https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

GOPR zmienia się

1 stycznia 2020 roku Grupa Wałbrzysko-Kłodzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oficjalnie zmieni nazwę na Grupa Sudecka. Nowa nazwa ma pomóc w działalności ratowniczej naszej grupy funkcjonującej w Sudetach środkowych i wschodnich.

Decyzję o zmianie nazwy podjęło nadzwyczajne ogólne zebranie członków Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.

– Obecnie funkcjonująca nazwa bardzo nieprecyzyjnie wskazuje teren działania naszej grupy. Przez zamianę nazwy w sposób jednoznaczny określimy naszą przynależność terytorialną i górski charakter naszej służby. Wzmocnimy również wizerunek GOPR w Sudetach środkowych i wschodnich – podkreśla Łukasz Felcenloben, członek zarządu grupy.

– Po ponad 40 latach wracamy do historycznej nazwy, która obowiązywała do 1976 r., kiedy to nastąpił podział na Grupę Wałbrzysko-Kłodzką i Grupę Karkonoską GOPR. W pewnym sensie wracamy więc do naszych korzeni. Ponadto, podobnie jak inne grupy regionalne GOPR, znów mamy w nazwie pasmo gór, w których działamy – stwierdza naczelnik grupy Łukasz Pokorski.

Grupa Wałbrzysko-Kłodzka/Sudecka działa na obszarze Sudetów środkowych i wschodnich obejmujących: Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote i Góry Opawskie. Grupa działa na terenie 2400 km kwadratowych, sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. W rejonie tym znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Ponad stu ratowników – ochotników oraz czternastu ratowników zawodowych pełni dyżury w 4 stacjach ratowniczych – stacji centralnej w Wałbrzychu oraz stacjach w Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu, a w sezonie zimowym również w dodatkowych stacjach i punktach ratunkowych zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. Na terenie działania grupy znajduje się kilkanaście ośrodków narciarskich, w tym jedne z największych w Polsce zlokalizowane w Czarnej Górze i Zieleńcu. W 2018 roku ratownicy grupy działając we górach i na zorganizowanych terenach narciarskich wzięli udział w 1385 akcjach ratowniczych niosąc pomoc blisko 1500 osobom.

Nowa baza

Przygotowany przez górskich ratowników projekt dotyczący rozbudowy centralnej stacji GOPR w Wałbrzychu o wartości 1,25 mln zł, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Wałbrzyskiej wsparły 85-procentową dotacją w kwocie 1,19 mln zł. To pozwoli na remont i rozbudowę siedziby przy ul. Poznańskiej w Wałbrzychu. O te pieniądze i realizację zadania ratownicy z Wałbrzysko – Kłodzkiej Grupy GOPR zabiegali od lat. W obecnej siedzibie grupy mieści się dyżurka ochotników, sprzęt i pojazdy ratownicze

– Stacja nie jest wystarczająco przygotowana do potrzeb ratownictwa górskiego. Brakuje zwłaszcza części garażowej na wysokiej klasy samochody i quady ustawione w taki sposób, by nie utrudniać wyjazdu na akcję. A bywało, że w sytuacji alarmowej sporo czasu zajmowało przestawianie aut, by wyjechać w teren tym właściwym. Po rozbudowie znajdzie się również lepsze miejsce na sprzęt przeznaczony do ratowania życia – tłumaczy Łukasz Pokorski.

Projekt obejmuje dodatkowe pomieszczenia, w których powstaną sale wykładowe przeznaczone na szkolenia i związane z bezpieczeństwem w górach działania edukacyjne skierowane do młodzieży. Budynek będzie przystosowany do poruszania się dla osób niepełnosprawnych. Przyda się również plac manewrowy, na którym będzie można rozpakować sprzęt po akcji – na razie musi wystarczyć chodnik. Projekt ma być zrealizowany do czerwca przyszłego roku.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty