Wicemistrzynie Polski z Wałbrzycha

Po raz czwarty z rzędu piłkarki reprezentujące Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu stanęły na podium Akademickich Mistrzostw Polski w halowej piłce nożnej. Tym razem podopieczne trenera Kamila Jasińskiego, po pełnej emocji fazie pucharowej, przywiozły srebrne medale.

W turnieju rozgrywanym w Poznaniu od czwartku do niedzieli, wałbrzyszanki gładko przebrnęły przez fazę grupową. Po zwycięstwach z Politechniką Poznańską 5:2 i Uniwersytetem Warszawskim 3:1, przed ostatnią kolejką zmagań w grupie C wałbrzyszanki były już pewne gry w ćwierćfinale, ale mimo to nie odpuściły i zagrały koncertowo zwyciężając niepokonany do tej pory Uniwersytet Warmińsko-Mazurski aż 9:0 (bramki: Anita Turkiewicz 2, Ewa Cieśla 2, Klaudia Fabova, Marcjanna Zawadzka, Jagoda Szewczuk, Karolina Ostrowska, Julita Głąb). Zawodniczką tego meczu została wybrana Julita Głąb, ale na pochwały zasłużyła cała drużyna, która zapewniła sobie tym zwycięstwem pierwsze miejsce w grupie i w starciu o miejsce w pierwszej czwórce zmierzyła się z z Uniwersytetem Szczecińskim.

Ćwierćfinał rozpoczął się nie po myśli PWSZ, bo przeciwniczki szybko objęły prowadzenie 2:0 i choć Klaudia Fabova zdobyła gola kontaktowego, to dwa kolejne trafienia szczecinianek sprawiły, że do przerwy dość niespodziewanie wałbrzyszanki przegrywały 1:4. Druga połowa przejdzie do historii naszego zespołu jako jeden z najpiękniejszych przykładów przebudzenia i prawdziwej remontady w wykonaniu podopiecznych trenera Kamila Jasińskiego. Bramki Klaudii Fabovej (MVP meczu), Julity Głąb, Oliwii Rapackiej i Marcjanny Zawadzkiej dały drużynie PWSZ prowadzenie 5:4, ale to jeszcze nie był koniec emocji w tym spotkaniu. Gol z przedłużonego rzutu karnego Uniwersytetu Szczecińskiego pokazał, że rywalki nie zamierzają się również poddawać i o wyniku meczu musiały zadecydować rzuty karne! Te lepiej wykonywały wałbrzyszanki i po wygranej 5:4 zameldowały się w najlepszej czwórce turnieju w Poznaniu.

Ostatni dzień turnieju rozpoczął się od półfinałowego starcia z Uniwersytetem Gdańskim i tym razem nasza drużyna musiała gonić wynik. Dość szybko gdańszczanki zdobyły gola dającego im prowadzenie, ale jeszcze przed przerwą niezawodna Klaudia Fabova doprowadziła do wyrównania i po pierwszej połowie było 1:1. Kolejne bramki już nie padły i o wyniku tego meczu zadecydowały rzuty karne, w których po raz drugi w tym turnieju lepsze okazały się zawodniczki PWSZ Wałbrzych, wygrywając 3:2 i awansując do wielkiego finału. Tam przeciwnikiem był odwieczny rywal, czyli zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków. Do przerwy krakowianki prowadziły 1:0, ale po zmianie stron skutecznie wykonany rzut karny przez Ewę Cieślę dał wałbrzyszankom wyrównanie. Niedługo później obrończynie tytułu trafiły do siatki po raz kolejny i były bardzo blisko wygranej. W końcówce PWSZ zerwał się jeszcze do ataku, miał kilka okazji, m.in. przedłużony rzut karny w wykonaniu Ewy Cieśli, ale gole już nie padły i po porażce 1:2 na szyi wałbrzyskich akademiczek zawisły srebrne medale. Dodatkowo Klaudia Fabova została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju.

Droga PWSZ Wałbrzych do medalu:

Faza grupowa (grupa C):

PWSZ Wałbrzych – Politechnika Poznańska 5:2, bramki: Klaudia Fabova 2, Anita Turkiewicz, Karolina Ostrowska, Jagoda Szewczuk

PWSZ Wałbrzych – Uniwersytet Warszawski 3:1, bramki: Karolina Ostrowska, Klaudia Fabova, Jagoda Szewczuk)

PWSZ Wałbrzych – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski 9:0 (bramki: Anita Turkiewicz 2, Ewa Cieśla 2, Klaudia Fabova, Marcjanna Zawadzka, Jagoda Szewczuk, Karolina Ostrowska, Julita Głąb)

ćwierćfinał:

PWSZ Wałbrzych – Uniwersytet Szczeciński 5:5, k. 5:4, bramki: Klaudia Fabova 2, Julita Głąb, Oliwia Rapacka, Marcjanna Zawadzka

półfinał:

PWSZ Wałbrzych – Uniwersytet Gdański 1:1, k. 3:2, bramka: Klaudia Fabova

finał:

PWSZ Wałbrzych – UJ Kraków 1:2,bramka: Ewa Cieśla

Skład PWSZ Wałbrzych: Jagoda Sapor, Monika Kędzierska, Anita Bosak, Marcjanna Zawadzka, Małgorzata Mesjasz, Jagoda Szewczuk, Ewa Cieśla, Julita Głąb, Anita Turkiewicz, Oliwia Rapacka, Karolina Ostrowska, Klaudia Fabova. Trener: Kamil Jasiński. Kierownik: Jakub Nowicki. Trener bramkarek: Rafał Wodzyński. Fizjoterapeutka: Ewa Żeligowska.