https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jedynka z sukcesami

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu zakończyli rok 2018 ze sporymi sukcesami.

Po sukcesie w XV Maratonie Językoznawczym, organizowanym przez Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym na 52 zespoły szkół średnich z Dolnego Śląska i Opolszczyzny jedna z drużyn I LO w składzie: Zuzanna Czermak, Filip Wieczorek, Julia Krukowska zajęła I miejsce, a kolejna drużyna w składzie : Magdalena Małowska (klasa DP), Wiktoria Ostrowska oraz Julia Marosz zajęła V miejsce, teraz spora grupa licealistów z „Jedynki” awansowała do etapu okręgowego 43 Olimpiady Języka Angielskiego: Są to: Julia Ryfa (1 eBL), Olga Pyka (2 DP), Julia Kirklewska (3 BL), Wiktoria Leszek ( 3 BL), Wiktoria Pietyra (3 BL), Filip Brzezicki (3 BL), Barbara Miziołek (3 C). W sumie szkoła 7 reprezentantów, co czyni ją drugą najliczniejszą grupą w regionie. Reprezentanci I LO to przede wszystkim uczniowie klas dwujęzycznych prof. Romana Kuliniaka, a także klasy z maturą międzynarodową (prof. Beaty Urbaniak) oraz klasy biologiczno – chemicznej – grupy międzyoddziałowej prof. Marcina Olkowskiego.

– Uczniowie klasy z Maturą Międzynarodową w I LO w Wałbrzychu w tym roku szkolnym rozpoczęli pierwszy rok dwuletniego Programu Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme). Wyznaczyli sobie bardzo ambitny plan – zdania najbardziej prestiżowego egzaminu dojrzałości na świecie, a później dostania się na wymarzone uczelnie w kraju i za granicą. Cały program, z wyjątkiem języka polskiego, realizują w języku angielskim. Są niezwykle życzliwi i koleżeńscy. Nawet kiedy pomagają sobie nawzajem z różnych przedmiotów rozmawiają… w języku angielskim. I już odnoszą sukcesy. Olga Pyka zakwalifikowała się do etapu okręgowego 43 Olimpiady Języka Angielskiego, a Magdalena Małowska zajęła V miejsce (na 52 zespoły) w XV Maratonie Językoznawczym organizowanym przez Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Magda ponadto już od kilku lat ściśle współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, systematycznie biorąc udział tak w próbach jak i przedstawieniach. Spora część klasy angażuje się w przedsięwzięcia artystyczne i była współautorami wernisażu „Szklany czas – wędrówki krajobrazem” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Uczniowie tej klasy jeżdżą na wystawy, wykłady uniwersyteckie, biorą też czynny udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kładą duży nacisk na rozwój naukowy, a przy tym znajdują czas na podejmowanie wspólnych działań o wymiarze społecznym. Na terenie szkoły mocno zaangażowali się w projekty czytelnicze i sprawili, że czytelnia stała się miejscem często i chętnie odwiedzanym przez uczniów. Na uwagę zasługuje fakt, iż to właśnie ta klasa zorganizowała Maraton Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie klasy IB DP zgłosili formalnie szkołę, rozreklamowali wydarzenie wśród uczniów oraz przygotowali wszystkie niezbędne materiały na miejscu. Uczestnicy maratonu napisali 149 listów w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. W ten sposób wyrazili swą solidarność z tymi, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Tak oto młodzież I LO wcieliła w życie misję budowania lepszego, bardziej sprawiedliwego świata i przekonała się, że we wspólnym działaniu tkwi siła – relacjonuje Beata Urbaniak, wicedyrektor I LO w Wałbrzychu.

W roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości warto przypomnieć, że I LO otrzymało prestiżowe odznaczenie Semper Fidelis.

– To prestiżowe odznaczenie przyznała Kapituła Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Wałbrzychu za odwagę profesorów oraz uczniów I Liceum w Wałbrzychu, internowanych i represjonowanych w latach 1980-1989. Szkoła to Nauczyciele i Uczniowie, którzy w tamtych latach, gdzie bardzo trudno było o odwagę, bo była ona niezwykle karana, to właśnie Oni mieli odwagę. Wśród Tych Nauczycieli — nie wymienię wszystkich ale chociaż kilkoro z Nich – była ś.p. Marta Gąsiorowska, obecna dzisiaj Halina Pankanin, Ewa Pobiedzińska, Krystyna Bogusia, Janusz Gąsiorowski, Janusz Mulawa, Romana Kuliniak, Konrad Derwich. Warto też podkreślić, że były to lata, kiedy młodzież I LO stała murem za profesorami, nie zważając na konsekwencje swojej odważnej obywatelskiej postawy – powiedziała dyrektor Oksana Citak.

(BU)

Uczestnicy maratonu w I LO w Wałbrzychu napisali 149 listów w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw (fot. archiwum I LO).

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty