilińskiego, Hugo Kołłątaja, Janusza Kusocińskiego, Łączna, 1 Maja, Generała Stefana Grota-Roweckiego, Młodzieży Polskiej, Rynek, Rzeźniana, Słodowa, Wincentego Witosa.

Obwód nr 7 – Świetlica Środowiskowa nr 4, ul. Żeromskiego 17 – ulice: gen. Józefa Bema, Dębowa, Bartosza Głowackiego, Górna, Krótka, Leśna numery 1, 2, 5, 6, 7 i nr 99, Mała, Jana Matejki, Miła, Wincentego Pola, Polna, Promyka, Piotra Skargi, Sportowa, Średnia, Towarowa, Tunel, Wąska, Zielona, Stefana Żeromskiego.

Obwód nr 8 – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Kopernika 7 – ulice: Królowej Jadwigi, Mikołaja Kopernika, Piękna, Władysława Grabskiego, Władysława Stanisława Reymonta, Widokowa, Wysoka.

Obwód nr 9 – Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury Filia nr 5, ul. Kosynierów 81 – ulice: Boczna, Jasna, Kosynierów, Leśna od nr 85 do nr 96A, Osiedle Górnicze, Józefa Poniatowskiego, Świerkowa, Św. Barbary, Zamkowa.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty