https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Patriotyczne biegi

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z elementów obchodów jest Bieg Tropem Wilczym. W tym roku, poza Wałbrzychem, biegi zostały zorganizowane w gminach Głuszyca i Walim.

Głuszyczanie po raz szósty w aktywny sposób uczcili pamięć pomordowanych bohaterów podziemia antykomunistycznego poprzez liczny udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na 5,5-kilometrową trasę ze startem z placu przy kaplicy św. Józefa w Głuszycy wyruszyły rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy, a także wiele osób ceniących sobie aktywne spędzanie wolnego czasu. Przed biegiem w kaplicy św. Józefa odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Na starcie biegaczy powitał burmistrz Głuszycy Roman Głód, który także na mecie przy Agroturystyce Gościniec w Łomnicy wręczał medale zawodnikom. Przed startem wszyscy uczestnicy biegu wzięli udział w rozgrzewce poprowadzonej przez Andrzeja Kolisza ze Stowarzyszenia Waligóra Run. Na mecie czekał na biegaczy i uczestników marszu nordic walking ciepły posiłek oraz chwila odpoczynku w promieniach marcowego słońca na gościnnym terenie agroturystyki prowadzonej przez Danutę i Marka Hiszpańskich z Łomnicy. Uczestnicy wydarzenia włączyli się również do zbiórki wspomagającej rehabilitację dzieci, podopiecznych wałbrzyskiego hospicjum.

– Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły przygotowania oraz sprawny przebieg wydarzenia. Szczególne podziękowania dla Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, ks. Sławomira Augustynowicza – proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, właścicieli Agroturystyki „Gościniec” w Łomnicy: Agaty i Tomasza Dąbrowskich, Andrzeja Kolisza, Artura Gołdy, Grzegorza Czepila, Wojciecha Jelewskiego, wolontariuszek ze Szkoły Podstawowej nr 3: Mai Chmiel, Amelii Sabadach, Darii Stępień. Dziękujemy za pomoc i uczestnictwo w biegu żołnierzom z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej i funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Podziękowania dla pracowników Urzędu Miejskiego oraz CK-MBP w Głuszycy: Ilony Banasik, Klaudii Chętkowskiej, Grzegorza Bachmatiuka, Marzenny Klann. Za sympatyczną atmosferę, sportowego ducha, pamięć i obecność jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim uczestnikom tegorocznego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Głuszycy. Już dziś zapraszamy do równie licznego udziału w przyszłorocznej edycji wydarzenia – podkreśla w imieniu organizatorów Sabina Jelewska, dyrektor Centrum Kultury-MBP w Głuszycy.

Z kolei Jugowice w Gminie Walim raz czwarty pobiegły Tropem Wilczym. Jak co roku organizatorem przedsięwzięcia była Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Jugowicach, a akcją koordynowała Małgorzata Śliwińska. W tym roku uczestnicy mogli pobiec, przejść lub pokonać rowerem dystans 1963 m lub 5000 m, w zależności od wcześniejszej deklaracji. Każdy uczestnik po rejestracji, zaopatrzony w pakiet startowy, w skład którego wchodziła między innymi koszulka z podobizną „wyklętego bohatera”, stawił się na miejsce zbiórki, w szkolnym ogrodzie przy dębie „Lalku”, posadzonym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odczytaniu listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i krótkiej rozgrzewce, sygnalista z zaprzyjaźnionego koła myśliwskiego „Jar” dźwiękiem z rogu rozpoczął bieg. Najmłodszym uczestnikiem była sześciomiesięczna Zofia, wieziona dzielnie przez swoją mamę w wózku, a najdojrzalszym seniorem 73- letni pan Antoni, który pokonał dystans 5 km rowerem. Po wysiłku fizycznym biegacze, piechurzy, rowerzyści zostali przywitani na mecie (w szkole) pysznym bigosem myśliwskim i ciepłą herbatą, na deser natomiast serwowano domowe ciasta i pyszną kawę. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w krótkiej lekcji historii, dotyczącej tego święta, przygotowanej przez samorząd szkolny. Po części edukacyjnej nastąpił czas na wręczenie medali wszystkim uczestnikom oraz nagród dla tych, którzy najszybciej pokonali trasę biegu. Fundatorem miłych niespodzianek był radny Rady Powiatu Wałbrzyskiego Łukasz Kazek.

– Dziękujemy: żołnierzom i policjantom, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo; ekipie medycznej, która na szczęście nie miała dużo pracy; rodzicom, którzy jak zwykle upiekli najlepsze na świecie ciasta; kołu myśliwskiemu „JAR” za pyszny bigos i sygnalistę oraz pozostałym współorganizatorom imprezy. W sposób szczególny dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu, których znów było więcej niż w roku ubiegłym. To była wspaniała, słoneczna niedziela, z historią na pierwszym planie, z aktywnością fizyczną w tle, a wszystko na fundamencie autentycznej integracji społeczności lokalnej. Do zobaczenia za rok – podkreślają organizatorzy.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty