https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Najważniejsi są dla mnie ludzie, ich troski i potrzeby

Rozmowa z Agnieszką Kołacz Leszczyńską, posłanką na Sejm Koalicji Obywatelskiej.

Dobiega końca druga Pani kadencja w Sejmie. Czym różniła się od poprzedniej?

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: – Przez ostatnie cztery lata pracowałam w ugrupowaniu opozycyjnym. Państwo doskonale wiedzą, jak trudno jest przebić się posłom i senatorom spoza obozu rządzącego, a tym samym realizować założone plany. Nie oznacza to jednak bierności i bezczynności. W tej kadencji pracowałam w 2 sejmowych Komisjach Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych. To także ok. 140 wystąpień podczas posiedzeń plenarnych, to setki złożonych interpelacji. Mocno nasze, regionalne sprawy wybrzmiewały na posiedzeniach dolnośląskiego zespołu parlamentarnego. Moja praca to także uczestnictwo w kilku innych zespołach, np. do spraw Dzieci i Strażaków. To tylko mała część mojej aktywności. Przede wszystkim jednak skupiałam się na pracy w moim okręgu wyborczym. Moje biura parlamentarne w Wałbrzychu, Świdnicy i Dzierżoniowie są otwarte każdego dnia na ludzi, ich sprawy i problemy. Od lat realizuję w nich bezpłatne porady prawne i obywatelskie, których było już ponad 2000.

Jakie były najważniejsze Pani działania?

– Moje najważniejsze aktywności parlamentarne w tej kadencji to udział w zespołach programowych: Polska Seniora i Sprawa Polek, które obejmują wszystkie sfery naszego życia – prawa kobiet, sytuację seniorów (łączenie pokoleń), zdrowie, ekologię oraz poprawę jakości pracy i życia. Za ważną uważam również moją aktywną obecność na różnego rodzaju uroczystościach, spotkaniach, zebraniach i konferencjach. Kiedyś próbowaliśmy wszystkie policzyć i wyszły ich tysiące. Nie wspomnę mojej charytatywnej działalności, bo za to nie pochwały się należą, ale to też moja codzienność. Wieloletnia współpraca ze stowarzyszeniami, fundacjami, naszymi drogimi kombatantami czy seniorami, bo to dla mnie zaszczyt i wyróżnienie.

Skąd tak duży nacisk na sprawy kobiet?

– Choć mamy XXI wiek, to wciąż nie można mówić o pełnym równouprawnieniu kobiet. W czasie konsultacji projektu (S)prawa Polek z koleżankami posłankami byłyśmy we wszystkich regionach, powiatach i małych miastach. Nie było między nami różnic. Naszą troską są nasze rodziny, dzieci i ich edukacja. Naszą odpowiedzialnością godna jesień życia naszych rodziców. W tym wszystkim musi być także gwarancja stałego rozwoju kobiet, a co za tym idzie równości płac i awansu.

Jakie tematy pojawiały się najczęściej?

– Właśnie dyskryminacja na rynku pracy oraz o niższe zarobki kobiet pracujących na tych samych stanowiskach co mężczyźni. Wiele miejsca i uwagi poświęcałyśmy przemocy i bezpieczeństwu kobiet. Niezwykle ważne rozmowy prowadziłyśmy o pogarszającej się opiece medycznej, o in vitro i opiece okołoporodowej, a także o szczepieniach, które w naszym kraju stanowią coraz większy problem. Na tej bazie przygotowałyśmy program dla kobiet, który składa się z 10 punktów oraz deklarację – nazwałyśmy ją styczniową. Nie chcemy żadnej walki, żadnych haseł na sztandarach. Chcemy móc nasze propozycje po prostu realizować. Do tego potrzebna jest nasza – kobieca mobilizacja, a nie rywalizacja. Musimy być razem, a kolejną okazją będzie spotkanie, tym razem przed wałbrzyskim ratuszem. Spotkajmy się 30 września i porozmawiajmy o naszej przyszłości.

A jakie są propozycje rozwiązania tych problemów?

– Naszym wspólnym wysiłkiem powinno być przywrócenie normalności i wzajemnego szacunku. Gotowymi natomiast rozwiązaniami (niektóre to już gotowe projekty ustaw) są m.in. wszystkie kwestie związane z polityką senioralną. To przede wszystkim stała, trzynasta emerytura, która była naszym pomysłem i efektem konsultacji programu senioralnego. To także czek opiekuńczy, który pozwoli rozwiązać problem aktywności zawodowej tym, którzy opiekują się swoimi rodzicami. Bezpieczeństwo kobiet, oprócz tych już wspomnianych, to np. gwarancja ściągalności alimentów, a w ramach polityki antyprzemocowej skuteczna ochrona ofiar przemocy – domowej, seksualnej, nie wykluczając tej w internecie i życiu publicznym. Muszę wspomnieć o premii za aktywność dla osób, które zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto, a najniższa pensja docelowo powinna być wyższa o 600 zł na rękę. Mamy już gotowy projekt ustawy antysmogowej, który na etapie tworzenia był konsultowany przedstawicielami świata nauki, gospodarki i samorządu. To również cały pakiet ochrony zdrowia i dostępu do leków oraz szerokiej profilaktyki. Lista konkretnych rozwiązań jest bardzo długa, konkretna i skonsultowana z tymi, których te rozwiązania wprost dotyczą.

Rozmawiał Robert Radczak

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty