Monika Brzeźna wygrała Dolny Śląsk Tour

Monika Brzeźna (MAT ATOM Deweloper) zwyciężyła w niedzielę w zorganizowanym po raz pierwszy wyścigu kolarskim Dolny Śląsk Tour, jedynej w Polsce imprezie etapowej dla elity kobiet, mającej profil górski.

Liczący 223,6 km wyścig zakończył III etap na trasie wokół Świebodzic, liczący 101,2 km. Był to Memoriał Pawła Sosika, wywodzącego się z tego miasta reprezentanta Polski, który zginął tragicznie w 1999 roku. Sosik uczestniczył w młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Uppsali oraz w Mistrzostwach Świata w Valkenburgu, a w 1997 roku w Wyścigu Pokoju.
Ostatni etap wygrała Aurelia Nerlo przed Martą Lach i Katarzyną Wilkos (wszystkie MAT ATOM Deweloper). Dwie pierwsze zawodniczki zainicjowały ucieczkę po I rundzie, na 25. kilometrze i w tym składzie dojechały do mety. Z zasadniczej grupy goniła uciekającą dwójkę Wilkos, ale bez powodzenia.
Dolny Śląsk Tour, który zajął miejsce w kolarskim kalendarzu po Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, zorganizowanym po raz ostatni w 2014 roku, rozpoczęło w piątek Kryterium o Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha, liczące 36 km (20 okrążeń po 1800 m każde), którego areną była al. Podwale na największym osiedlu Podzamcze. Wygrała je Wilkos. Kryterium było jednocześnie Memoriałem Janusza Wilczewskiego, twórcy kobiecego kolarstwa w Górniku Wałbrzych.
W sobotę odbyły się dwa etapy po wzniesieniach tej części regionu. Pierwszy, jazdę indywidualną na czas w rejonie Zagórza Śląskiego i przełęczy Palczyk (2,8 km, różnica wzniesień 142 m), wygrała Węgierka Monika Kiraly (S.C. Michela Fanini). W drugim, owokół tej miejscowości (83,6 km), zwyciężyła Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness). Przed ostatnim etapem w klasyfikacji generalnej prowadziła Brzeźna, mając nad drugą Karoliną Sową (ATOM), przewagę 22 sekund.
W wałbrzyskiej imprezie w przeszłości wygrywały najlepsze polskie kolarki, m.in. Maja Włoszcowska, Katarzyna Niewiadoma, Katarzyna Pawłowska, Paulina Brzeźna-Bentkowska, Anna Plichta i Małgorzata Jasińska. Tegoroczna triumfatorka, 27-letnia Monika Brzeźna, to dwukrotna wicemistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego, trzykrotna mistrzyni kraju w jeździe parami (z siostrą Pauliną), tyle samo razy wygrywała krajowy czempionat w jeździe drużynowej na czas, a w górskich mistrzostwach Polski była druga i dwukrotnie trzecia.
– Cieszymy się, że etapowy wyścig dla pań znowu się odbywa. Po przerwie początki zawsze są trudne, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Postaramy się, aby kolejna rywalizacja odbyła się za rok na jeszcze bardziej urozmaiconej i ciekawej górskiej trasie – powiedział Tygodnikowi DB 2010 Władysław Żyndul, dyrektor wyścigu.
Klasyfikacja generalna wyścigu Dolny Śląsk Tour: 1. Monika Brzeźna 5:34.35; 2. Marta Lach (obie MAT ATOM Deweloper) 5:34.50; 3. Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness) 5:34.55; 4. Karolina Sowa 5:35.05; 5. Aurelia Nerlo (obie ATOM) 5:35.29; 6. Weronika Humelt (UKS Mróz Jedynka Kórnik) 5:37.37. W klasyfikacji aktywnych wygrała Karasiewicz, a w górskiej Lach.
W ramach wyścigu rywalizowali także juniorzy młodsi. Zwyciężył Estończyk Madis Mihkels (Estonian National U17 Team), przed Sebastianem Stachułą (KLKS Azalia Brzóza Królewska) oraz swoim rodakiem Joonasem Kuritsem (Estonian).