https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Szóstka Szełemeja dla powiatu

rozkladowka 510x288mm+5mm spad

Szanowni Państwo, Mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego!
Wkrótce wybierzemy przedstawicieli do rady powiatu wałbrzyskiego. Decyzja, którą podejmiemy przy urnach 21 października, musi być odpowiedzialna i przemyślana. Zachęcam do głosowania na ludzi energicznych, z pasją, mających wizję rozwoju powiatu, uczciwych i wiarygodnych. Takich jak znani mi osobiście kandydaci komitetu wyborczego pod nazwą: „Komitet Wyborczy Wyborców z poparciem Romana Szełemeja”. Są wśród nich samorządowcy, działacze kultury, nauki, sportu, ekonomiści, ale i prywatni przedsiębiorcy, restauratorzy czy społecznicy. Są oni przekonani, że przede wszystkim współpraca wszystkich mieszkańców powiatu i ich przedstawicieli w samorządzie powiatu zaowocuje udanymi przedsięwzięciami, wpływającymi na równomierny rozwój wszystkich gmin.
Tak rozumiana jedność i ścisła współpraca między przedstawicielami Wałbrzycha i przedstawicielami gmin położonych wokół miasta tj.: Boguszowa-Gorc, Czarnego Boru, Głuszycy, Jedliny-Zdroju, Mieroszowa, Starych Bogaczowic, Szczawna- Zdroju i Walimia, będzie dobrze nam służyła. Wszyscy chcemy, aby mieszkańcy powiatu mieli poczucie budowania wspólnego dobra i żeby byli dumni, że są częścią wspólnoty powiatowej. Zróbmy wszystko, by dzięki tej współpracy nam wszystkim żyło się wygodniej, dostatniej, szczęśliwiej.
Wszyscy wiemy, że Wałbrzych z gminami powiatu wałbrzyskiego łączy wiele. Choćby komunikacja autobusowa (połączenia między miastami), wspólne inwestycje drogowe (Trasa Sudecka) czy położenie geograficzne, które umożliwia wspólny rozwój turystyki. Łączyć może jeszcze więcej przy wykorzystaniu dostępnych środków z różnych programów pomocowych, promujących współpracę, o które wspólnie możemy się postarać.
Zapraszam do współpracy wszystkich, którym na sercu leży los powiatu wałbrzyskiego. Zagłosujmy na kandydatów „Komitetu Wyborczego Wyborców z poparciem Romana Szełemeja”.
Roman Szełemej
***
rozkladowka 510x288mm+5mm spad

Szóstka Szełemeja dla powiatu
Współpraca dla dobra mieszkańców – Nasz plan dla powiatu
– Postawimy na inwestycje i komunikację autobusową
– Wybudujemy chodniki i ścieżki rowerowe
– Pomożemy sportowcom i artystom rozwijać ich talenty
– Zadbamy o seniorów dając im ulgi i upusty
– Zapewnimy porządną edukację i dobrze płatną pracę
– Stworzymy rozpoznawalną markę turystyczną
– W urzędzie wprowadzimy zasadę „jednego okienka”
– Zaoszczędzimy pieniądze na mniej licznej administracji
***
I. Szybki rozwój
II. Lepsza przyszłość
III. Aktywni mieszkańcy
IV. Zadowolony senior
V. Eko-powiat
VI. Przyjazny urząd. Bezpieczny powiat
I. Szybki rozwój
Dojechać z każdego miejsca
Remonty dróg i mostów to podstawa komfortowego życia mieszkańców oraz rozwoju miast i wsi. Dlatego sukcesywnie będziemy modernizować kolejne odcinki dróg, pozyskując na ten cel środki rządowe lub unijne. Zbudujemy chodniki i ścieżki rowerowe.
Inwestycje muszą być realizowane w porozumieniu między gminami, żeby można było chociażby remontować całe odcinki dróg, a nie tylko ich fragmenty. Dlatego tak ważna jest koordynacja działań ze strony powiatu i współpraca z wójtami i burmistrzami poszczególnych gmin. Będziemy wspierać duże inwestycje na pograniczu Wałbrzycha i okolicznych gmin powiatu, takie jak obwodnica Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju czy droga okalająca Wałbrzych i Boguszów-Gorce.
Wspólnie z gminami z południa Dolnego Śląska będziemy zabiegali o specjalne środki na rozwój Sudetów w ramach Strategii „Sudety 2030”.
Stworzymy specjalny program wspierania budowy chodników i ścieżek pieszo-rowerowych, bo na wielu nowych drogach nie ma nawet bezpiecznego pobocza, co stwarza zagrożenie. Należy to jak najszybciej zmienić. Planując inwestycje przeprowadzimy konsultacje społeczne z mieszkańcami, aby mogli współdecydować o prowadzonych remontach, żeby były dla nich jak najmniej uciążliwe.
Dziś mało kto pamięta, że do Wałbrzycha można było dostać się tylko busem. Obecnie wałbrzyską komunikacją miejską dojedziemy do Boguszowa-Gorc, Głuszycy, Jedliny-Zdroju, Starych Bogaczowic, Szczawna-Zdroju, Mieroszowa i Walimia. Naszym celem jest, aby nowoczesne autobusy z Wałbrzycha docierały do każdej gminy powiatu wałbrzyskiego i aby komunikacja miejska kursowała też między poszczególnymi miejscowościami.
WYRÓŻNIKI:
Stworzymy specjalny program wspierania budowy chodników i ścieżek pieszo-rowerowych.
Postawimy na rozwój komunikacji miejskiej między gminami.
II. Lepsza przyszłość
Edukacja, praca, przedsiębiorczość
Spowodujemy, że młody człowiek wchodzący na rynek zatrudnienia będzie wiedział jak się po nim poruszać, by trafić do wymarzonej firmy. Dla nas najważniejszą inwestycją jest inwestycja w ludzi.
W porozumieniu z miastem Wałbrzych wprowadzimy wśród młodzieży Program Edukacji Przedsiębiorczości. Co to da? Rozmawiając ze szkołami, uczelniami, a przede wszystkim przedsiębiorcami, zaczniemy skutecznie rozwiązywać problem braku pracowników, z którym borykają się firmy w całym regionie.
Unowocześnimy Powiatowy Urząd Pracy, aby skuteczniej odpowiadał na potrzeby pracodawców, ale i pomagał znaleźć pracę zgodną z kwalifikacjami, wy- kształceniem i oczekiwaniami. Wprowadzimy wysokiej klasy doradztwo zawodowe, zorganizujemy powiatowe targi pracy, uruchomimy nowe programy wsparcia dla bezrobotnych w powiecie. Poprzez tworzenie spółdzielni socjalnych pomożemy także szukającym pracy osobom mniej zaradnym, a także niepełnosprawnym, które nie radzą sobie ze znalezieniem zatrudnienia.
Będziemy skutecznie pozyskiwać inwestorów, którzy zagwarantują atrakcyjne miejsca pracy. Pomożemy przedsiębiorcom w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej w potrzebnych zawodach. Przekwalifikujemy kadrę pracowniczą do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
WYRÓŻNIKI:
Pomożemy przedsiębiorcom w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej w potrzebnych zawodach.
Przekwalifikujemy kadrę pracowniczą do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
III. Aktywni mieszkańcy
Talentom trzeba pomóc
Żeby utalentowani sportowcy mogli rozwijać swoje pasje, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Żeby artyści dzielili się z widzami swoimi talentami, muszą mieć do tego stworzone warunki. My im to zagwarantujemy.
Ile razy słyszeliśmy, że jakiś sportowiec ma wielki talent, ale nie ma go gdzie rozwijać? To niedopuszczalne. Będziemy wspierać rozwój infrastruktury sportowej w każdej gminie, by wszyscy mieli równy dostęp do nowoczesnych obiektów.
Zwiększymy program stypendialny dla najlepszych sportowców w powiecie oraz będziemy wspierać działalność klubów sportowych i stowarzyszeń pracujących z utalentowaną młodzieżą. Zorganizujemy ponadto spartakiadę dla uczniów szkół podstawowych z powiatu wałbrzyskiego i Wałbrzycha.
Wspólnie z poszczególnymi gminami zorganizujemy imprezy kulturalne, żeby pomóc w promocji lokalnym artystom. Będziemy wspierać wystawy, wernisaże, koncerty, spotkania autorskie. Tak, by przynajmniej raz w roku w każdej gminie odbyło się znaczące wydarzenie kulturalne.
WYRÓŻNIKI:
Zwiększymy program stypendialny dla najlepszych sportowców.
Będziemy wspierać organizację najważniejszych wydarzeń kulturalnych w każdej gminie powiatu.
IV. Zadowolony senior
Emeryci zasługują na ulgi
Uniwersytet Trzeciego Wieku to tylko jedna z propozycji aktywności dla osób starszych. Stworzymy Powiatową Kartę Seniora, która zapewni ulgi przy zakupie biletów umożliwiających korzystanie z obiektów sportowych i ofert instytucji kultury.
Seniorom stworzymy miejsca do aktywności w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który będziemy mocno wspierać i dofinansowywać.
We współpracy z gminami powiatu i wałbrzyskimi instytucjami stworzymy Powiatową Kartę Seniora, która będzie uprawniała do ulg w obiektach sportowych oraz instytucjach kultury. Wyjście do kina czy na basen nie będzie już wiązało się ze sporym wydatkiem. Z kartą PKS będzie taniej.
Zorganizujemy powiatowe Senioralia, na których osoby starsze pokażą, co potrafią. To będzie ich coroczne święto. Ogłosimy konkurs na najaktywniejsze organizacje zrzeszające seniorów – w tym emerytów, rencistów i kombatantów. Zapewnimy seniorom bogaty program rozwoju osobistego i aktywnego spędzania czasu.
Nie zapomnimy o tych, którzy wymagają szczególnej opieki. Specjalnie dla nich stworzymy Powiatowy Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy.
WYRÓŻNIKI:
Stworzymy Powiatową Kartę Seniora i zapewnimy osobom starszym ulgi.
Zapewnimy seniorom bogaty program rozwoju osobistego i aktywnego spędzania czasu.
V. Eko-powiat
Turystyka pod jedną marką
Najwyższy czas, żeby w powiecie wałbrzyskim powstała silna i rozpoznawalna marka turystyczna. Żeby cały powiat traktowany był jako miejsce idealne do spędzenia czasu, a nie tylko poszczególne gminy. To wymaga współpracy między samorządami, w tym także z Wałbrzychem.
Powiat pięknieje. Powstają nowe atrakcje turystyczne, nowe restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, przyjeżdża coraz więcej ludzi. Ciągle daleko nam jednak do wiodących ośrodków turystycznych w Polsce. Najwyższy czas to zmienić. Żeby przyciągnąć gości z całej Polski, musimy być bardziej konkurencyjni i bardziej ekologiczni. Jako powiat wałbrzyski stworzymy jedną markę turystyczną rozpoznawalną w całym kraju.
Zwiększymy ruch turystyczny, przyciągniemy ludzi z najdalszych zakątków kraju. To oni będą u nas nocować, stołować się, odwiedzać atrakcje, zostawiając coraz więcej pieniędzy w branży turystycznej, a to spowoduje wyższe wpływy do budżetu powiatu, które pozwolą z kolei na zainwestowanie dodatkowych pieniędzy w infrastrukturę turystyczną.
Będziemy wspierać budowę sieci ścieżek rowerowych. Stworzymy program dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych dla mieszkańców powiatu. Ale to nie wszystko. Wesprzemy gminne programy wymiany kotłów węglowych na bardziej ekologiczne. Co roku, w partnerstwie z gminami powiatu, nagrodzimy najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia w turystyce. Pomożemy rolnikom w pro- mocji ich ekologicznych produktów lokalnych, takich jak: sery, miody i wędliny. Zorganizujemy coroczne targi produktów rolno-spożywczych. Postawimy na nowe specjalizacje w rolnictwie, jak uprawa ziół czy roślin leczniczych.
Pochylimy się nad losem czworonogów, bo bezpańskie psy i koty to wciąż poważny problem. Wałbrzyskie schronisko dla zwierząt jest przepełnione, dlatego wrócimy do pomysłu budowy podobnej placówki w powiecie wałbrzyskim.
WYRÓŻNIKI:
Pomożemy rolnikom w promocji ich ekologicznych produktów.
Wprowadzimy program dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych.
VI. Przyjazny urząd. Bezpieczny powiat
Jedno miejsce do wszystkiego
To urząd ma być dla mieszkańca, a nie odwrotnie. Dlatego zrobimy wszystko, aby ograniczyć biurokrację. Wprowadzimy zasadę „jednego okienka”, dzięki któremu szybko i w jednym miejscu załatwimy większość spraw.
Wprowadzimy nową jakość w obsłudze mieszkańców, a urzędnicy na każdym etapie załatwiania sprawy będą pomagać i doradzać. Starostwo ma być nowoczesnym miejscem, dlatego dokończymy wdrażanie procesu e-urząd, który umożliwi załatwienie spraw przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.
Uruchomimy infolinię, dzięki której każdy dowie się wszystkiego o sposobie załatwienia spraw, ale nie tylko. Docelowo ma to być centrum wiedzy o powiecie – wszystkie informacje pod jednym numerem telefonu.
Zdajemy sobie sprawę, że część spraw i tak trzeba załatwić na miejscu w Starostwie. Doprowadzimy do tego, żeby urząd był przyjazny ludziom mającym trudności z poruszaniem się, dlatego zlikwidujemy bariery architektoniczne, które utrudniają dostęp do niego osobom niepełnosprawnym.
Obniżymy koszty administracji, żeby więcej środków można było przeznaczyć na rozwój powiatu wałbrzyskiego, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Oszczędności przeznaczymy na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych.
WYRÓŻNIKI:
Uruchomimy infolinię – centrum informacji o powiecie.
Obniżymy koszty administracji, a oszczędności zainwestujemy.
Będziemy wspierać Ochotnicze Straże Pożarne w powiecie.
***
Dlaczego jestem za KWW z poparciem Romana Szełemeja?
Hanna Ciągło, licealistka
Grzędy Górne
– Jeżeli nowoczesne autobusy miejskie, tak jak obiecują kandydaci KWW z poparciem Romana Szełemeja, dojadą do każdej gminy powiatu wałbrzyskiego, a z tych miejscowości bez problemu dostaniemy się do Wałbrzycha to „ja to kupuję”. Rozwój komunikacji między- gminnej powinien być kontynuowany.
Joanna Sioła, kierownik działu kultury Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu
Czarny Bór
– Sportowcy i artyści zostali zauważeni przez przedstawicieli KWW z poparciem Romana Szełemeja. Specjalnie dla nich mają być tworzone programy, które pomogą im w rozwijaniu talentów. Ja taką ideę w pełni popieram.
Paweł Mazur, Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Wałbrzychu
Walim
– Podoba mi się, że również rolnicy mogą liczyć na wsparcie kandydatów KWW z poparciem Romana Szełemeja. Widać, że ci ludzie rozumieją potrzeby turystyki i chcą stworzyć jedną rozpoznawalną markę. A pomoc w zakupie rowerów elektrycznych to strzał w dziesiątkę.
Sylwia Błaszczyk, nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wałbrzychu
Boguszów – Gorce
– Marzy mi się rozwój rynku wysoko płatnych pracowników. To jednak wymaga zmiany w sposobie kształcenia uczniów. Młodzi muszą nabyć takich umiejętności, żeby pracodawcy zechcieli ich zatrudnić jako wysokiej klasy fachowców. Dlatego należy wsłuchiwać się w głos przedsiębiorców.
Helena Szybka, Krajowy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Jedlinie-Zdroju
– W końcu ktoś tak naprawdę chce zająć się sprawami osób starszych, które potrzebują uwagi. Doskonałym pomysłem jest zapewnienie seniorom ulg, dzięki czemu odczują to w swoich domowych budżetach. Emerytów i rencistów w końcu będzie stać na więcej.
***
Jak głosujemy na radnych powiatowych?
Jak oddać głos, żeby był ważny? Po pierwsze każdy głosuje tylko na jeden komitet, wybierając z listy imię i nazwisko tylko jednego kandydata na radnego z danego komitetu.
Zgodnie z nowymi przepisami, żeby głos był ważny przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić znak, w którym co najmniej dwie linie przecinają się w obrębie kratki. Może to być znak „x” albo np. tzw. hasztag „#” lub słowo „tak”. W tym ostatnim przypadku dwie linie przecinają się tworząc literę „t”. Najbezpieczniej radzimy używać, tak jak do tej pory, znaku „x”.
Materiał pochodzi i jest finansowany z KWW z poparciem Romana Szełemeja

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close