https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Powiernik wypromuje Walim

 
W Budapeszcie rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu „Powiernik” z udziałem Łukasza Kazka, dziennikarza i popularyzatora historii, znanego m.in. z filmów „Depozytariusz” (prod. TVN) oraz „Na tropie Złotego Pociągu” (prod. Discovery). – Celem filmu jest spełnienie niezwykłych marzeń zwykłych ludzi różnych narodowości — mówi Łukasz Kazek.
 
Bohater filmu odnajduje depozyty, czyli różnego rodzaju cenne przedmioty, ukryte 70 lat temu przez wysiedlanych wówczas mieszkańców Gór Sowich, między innymi Walimia. Chcąc poznać losy właścicieli, postanawia ich odszukać i zwrócić fotografie, książki i osobiste pamiątki.
– Jednym z odnalezionych depozytów są listy miłosne dwojga zakochanych, których rozdzieliła wojna. Teraz wrócą do właścicielki – mówi Mateusz Kudła, reżyser filmu.
Łukasz Kazek spotkał się w Budapeszcie z byłym więźniem obozu koncentracyjnego Dörnhau (Kolce w Gminie Głuszyca), który opowiedział o szkicach, przedstawiających dramatyczne sceny z życia osadzonych. Po wojnie 46 oryginalnych szkiców autor przekazał do Węgierskiego Muzeum Narodowego – wkrótce, dzięki Kazkowi, ich reprodukcje wrócą na Dolny Śląsk.
W filmie zobaczymy również opuszczoną stację napraw taboru kolejowego, gdzie do dziś znajdują się wagony towarowe, które mogły służyć transportowi węgierskich Żydów do obozów zagłady. Oprócz stolicy Węgier, twórcy odwiedzą również Gminę Walim na Dolnym Śląsku, Niemcy i Austrię.
Obraz reżyseruje Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza pt. „Polański, Horowitz. Czarodzieje z Getta”, którego premiera planowana jest na 2019 rok. Poprzednie filmy, nad którymi pracowali wspólnie Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, zdobyły szereg nagród. „Ludzie z Klisz” (2017, prod. TVN) przyniosły im Złotego Delfina na Festiwalu Telewizyjnym w Cannes oraz Złotą Plakietkę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago, a „Depozytariusz” (2014, prod. TVN) nagrodę za montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Southampton. Mecenat nad produkcją objęli: Borys Wochna, DagMesko – naturalne owoce na Twoim stole, MovieGate – podziemia pod wrocławskim Placem Solnym, Sowia Grapa, Gmina Walim, Sztolnie Walimskie i Zamek Grodno. Producentem wykonawczym jest wytwórnia KRK FILM.
– Odkrywanie tajemnic przyciąga do Gminy Walim ludzi z całego świata. Ten film może pomóc w promocji naszej gminy i Gór Sowich – podkreśla Adam Hausman, wójt Gminy Walim.
(RED)
 walim konferencja powiernik
Autorzy filmu „Powiernik” wraz z mecenasami tego przedsięwzięcia.

REKLAMA

Click Here

REKLAMA