https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Tajemnicza szafa

Kilka lat czekała na otwarcie szafa stojąca za organami kościoła pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy. 18 lipca 2018 doczekała się w końcu ponownego otwarcia. W chmurach kurzu ukazały się sterty różnego rodzaju druków, w większości związanych z działalnością parafii wspólnoty ewangelicznej, a w szczególności chóru.
 
Szafa ujawniła swą tajemnicę: tysiące kartek z zapisami nut, śpiewniki i modlitewniki, gazety oraz fragmenty korespondencji… Wszystko to jest bezcennym skarbem – świadectwem miejscowej historii – można powiedzieć pisanej, ale i żywej, bo na kartach druków istnieją prywatne zapiski parafian oraz kantora i rysunki dzieci – pewnie nudzących się w czasie nabożeństw, czy prób chóru. Otwarciem szafy zainteresowała się regionalistka prowadząca projekt Szlakiem Riese – Ewelina Borensztajn, która kilka lat temu zobaczyła stary mebel w czasie przygotowywania dokumentacji fotograficznej świątyni.
Dzięki uprzejmości ks. Janusza – proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski po wielu latach można było zajrzeć do szafy, kryjącej lokalną historię. Obecnie znalezisko zostało zabezpieczone i zgłoszone do konserwatora zabytków. Znalazcy mają nadzieję, że będą mogli je dokładnie skatalogować i pokazać zwiedzającym kościół wraz z wieżą widokową. Odnalezione dokumenty wzbogacą z pewnością wiedzę na temat historii Gminy Głuszyca. Warto dodać, że najstarsze znaleziska datowane są początek XIX wieku, są także dokumenty pochodzące z czasów II wojny światowej.
(SJ)

Szafa organisty skrywała wiele dokumentów z XIX i XX wieku.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty