https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Obchody Święta Niepodległości

We wszystkich gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej w najbliższy weekend odbędzie się szereg wydarzeń związanych z obchodami 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wałbrzych

Prezydent Wałbrzycha zaprasza na uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości, które odbędą się 11.11.2019 r.: godz. 10.45 zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych na placu Magistrackim; 10.50 przemarsz ulicą Gdańską, przez Rynek i ul. Moniuszki do kościoła pw. Świętych Aniołów Stróżów; 11.00 uroczysta msza święta w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów; 12.30 – 12.40 przemarsz na plac Kościelny; 12.45 – 13.30 uroczystości przed pomnikiem, złożenie kwiatów; 14.00 otwarcie Ronda im. 100-lecia Niepodległości Polski – ul. Noworudzka/Kamieniecka/ Głuszycka. Imprezy towarzyszące: 8.11.2019 r., godz. 10.30 III Wałbrzyska Gala Pieśni Patriotycznej „Radosna Niepodległa” – Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aqua – Zdrój, ul. Ratuszowa 6; 10.11.2019 r., godz. 11.00 XX Cross Niepodległości – ul. Blankowa 32 A (więcej o biegu na str. 13), 11.11.2019 r., godz. 16.00 Koncert Narodowy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Wałbrzychu; 12.11.2019 r., godz. 12.00 „Antygony – portret wielokrotny” – aula I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu, ul. I. J. Paderewskiego 17; 15.11.2019 r., godz. 12.00 „Mam biało-czerwone serce – historia Polski w rytmie rapu”, spotkanie i koncert dla młodzieży, Wałbrzyski Ośrodek Kultury na terenie Starej Kopalni.

– W związku z organizowanymi przez Urząd Miejski w Wałbrzychu uroczystymi obchodami 101 rocznicy odzyskania niepodległości, w godzinach od 10.50 do 13.30 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w centrum miasta. Prosimy wszystkich mieszkańców miasta o wyrozumiałość i zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach – apeluje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Boguszów-Gorce

Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego oraz Zastępca Burmistrza Boguszowa-Gorc Sebastian Drapała zapraszają na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada z udziałem żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka, które odbędą się w Boguszowie-Gorcach. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą za ojczyznę w kościele Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach z udziałem Kompani Honorowej 10 BKPanc. Po zakończonej mszy świętej nastąpi przemarsz kompani honorowej wraz z pocztem sztandarowym do Centrum Kulturalno-Kongresowe Witold. Ceremoniał wojskowy przewiduje również odczytanie apelu pamięci wraz z salwą honorową. Uroczystości zakończą się defiladą kompani honorowej przy dźwiękach „Warszawianki”.

Czarny Bór

– 11 listopada już tuż tuż… z tej okazji przygotowaliśmy dla 200 flag z okazji Święta Niepodległości. Co trzeba zrobić, aby otrzymać flagę narodową? Wystarczy zgłosić się po jej odbiór do sekretariatu Urzędu Gminy w Czarnym Borze (I piętro, pokój nr 9) i po umieszczeniu flagi na swojej posesji/budynku wysłać na do nas zdjęcie za pośrednictwem portalu Facebook lub wrzucić w komentarzu pod postem. Czekamy na Was do 8 listopada do godz. 14.30. Przyłączcie się do akcji, zamanifestujcie patriotyzm i wywieście flagę narodową 11 listopada. Niech Gmina Czarny Bór będzie biało-czerwona – apeluje Adam Górecki, wójt Gminy Czarny Bór.

A 8 listopada o godz. 17.00 w hali sportowej w Czarnym Borze odbędzie się uroczystość z okazji Święta Niepodległości połączona ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Głuszyca

Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy zapraszają mieszkańców oraz gości do udziału w świętowaniu 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę w poniedziałek, 11 listopada 2019 roku: godz. 10:00 – Niepodległościowy Rajd Rowerowy, start: Park Jordanowski; godz. 12:00 – „Niepodległa do Hymnu” – wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności przy ul. Grunwaldzkiej w Głuszycy; godz. 16:00 – Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Seniorów Renoma oraz Głuszyckiej Orkiestry Dętej pod batutą Eugeniusza Lecia, sala widowiskowa Centrum Kultury-MBP, ul. Grunwaldzka 26; godz. 18:00 – msza święta za ojczyznę, kościół pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, ul. B. Chrobrego 4.

Jedlina-Zdrój

Uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości w Jedlinie-Zdroju odbędą się 11 listopada 2019 r.: godz. 11.30 msza święta w intencji ojczyzny – Kościół p.w. Trójcy Świętej, ul. Piastowska; 12.30 uroczyste złożenie kwiatów – Obelisk Miejski – ul. Akacjowa; 13.00 występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka – Kościół, ul. Jana Pawła II. Imprezy towarzyszące: świąteczna oferta kulinarna „Niepodległość uczcić ze smakiem Jedliny” (Hotel & Restauracja Jedlinka, Restauracja Zacisze Trzech Gór, Kawiarnia Słodkie Sny, Restauracja Ciekawa, Oberża PRL, Bistro zWolna, Bar u Roksi, Kawiarenka Kuracyjna); zwiedzanie wieży widokowej oraz wystaw, pt. „Jedlina-Zdrój …dawniej” oraz „Jedlina-Zdrój z lotu ptaka” – kościół poewangelicki przy ul. Jana Pawła II.

Mieroszów

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Mieroszów na wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie uroczyście i patriotycznie. Po mszy świętej w intencji naszej wolnej ojczyzny, złożymy kwiaty pod pomnikiem w mieroszowskim Rynku i wraz z całą Polską zaśpiewamy nasz hymn o godz.12.00 w Mieroszowskim Centrum Kultury. Następnie odbędzie się część artystyczna – wystąpią dla Państwa: chór Irysy i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mieroszowie. Spędzimy ten dzień wyjątkowo – zachęca burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Stare Bogaczowice

Gminne Centrum Biblioteczo -Kulturalne w Starych Bogaczowicach serdecznie zaprasza mieszkańców na niezwykłe obchody Święta Niepodległości. 10 listopada 2019 roku o godz. 15.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości w Kościele Parafialnym w Starych Bogaczowicach.

– Po mszy zapraszamy do sali sołeckiej przy ul. Głównej 75 w Starych Bogaczowicach na Wieczornicę Patriotyczną. Będzie możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu (kościół – sala sołecka). O godz. 16:00 rozpocznie się przedstawienie teatralne w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach, na godz. 16:30 zaplanowana została rozmowa z Łukaszem Kazkiem, podczas której będziemy wspominać dr Jacka Wilczura -żołnierza AK i pracownika Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich oraz projekcja filmu „Wilczur” (produkcja TVN24, reżyseria Mateusz Kudły) oraz filmu „Ścigam Iwana Groźnego” (reżyseria Piotr Mielech), a o godz. 17.30 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Roberta Delegiewicza i wspólne śpiewanie. Podczas wieczornicy zostanie zaprezentowana wystawa ”Życie i twórczość Gustaw Herlinga – Grudzińskiego – Patrona Roku 2019″ i nastąpi rozstrzygniecie konkursu plastycznego dla młodszych dzieci „Mój inny świat”. Partnerem zadania jest Fundacja LOTTO – mówi Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

Szczawno-Zdrój

Burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach Święta Niepodległości. O godz. 9.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny, po mszy zostaną złożone kwiaty przed pamiątkową tablicą ku czci bohaterów o niepodległość Polski, a o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Sudeckiej. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odbierać w teatrze. 11 listopada będzie można także odwiedzić wieżę widokową na Chełmcu. Specjalnie w tym dniu wieża będzie udostępniona w godz. 9:00-16:00, a odwiedzający – jak zawsze – zostaną poczęstowani kawą i herbatą.

Świebodzice

– W samo południe przed ratuszem w Świebodzicach rozpoczną się impresje historyczne „A Polskość jest w nas, a serce wciąż bije dla Niepodległej… Bądź łaskaw być z nami!” Po wspólnym odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu flagi na maszt, uczestnicy przemaszerują z Rynku na plac Kościelny, gdzie odbędzie się msza święta za ojczyznę, a po niej uroczystości patriotyczne pod płytą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców do Miejskiego Domu Kultury na uroczystą wieczornicę, prowadzoną przez harcerzy ze szczepu Imago – zachęca Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

Walim

– Oficjalne uroczystości rozpoczną 11 listopada 2019 r. o godz. 15.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi w Walimiu. Następnie zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu na występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach, a później na wspólne świętowanie – zachęca Adam Hausman, wójt Gminy Walim.

101 szczytów w 101 rocznicę

W dniach 9-11 listopada 2019 r., już po raz drugi, odbędzie się wielka akcja “101 szczytów w 101 rocznicę”. W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Lesistą Wielką w Górach Kamiennych. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach. Akcja ma na celu uczczenie w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i – w miarę możliwości – posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko liście i śnieg na to pozwolą. W ubiegłym roku na szczytach spotkało się prawie 1000 osób i udało się im wspólnie zdobyć wszystkie wierzchołki wymienione w wydarzeniu. Czy uda się to i w tym roku? Zapraszamy do udziału! Zainteresowanych zapraszamy do dołączenia do grupy na Fb: https://www.facebook.com/groups/469214373669448/ , w której organizatorzy będą zamieszczać aktualne materiały dotyczące samej akcji.

(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close