https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dotrzymujemy słowa!

Kolejny rok, kolejne propozycje, wytężona praca na komisjach, sesjach. Przed nami czas planowania wydatków powiatu wałbrzyskiego w 2020 roku. Wsłuchaliśmy się w propozycje mieszkańców, żadna nie została przez nas zlekceważona. Wiele z nich pokrywa się z zauważonymi przez nas i podnoszonymi podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej, kiedy z powodzeniem ubiegaliśmy się o mandaty radnych powiatu wałbrzyskiego z komitetu popieranego przez prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Propozycja radnych klubu #Dialog #Współpraca #Działanie dla mieszkańców wszystkich gmin: zabezpieczenie kwoty 300 tys. zł na dotacje na wymianę węglowych kotłów c.o. na grzewcze systemy ekologiczne. Program chcemy kontynuować w latach 2021 – 2025, by mieszkańcy ośmiu gmin mogli cieszyć się czystym powietrzem i zdrowiem. Problem smogu dotyka niemal każdego. Szczególnie jest uciążliwy w nieckach, których w powiecie wałbrzyskim nie brakuje.

Kolejne 200 tys. zł chcemy przeznaczyć na dofinansowanie budowy ścieżek pieszo-rowerowych wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Ciągi komunikacyjne prowadzące do atrakcji naszego powiatu, łączące poszczególne gminy, wzdłuż nich wiaty dla turystów z pewnością podniosą atrakcyjność powiatu wałbrzyskiego. W wielu miejscach jest już zamontowane oświetlenie energooszczędne. Chcemy kontynuować wymianę oświetlenia ulicznego. Zadanie jest zasadne z uwagi na ograniczenie wydatków oraz ochronę środowiska. Zaplanowaliśmy w naszych wnioskach na rok 2020 równe 200 tys. zł.

Pilne jest przejęcie i remont odcinka drogi wojewódzkiej Czarny Bór – Witków, o co będziemy zabiegać. Widzimy potrzebę odbudowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej Sokołowsko – Kowalowa (do wiaduktu od strony Sokołowska). Zwracamy uwagę na kontynuację przebudowy chodnika przy ul. Kwiatowej w Mieroszowie. Planowane przez nas zadania inwestycyjne na terenie gminy Stare Bogaczowice: remont nawierzchni drogi powiatowej w Cieszowie od skrzyżowania do granicy powiatu, remont nawierzchni drogi powiatowej w Starych Bogaczowicach od skrzyżowania z drogą wojewódzką 375 D w Starych Bogaczowicach do posesji nr 159 oraz kontynuacji wspólnej budowy chodnika w ciągu drogi powiatowej również w Starych Bogaczowicach. Wnioskujemy o budowę chodnika wzdłuż drogi w Łomnicy, utwardzenie poboczy w Sierpnicy, remont drogi przy ul. Kolejowej (do krzyżówki) oraz budowa chodnika przy ul. Dworcowej do stacji PKP w Głuszycy. Boguszów – Gorce: zabiegamy o remont ul. Zachodniej, budowę chodnika (od mostu, ul. Zachodnia do ul. Jasnej). Chodnik jest także potrzebny pomiędzy ul. Kosynierów a ul. Głowackiego (skrzyżowanie Głowackiego, Leśnej i Morskiej).

Nadal będziemy przeznaczać środki na zimowe i letnie utrzymywanie w czystości dróg naszego powiatu. W Czarnym Borze i Grzędach będzie to utrudnione, z uwagi na funkcjonującą tam kopalnię melafiru. Zarząd spółki nie reaguje na sygnały mieszkańców, na niewiele zdają się przeprowadzane w zakładzie kontrole, a sama czarnoborska obwodnica nie rozwiązała problemu. Spółka wciąż w sposób budzący zastrzeżenia wydobywa i transportuje urobek na bocznicę.

Chcemy mieć także wpływ na poprawa bezpieczeństwa. Stąd nasz wniosek o dodatkowe patrole policji w Szczawnie – Zdroju, Czarnym Borze i Mieroszowie. Stosowne będzie w tej sprawie nie tylko przekazanie środków, ale i zawarcie porozumienia z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Jeden z przedłożonych zarządowi powiatu wałbrzyskiego wniosków dotyczy dofinansowania budowy krytej pływalni oraz tężni solankowej w Szczawnie – Zdroju.

Dostrzegamy naszą rolę w szerzeniu Kultury i tradycji. Stąd wniosek o zabezpieczenie środków finansowych m.in. na organizację Hommage à Kieślowski w Sokołowsku, festiwalu Krystyny Jandy, cyklicznych koncertów plenerowych w Szczawnie – Zdroju oraz na Święto Pieroga w Czarnym Borze w 2020 roku.

Z pewnością dużym powodzeniem będzie cieszyć się propozycja „Edukacja przez inspiracje i podróże”. Chcemy zabierać dzieci, młodzież do Warszawy i Krakowa. Wspólnie będziemy zwiedzać i poznawać te miejscowości. Zajrzymy do telewizyjnego i radiowego studia. Projekt, w każdym roku, zakończy się spotkaniem ze znaną osobą kina, podróżnikiem, reżyserem, sportowcem, dziennikarzem. Stosowną uchwałę już podjęliśmy.

W przyszłym roku będziemy także kontynuować projekt „Biblioteka dla malucha” w przedszkolach na terenie naszego powiatu. Prezentujemy dzieciom najpiękniejsze bajki, opowiadamy o swoich zainteresowaniach. Do bibliotek gminnych trafią najnowsze wydawnictwa, niedostępne jeszcze na rynku, przekazywane przez autorów, miłośników czytelnictwa, mecenasów naszych placówek. Zarażamy pasją do czytelnictwa już od najmłodszych lat.

Na co dzień jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do biura rady powiatu wałbrzyskiego.

Czarny Bór, Mieroszów: Jarosław Buzarewicz

Boguszów – Gorce: Jolanta Woźniak, Leonard Górski

Walim, Głuszyca, Jedlina – Zdrój: Ewa Dorosz Łukasz Kazek, Kamil Orpel

Szczawno- Zdrój, Stare Bogaczowice: Ramona Bukowska, Bogdan Stochaj

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty