https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Monika Brzeźna wygrała Dolny Śląsk Tour

Monika Brzeźna (MAT ATOM Deweloper) zwyciężyła w niedzielę w zorganizowanym po raz pierwszy wyścigu kolarskim Dolny Śląsk Tour, jedynej w Polsce imprezie etapowej dla elity kobiet, mającej profil górski.
 
Liczący 223,6 km wyścig zakończył III etap na trasie wokół Świebodzic, liczący 101,2 km. Był to Memoriał Pawła Sosika, wywodzącego się z tego miasta reprezentanta Polski, który zginął tragicznie w 1999 roku. Sosik uczestniczył w młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Uppsali oraz w Mistrzostwach Świata w Valkenburgu, a w 1997 roku w Wyścigu Pokoju.
Ostatni etap wygrała Aurelia Nerlo przed Martą Lach i Katarzyną Wilkos (wszystkie MAT ATOM Deweloper). Dwie pierwsze zawodniczki zainicjowały ucieczkę po I rundzie, na 25. kilometrze i w tym składzie dojechały do mety. Z zasadniczej grupy goniła uciekającą dwójkę Wilkos, ale bez powodzenia.
Dolny Śląsk Tour, który zajął miejsce w kolarskim kalendarzu po Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, zorganizowanym po raz ostatni w 2014 roku, rozpoczęło w piątek Kryterium o Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha, liczące 36 km (20 okrążeń po 1800 m każde), którego areną była al. Podwale na największym osiedlu Podzamcze. Wygrała je Wilkos. Kryterium było jednocześnie Memoriałem Janusza Wilczewskiego, twórcy kobiecego kolarstwa w Górniku Wałbrzych.
W sobotę odbyły się dwa etapy po wzniesieniach tej części regionu. Pierwszy, jazdę indywidualną na czas w rejonie Zagórza Śląskiego i przełęczy Palczyk (2,8 km, różnica wzniesień 142 m), wygrała Węgierka Monika Kiraly (S.C. Michela Fanini). W drugim, owokół tej miejscowości (83,6 km), zwyciężyła Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness). Przed ostatnim etapem w klasyfikacji generalnej prowadziła Brzeźna, mając nad drugą Karoliną Sową (ATOM), przewagę 22 sekund.
W wałbrzyskiej imprezie w przeszłości wygrywały najlepsze polskie kolarki, m.in. Maja Włoszcowska, Katarzyna Niewiadoma, Katarzyna Pawłowska, Paulina Brzeźna-Bentkowska, Anna Plichta i Małgorzata Jasińska. Tegoroczna triumfatorka, 27-letnia Monika Brzeźna, to dwukrotna wicemistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego, trzykrotna mistrzyni kraju w jeździe parami (z siostrą Pauliną), tyle samo razy wygrywała krajowy czempionat w jeździe drużynowej na czas, a w górskich mistrzostwach Polski była druga i dwukrotnie trzecia.
– Cieszymy się, że etapowy wyścig dla pań znowu się odbywa. Po przerwie początki zawsze są trudne, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Postaramy się, aby kolejna rywalizacja odbyła się za rok na jeszcze bardziej urozmaiconej i ciekawej górskiej trasie – powiedział Tygodnikowi DB 2010 Władysław Żyndul, dyrektor wyścigu.
Klasyfikacja generalna wyścigu Dolny Śląsk Tour: 1. Monika Brzeźna 5:34.35; 2. Marta Lach (obie MAT ATOM Deweloper) 5:34.50; 3. Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness) 5:34.55; 4. Karolina Sowa 5:35.05; 5. Aurelia Nerlo (obie ATOM) 5:35.29; 6. Weronika Humelt (UKS Mróz Jedynka Kórnik) 5:37.37. W klasyfikacji aktywnych wygrała Karasiewicz, a w górskiej Lach.
W ramach wyścigu rywalizowali także juniorzy młodsi. Zwyciężył Estończyk Madis Mihkels (Estonian National U17 Team), przed Sebastianem Stachułą (KLKS Azalia Brzóza Królewska) oraz swoim rodakiem Joonasem Kuritsem (Estonian).
Andrzej Basiński

Katarzyna Wilkos ze Złotą Spinką Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

REKLAMA

Kliknij tutaj