https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

#RzemiosłoNoweRozdanie

Prezentacje produktów i usług rzemieślniczych podczas lokalnych jarmarków, współpraca młodych projektantów z rzemieślnikami, mistrzowskie lekcje rzemiosła dla dzieci i młodzieży, promocja dolnośląskiego rzemiosła i jego twórców, to tylko niektóre elementy projektu #RzemiosłoNoweRozdanie zrealizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000 na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

– Pomysł na program wsparcia rzemiosła na Dolnym Śląsku – mówi Agata Zemska, Dyrektor Wydziału Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – powstał 2 lata temu na bazie obserwacji tego sektora gospodarki, analizy danych statystycznych i kontaktów z rzemieślnikami. Samorząd Województwa uznał, że warto promować lokalnych rzemieślników, ich produkty i usługi, a także zainteresować młodzież kształceniem zawodowym, czy pracą we własnym rzemieślniczym warsztacie. Bo przecież rzemiosło to nie tylko tradycja, ale także podążanie za modą i trendami – dodaje Pani Dyrektor.

Krawcowa i scraperka

Żółty namiot #RZE można było zobaczyć w 2018 r. m.in. na Dniach Pieszyc, Jarmarku Parafialnym w Głębowicach, Jarmarku Ekologicznym w Świeradowie-Zdroju, Święcie Chleba i Piernika w Jaworze, czy Dożynkach w Starych Bogaczowicach. A pod namiotem swoje produkty i umiejętności zaprezentowało ponad 20 dolnośląskich rzemieślników zarówno tradycyjnych, niszowych, często już zanikających specjalności, takich jak np. krawcowe, stolarze czy cukiernicy, ale także zupełnie nowych rzemiosł – scrapbooking czy zakładanie lasów w szkle. Rzemieślnicy dzielili się również swą wiedzą i umiejętnościami, a każdy odwiedzający mógł spróbować zrobić coś samodzielnie pod okiem rzemieślniczego mistrza. – Projekt #RzemiosłoNoweRozdanie daje możliwość promocji małych firm działających na Dolnym Śląsku – mówi Anna Pietrzyk, Pracownia Anny (https://www.facebook.com/pracownia.any/ ) , jedna z rzemieślniczek, która prowadziła warsztaty pod żółtym namiotem – pokazuje różnorodność na wielu płaszczyznach i to jest bardzo pozytywne.

Autor zdjęć: Kamil Chorągwicki

Projektanci i rzemieślnicy

Sylwia Wasilik i Maja Żurawek oraz Mateusz Owsiany i Kacper Poprawa – dwa zespoły kreatywne – zdobyli główne nagrody w konkursie, którego celem było przygotowanie przez młodych projektantów – uczniów, studentów w wieku do 26 lat – elementów promocyjnych takich jak np. logo, ulotka, folder, www itp. dla wybranych rzemieślników i we współpracy z nimi. Sylwia i Maja przygotowały wspólnie z właścicielką zakładu fryzjersko-kosmetycznego ELDAMO projekty logo, ulotki, wizytówki i strony www oraz komplet zdjęć do wykorzystania we wszystkich działaniach promocyjnych. Mateusz i Kacper nakręcili dla cukierni Carolin & Simon film promocyjny, zrobili zdjęcia produktów, przygotowali projekt logo i nowego fanpage’a.

– Czas realizacji projektów konkursowych – mówi Łukasz Zawojak, wiceprezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000 – przypadał na wakacje i pewnie to właśnie dało jego uczestnikom czas na przygotowanie projektów, które łączą tradycyjne rzemiosło z nowym podejściem młodych projektantów. Prace powstałe w wyniku konkursu mają oryginalną wartość praktyczną, estetyczną, funkcjonalną, a często także innowacyjną.

Autor zdjęć: Kamil Chorągwicki

Tradycyjni i nowi

„Dolnośląskie rzemiosło – w poszukiwaniu jakości i oryginalności” taki tytuł miała konferencja, która odbyła się w sierpniu 2018 r. Wśród jej uczestników znaleźli się rzemieślnicy, którzy swoje warsztaty prowadzą od wielu, wielu lat, przekazując swoje umiejętności młodszym pokoleniom, ale także zupełnie nowi, którzy rozwijają swoje rzemieślnicze biznesy w odpowiedzi na potrzeby kolejnych pokoleń klientów. – Choć przymiotnik „rzemieślniczy” robi ostatnio dużą karierę, to samo słowo „rzemieślnik” wciąż wymaga odczarowania i pokazania – opowiada Marzena z Serotoniny (https://www.serotonina.com.pl)  – jak ogromne spektrum nowych i kreatywnych zawodów się za nim kryje. Dla nas szczególnie ważne było pokazanie, że robienie wegańskiego sera może być sztuką, zwłaszcza, że to coś zupełnie nowego i innowacyjnego.

Podczas konferencji był też czas na podsumowanie programu wsparcia rzemiosła na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza konkursu, w którym można się było ubiegać o dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań w zakładach rzemieślniczych.

Autor zdjęć: Kamil Chorągwicki

Mistrzowie i uczniowie

Dzieci i młodzież z pięciu powiatów Dolnego Śląska miały okazję wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, których celem była popularyzacja zawodów rzemieślniczych i promowanie produktów i usług dolnośląskich rzemieślników. Podczas lekcji rzemieślniczych mistrzowie pokazywali swoje rzemiosło i dzielili się umiejętnościami z uczniami.

Aleksandra Chenczke-Markiewicz nauczyła jak założyć i pielęgnować las w słoiku, Katarzyna Fiołek-Szymala uczyła garncarstwa, Estera Grabarczyk metaloplastyki, a pod fachowym okiem Wioletty Wawryszuk uczniowie uszyli zabawki dla zwierząt ze schroniska.

W Pracowni Piernikowej uczniowie klas 1-3 poznali historię pierników i różne techniki zdobienia, a następnie pod czujnym okiem profesjonalistki sami upiększali wypieki. – Dzieci wykazały się wyjątkową kreatywnością, sprawiało im to wiele frajdy i obiecały mi, że chociaż jeden pierniczek zawiśnie na choince. Wszystkie wyszły zachwycone razem ze swoimi małymi dziełami sztuki – opowiada Izabela Janiak, właściciela Pracowni Piernikowej – wyjątkowego miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie Święta Bożego Narodzenia trwają cały rok.

– Lekcje rzemieślnicze w naszej szkole pokazały, że rzemiosło zarówno w tradycyjnym, jak i nowym wydaniu to szansa na ciekawy zawód, możliwy do wykonywania także przez osoby z niepełnosprawnościami – podsumowuje Jolanta Ceran, dyrektorka Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

Autor: Krzysztof Wilma

#RZE warto

Projekt #RzemiosłoNoweRozdanie, sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a realizowany przez Fundację Wałbrzych 2000 pokazał, że Dolnoślązacy chętnie sięgają po produkty rzemieślnicze i korzystają z usług rzemieślników. Potwierdził też, że rzemiosło jest atrakcyjnym wyborem zawodowym dla wielu młodych ludzi, bo daje im możliwość robić to co lubią najbardziej.

Więcej informacji: www.rzemioslonowerozdanie.pl

Materiał przygotowany w ramach projektu #RzemiosłoNoweRozdanie realizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000 na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty