https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Żywa lekcja historii

W miniony weekend Gmina Stare Bogaczowice wraz z Uzdrowiskową Gminą Szczawno-Zdrój, Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina, Towarzystwem Miłośników Szczawna-Zdroju oraz Pałacem Struga uczcili 211 rocznicę bitwy na Czerwonym Wzgórzu.
 
Obchody rozpoczęły się w piątek uroczystym apelem przed Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej. W sobotę odbyła się „Inscenizacja Bitwy pod Strugą”, która przyciągnęła setki widzów. Mogli oni podziwiać grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec przedstawiające przebieg typowej bitwy z okresu wojen napoleońskich. Huk armat, kłęby dymu, rżenie koni, dźwięk trąbek sygnałowych i szczęk szabli zapewniły wszystkim prawdziwe emocje. Po zakończeniu prezentacji oddziały biorące udział w pokazie otrzymały gromkie brawa od publiczności. A po udanym pokazie każdy mógł porozmawiać z rekonstruktorami w obozie, który znajdował się w Pałacu Struga. Była to dla wszystkich wspaniała, żywa lekcja historii.
Niedziela zakończyła obchody uroczystą mszą świętą i przemarszem rekonstruktorów ulicami Szczawna-Zdroju.
– Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tych wyjątkowych wydarzeń – podkreśla Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.
(IL)
 bitwa pod struga
Oddziały biorące udział w rekonstrukcji bitwy pod Strugą otrzymały gromkie brawa od publiczności.

REKLAMA

Kliknij tutaj